Nowe reguły dotyczące wydaleń z terytorium Włoch
Rzym – Pod koniec lutego br. zostały zaaprobowane przez Radę Ministrów nowe reguły dotyczące wydaleń z Włoch obywateli UE.
Jedną z podstawowych nowości jest deklaracja obecności, którą obywatel UE lub jego rodzina muszą złożyć na policji. Procedura ta musi zostać przyjęta jeszcze przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych. Dzięki tej deklaracji, będzie można zademonstrować od jakiego czasu przebywa się na terenie Italii. Nie złożenie ww. deklaracji oznaczać będzie (nie wykluczając innych powodów), że pobyt na Półwyspie Apenińskim trwa dłużej niż trzy miesiące. Osoby które mają prawo do pobytu dłuższego niż trzy miesiące będą musiały zostać wpisane do Urzędu Stanu Cywilnego w danym Urzędzie Miasta/Gminy. Wszyscy, którzy nie posiadają wymaganych dokumentów uprawniających do pobytu dłuższego niż trzy miesiące, będą musieli wyjechać z Włoch.
Dekret definiuje również przypadki wydalenia obywateli UE, które mogą nastąpić w przypadku zagrożenia bezpieczeństwa publicznego oraz bezpieczeństwa Państwa.
Z powodu zagrożenia bezpieczeństwa Państwa, obywatel UE może zostać przewieziony do granicy Państwa, ale tylko po zatwierdzeniu sądu, na prośbę Ministerstwa Spraw Wewnętrznych. W tym przypadku przewidziany został zakaz ponownego wjazdu do Italii do lat 10. Wszyscy wydaleni, którzy nie podporządkują się tej decyzji ryzykują do 2 lat więzienia. Naturalnie można odwołać się od postanowienia sądu, ale tylko po trzech latach od momentu wydalenia. Wydalenie obywatela UE przeprowadzane jest przez policję, zaraz po postanowieniu sądu, również z powodu zagrożenia bezpieczeństwa publicznego. W tym przypadku osoba nie może powrócić do Włoch przez 5 lat.
Tego rodzaju wydalenie jest przeważnie umotywowane przez prefekta lub Ministra Spraw Wewnętrznych (jeżeli chodzi o obywateli UE przebywających tutaj od minimum 10 lat lub o niepełnoletnich). Również i w tym przypadku można złóżyć odwołanie od decyzji o wydaleniu, ale po upływie minimum 3 lat. Kto nie podporządkuje się tej decyzji ryzykuje 1 rok więzienia. W nowym dekrecie legislacyjnym została także poruszona kwestia osób, które nie spełniają wymaganych warunków np. nie posiadają wystarczających środków na utrzymanie. W tym jednak przypadku prefekt wydaje tzw. foglio di via osobie zainteresowanej, która będzie miała miesiąc na opuszczenie Italii. W tym przypadku osoba wydalona będzie musiała zgłosić się do konsulatu włoskiego w kraju pochodzenia. Dla osób wydalonych z przyczyn np. ekonomicznych nie został przewidziany ponowny zakaz wjazdu na terytorium włoskie, ale kto zostanie przyłapany tutaj bez poświadczenia konsulatu włoskiego w kraju pochodzenia może zostać ukarany 6 miesiącami więzienia i grzywną do 2000 euro.
Dużą rolę będą również odgrywać ENTI PUBBLICI. Wszystkie rodzaje ww. wydaleń będą mogły być wzięte pod uwagę, także po umotywowanych sygnalizacjach ze strony burmistrzów miasta, w którym zamieszkuje osoba, którą należy wydalić.
Przeciw wydaleniom ze względu na zagrożenie bezpieczeństwa Państwa lub porządku publicznego (zarządzone przez ministra) można złożyć odwołanie do Tar (Sąd administracyjny) w Rzymie. Natomiast przeciw bezpieczeństwu publicznemu oraz z powodu nie wystarczających praw do pobytu np. niewystarczające przychody, itp. (zarządzone przez prefekta) można złożyć odwołanie w sądzie administracyjnym regionu zamieszkania. Takie odwołanie można również złożyć we włoskiej placówce konsularnej w kraju pochodzenia.
Należy pamiętać, że złożenie odwołania nie uprawnia do przerwania wydalenia z powodu zagrożenia bezpieczeństwa Państwa lub porządku publicznego. Na stronie www.stranieriinitalia.it można ściągnąć bezpłatnie pełny tekst Dekretu Legislacyjnego z 28 lutego br.