Alimenty a ojciec-cudzoziemiec

Temat przeniesiony do archwium.
Może się zdarzyć, że do Polski wróci kobieta z dzieckiem, którego nie uznał ojciec-cudzoziemiec. Wtedy w kraju można załatwić formalności związane z ustaleniem ojcostwa i prawem do alimentów.

Zdarza się, że cudzoziemiec dobrowolnie nie uznał dziecka i za granicą nie zostały uregulowane sprawy związane z ustaleniem jego ojcostwa. Matka może wówczas wystąpić do sądu w Polsce o uregulowanie formalności związanych z pochodzeniem dziecka. Roszczenia o ustalenie ojcostwa nie przedawniają się. Dopuszczalne są nawet sprawy o uznanie dziecka pełnoletniego.

Alimenty i ustalenie ojcostwa

Jeżeli cudzoziemiec dobrowolnie nie chce płacić na utrzymanie swojego dziecka i nie zawarł z jego matką umowy w sprawie wypłacania jej określonej kwoty, to wówczas trzeba wystąpić do sądu o alimenty. Sąd może je jednak przyznać dopiero wówczas, gdy ustalone jest ojcostwo mężczyzny, którego matka wskazuje jako ojca dziecka.

W jednym pozwie można wystąpić z dwoma roszczeniami: o ustalenie ojcostwa cudzoziemca oraz o zasądzenie od niego alimentów. Pozew trzeba wnieść do wydziału rodzinnego i opiekuńczego sądu rejonowego właściwego dla miejsca zamieszkania dziecka. Składa się go w sądzie w biurze podawczym albo przesyła pocztą, najlepiej listem poleconym. W imieniu małoletniego dziecka robi to jego matka.

W pozwie można domagać się, aby już na czas trwania procesu sąd aż do uprawomocnienia się wyroku o zobowiązaniu do płacenia alimentów oraz ich wysokości zabezpieczył środki na utrzymanie dziecka, nakazując pozwanemu uiszczanie co miesiąc określonej kwoty. Oprócz tego matka dziecka ma prawo domagać się w pozwie o zasądzenie na jej rzecz określonej kwoty z tytułu przyczynienia się cudzoziemca - biologicznego ojca dziecka - do pokrycia wydatków związanych z ciążą i porodem, które poniosła, oraz trzymiesięcznego utrzymania jej w okresie porodu.

Natomiast z ważnych powodów (na przykład w razie choroby uniemożliwiającej zarobkowanie) matka dziecka może domagać się, aby cudzoziemiec przyczyniał się do jej utrzymania przez okres dłuższy niż trzy miesiące. Gdyby w związku z porodem poniosła inne konieczne wydatki albo szczególne straty majątkowe, to wówczas może domagać się, aby ojciec dziecka pokrył odpowiednią część tych wydatków lub strat. Z takimi roszczeniami może wystąpić nawet wówczas, gdy dziecko urodzi się nieżywe. Powinna to zrobić w ciągu trzech lat od porodu, ponieważ później roszczenia się przedawniają.

Matce dziecka pozamałżeńskiego przysługują więc takie same roszczenia od biologicznego ojca będącego cudzoziemcem, jak wówczas gdyby był on Polakiem.

Zaprzeczenie ojcostwa

Dodatkowe problemy pojawiają się wtedy, gdy dziecko cudzoziemcowi urodzi mężatka, której mąż przebywa w Polsce.

Domniemuje się wówczas, że mąż jest jego ojcem. Mąż może wówczas wszcząć proces o zaprzeczenie ojcostwa i obalić w nim domniemanie swojego ojcostwa, na przykład udowadniając, że matka dziecka od kilku lat przebywała na emigracji, nie przyjeżdżała w tym czasie do kraju, natomiast on nie odwiedzał jej za granicą. Mąż matki może w takiej sytuacji wytoczyć powództwo o zaprzeczenie ojcostwa w ciągu sześciu miesięcy od dnia, w którym dowiedział się o urodzeniu dziecka przez żonę. Pozew składa przeciwko dziecku i matce, a jeśli matka nie żyje, to przeciw dziecku.

Powództwo o zaprzeczenie ojcostwa swojego męża może wytoczyć również matka dziecka, w ciągu sześciu miesięcy od urodzenia go. Pozew kieruje przeciwko mężowi i dziecku a gdy mąż nie żyje, to przeciwko dziecku. Obalenie domniemania ojcostwa może nastąpić tylko przez wykazanie niepodobieństwa, żeby mąż mógł być ojcem dziecka.

Ważne!

W pozwie do sądu trzeba podać aktualny i dokładny adres pozwanego za granicą, aby sąd mógł go we zwać na rozprawę. Gdyby się na nią nie zgłosił, sąd wyznaczy kuratora sądowego, który będzie reprezentował jego interesy. W tej sytuacji nieobecność pozwanego cudzoziemca nie uniemożliwi orzeczenia alimentów

MaŁgorzata Piasecka-Sobkiewicz.INTERIA

Podstawa prawna

■ Ustawa z 25 lutego 1964 r. Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz.U. nr 9, poz. 59 z późn. zm.).
bardzo przydatny wpis
http://www.rp.pl/artykul/4,198409_Wolno_pozwac_bez_znajomosci_adresu__ale_nie_procedury_cywilnej.html..ten link przyda sie bo doda odwagi kobietom obawiajacym sie wystapic o alimenty..sad ustanowi kuratora..
zobacz tutaj..co do kuratora o ustal.ojcowstwa
Potrzebuje pomocy prawnej i nie wiem do kogo sie zwrocic.Znalazlam ta strone oraz kilka twoich wypowiedzi,czy moglabys mnie ewentualnie gdzies pokierowac?
Przedstawie krotko moj problem.Mieszkam we Wloszech,moj maz jest wlochem,mamy dwoje dzieci,syn(4 lata)urodzil sie w Polsce,corka(1,5 roku)we Wloszech.Chce odejsc od meza i wrocic z dziecmi do Polski.Nie zalezy mi na szybkim rozwodzie tylko na tym aby moc bezpiecznie wywiesc dzieci.Boje sie ze w zwiazku z tym ze corka urodzila sie we Wloszech nie bede mogla z nia wyjechac.Boje sie ze maz moglby mi ja odebrac.
Nie wiem kim jestes,nie wiem czy masz wiedze na temat problemow ktore mnie dotycza ale moze znasz kogos kto moglby mi cos podpowiedziec,pokierowac?
Z gory dziekuje za odpowiedz(na e-mail prosze)
[email]
O adwokacie nie pomyslalas?
Oczywiscie ze pomyslalam.Adwokat to podstawa i jestem tego swiadoma.Jednak do Polski jade dopiero w grudniu na swieta i pomyslalam ze do tego czasu moze ktos powie mi cos sensownego.
Mam na mysli adwokata wloskiego.
Droga gaio , proszę Cię o przetłumaczenie na włoski ,okropnie mi zależy proszę

Zawsze się szanowałam bo znam swoją wartość. Straciłsm szacunek do siebie bo uwierzyłam.,że mogę jeszcze prawdziwie kochać i zagubiłam się. Dziękuję Ci ,że przypomniałes mi , co to jest godnośc kobiety. Wiem teraz że nie ma miłości z wzajemnością.Jesteś mądry."
Miranda tu sobie zerknij...
Nie ma znaczenia gdzie sie urodzilo dziecko czy we wloszech czy w polsce. jesli ojciec wloch dziecko uznal to nie mozesz go sobie tak po prostu wywiezc do polski bo to podpada pod uprowadzenie.
Alimenty.. ciag dalszy...Nowe prawo wejdzie w życie, gdy przy ministerstwach sprawiedliwości wszystkich krajów UE powstaną specjalne zespoły ds. ścigania dłużników alimentacyjnych. "Inna ważna zmiana polega na tym, że wyrok wydany przez sąd jednego kraju będzie natychmiast skuteczny w drugim" - przekonuje eurodeputowana Genowefa Grabowska, która w Parlamencie Europejskim była sprawozdawcą rozporządzenia o zmianie przepisów alimentacyjnych. Do tej pory wyrok wydany przez sąd w Polsce musiał być jeszcze zatwierdzony przez sąd kraju, z którego pochodził dłużnik.
"Czasem trwało to latami, szczególnie w krajach takich jak Włochy, Grecja czy Hiszpania. http://www.dziennik.pl/wydarzenia/spoleczenstwo/article360411/Drzyj_alimenciarzu.html
Nowe prawo sprawi, że dłużnicy alimentacyjni przestaną być bezkarni. http://www.dziennik.pl/wydarzenia/spoleczenstwo/article360452/Dluznicy_scigani_w_calej_Unii.html
odswiezam
...7di9 szkoda Twoich oczu...
Będzie łatwiej ściągać alimenty. Nawet z zagranicy.......Rodzic będzie mógł wyegzekwować alimenty w innym państwie członkowskim bez konieczności przeprowadzania wymaganego dzisiaj specjalnego postępowania . Wprowadzenie powszechnego, unijnego systemu ułatwiającego dochodzenie świadczeń alimentacyjnych w przypadku rozpadu rodziny to główny cel rozporządzenia w sprawie jurysdykcji, prawa właściwego, uznawania i wykonywania orzeczeń oraz współpracy w zakresie zobowiązań alimentacyjnych. Rozporządzenie zostało wydane w 2008 r., ale w państwach członkowskich UE obowiązuje od dziesięciu dni.

Nowe przepisy regulują kwestie dochodzenia świadczeń alimentacyjnych w sytuacji, gdy jeden z rodziców mieszka za granicą i nie płaci alimentów na swoje dzieci. W celu przyspieszenia całej procedury ustanowiono ogólnounijny system ułatwiający dochodzenie świadczeń alimentacyjnych. Dzięki temu rodzice, którzy nie zajmują się dzieckiem, nie będą już mieli możliwości uchylania się od obowiązku alimentacyjnego. Nowe przepisy umożliwią bowiem obywatelom Unii skuteczne dochodzenie świadczeń alimentacyjnych w sytuacjach, gdy rozwodzący się rodzice mieszkają w różnych krajach. W większości przypadków decyzja w sprawie zobowiązań alimentacyjnych w jednym państwie UE będzie możliwa do wyegzekwowania w innym państwie. Rodzic nie będzie musiał już przeprowadzać żadnego specjalnego postępowania. Aby wyegzekwować orzeczenie w innym państwie członkowskim, wnioskodawca będzie musiał przedstawić organom egzekucyjnym odpis orzeczenia, wyciąg z orzeczenia sporządzony przez sąd pochodzenia na specjalnym formularzu, a w odpowiednim przypadku dokument wykazujący stan zaległości i podający datę ich wyliczenia, ponadto w razie potrzeby transliterację lub tłumaczenie treści formularza na język urzędowy państwa członkowskiego, w którym orzeczenie ma zostać wykonane. Takie rozwiązanie prawne przyspieszy procedury alimentacyjne i pozwoli rodzicom zaoszczędzić pieniądze. Nowe przepisy regulują również kwestie dotyczące współpracy między centralnymi organami na rzecz udzielania pomocy w odniesieniu do wniosków o świadczenia alimentacyjne. Do obowiązków organów centralnych należy m.in. przekazywanie i przyjmowanie wniosków o alimenty oraz wszczynanie postępowania lub ułatwianie jego wszczęcia.Regulacje prawne, które obowiązywały do tej pory, utrudniały Europejczykom dochodzenie zaległych świadczeń na dzieci oraz innych form alimentów od osoby mieszkającej w innym państwie UE. Problem powstawał np., gdy małżeństwo rozwodziło się i jeden z małżonków przenosił się za granicę.
16 mln par międzynarodowych żyje w UE Źródło: Dziennik Gazeta Prawna
Temat przeniesiony do archwium.

« 

Pomoc językowa - tłumaczenia

 »

Kultura i obyczaje