tytuly naukowe we Wloszech

Temat przeniesiony do archwium.
Moze i byl juz ten watek poruszany, ale jakos moja wyszukiwarka nie moze go odnalezc. Moglby mi ktos, prosze, powiedziec cos o tytulach naukowych we Wloszech. Pewna Wloszka mi to probowala wyjasnic ale niezabardzo zrozumilam. Bo to przeciez nie tak jak u nas, ze aby zdobyc tytul doktora musisz poswiecic na to 9 lat swojego cennego zycia, a o tytule profesora juz nie wspomne:) dzieki z gory. pozdrawiam:)
po prawej stronie kliknij na słownik tematyczny, 'faccia' i pod: Szkolnictwo zobacz: stopnie naukowe
..tam są podane tylko nazwy stopni naukowych, ale może z http://it.wikipedia.org/wiki dowiesz się resztę
dzieki wielkie za informacje i linki. poczytalam sobie troche no ale nadal nie do konca rozzumiem ( brak dostatecznej znajomosci wloskiego:() . spojrzalam tez do slownika tematycznego forum i nie zabardzo rozumiem jak mam rozroznic magistra od doktora jesli te 2 stopnie sa tlumaczone jako il dottore...jak wiadomo wlosi lubia sie tytulowac i nawet w ksiazce mozna znalezc dott. Rossi itp. (dla mnie okropnosc!...przypominaja mi sie alternatywy 4:)) i jak mozna rozroznic kto jest magistrem a kto doktorem? bo nie wierze,ze wszyscy, ktorzy tytuluja sie jako il dottore maja doktorat. pomocy!
We Włoszech nie ma tytułu magistra. To co u nas jest magistrem czyli najnizszym stopniem to u Włochów nazywa się własnie dottore.
dzieki! a ja zawsze myslalam,ze magister to laureato. i wlasnie w jaki sposob mozna rozroznic kto ma doktorat. sorry ze zanudzam ale jakos nie modt tego zalapac. dowiedzialam sie, ze magister sztuk pieknych to proffesore d'arte. ale im to dobrze. skoncza 5 lat studiow i maja tytul profesora...heheheh. no i to ich tytulowanie sie...ja chyba sobie tez kaze napisac przy domofonie inz. X ;)przynajmniej sasiedzi beda mieli ubaw. a tak na powaznie jest ktos kto moglby mi to wytlumaczyc w taki sposob jak sie przedszkolakowi tlumaczy...per favore!
Tak zwyczajnie to chyba nie da się rozróżnić po samym tytule, kto jest magistrem a kto ma doktorat. Doktorat to jest dottorato di ricerca, i jak ktoś chce podkreślić, że ma doktorat, to właśnie używa tego zwrotu.
Laureato to po prostu osoba która ukończyła studia(corso di laurea), po inżynierii też jest się laureato :) tak samo jak diplomato to osoba która ma maturę (diploma di maturità).
Ja przyznam szczerze, że wolę tytułowanie we Włoszech, przynajmniej na uniwersytecie nie zastanawiam się który wykładowca jest profesorem, który doktorem a który tylko magistrem. Do wszystkich zwracam się per professore i to jest normą.
Przyznam, że nie wiem jak to jest z dalszymi tytułami, ale przypuszczam, że "profesorowie" są po prostu zatrudniani na uczelniach z odpowiednimi umowami które mają pewnie jakieś wymogi (np. staż pracy?), stąd professore ordinario, docente, itd. Nie dam sobie uciąć ręki, to są tylko moje przypuszczenia.
doktorat - Dottorato di ricerca moze byc robiony zaraz po 3 letnich studiach (laurea triennale). wiem, ze dla odroznienia zwyklego "dottore" od kogos, kto zrobil "dottorato di ricerca" (3 lata)zaczyna sie uzywac tytulu zapozyczonego z systemu angielskiego PhD (Philosophiae Doctor).
Po 3 letnich studiach moze byc robiony Master (universitario) di primo livello (tytul, ktory tez przyjal sie z systemu amerykanskiego), ktory zazwyczaj trwa rok, ale czasem 2 lata.
Po 3 letnich studiach moze byc tez robiony Master specialistico inaczej Laurea magistrale trwajacy 2 lata.
Po uzyskaniu Master specialistico mozna zrobic kolejny stopien: Master (universitario) di secondo livello.

Na uniwersytecie wykladowce nazywa sie ogolnie docente universitario (we Wloszech docente moze rowniez nauczas w szk. sredniej ale dla kazdego poziomu szkoly, w ktorej naucza, musi miec odpowiednie wyksztalcenie, np.do sredniej musi miec dwuletni kurs post-laurea).
Professore, z punktu widzenia formalnego to ktos kto zdal egzamin uprawniajacy do wykonywania zawodu (professione), w tym przypadku do nauczania i jest to tytul analogiczny do takich tytulow jak architekt, adwokat i inzynier.
Sprostowanie: dottorato di ricerca (trwa trzy lata) mozna robic po 5cio letnich studiach (czyli we wloskim systemie 3+2), po naszych magisterskich. W zyciu nie po 3 letnich (u nas licencjackich).
fakt,przepraszam. zmylil mnie zapis w regulaminie MURST o kryteriach przystapienia do doktoratu, ktory brzmi nastepujaco:

"Art. 5.
1. Possono accedere al dottorato di ricerca, senza limitazioni di età e cittadinanza, coloro che sono in possesso di LAUREA o di analogo titolo accademico conseguito all'estero, preventivamente riconosciuto dalle autorità accademiche, anche nell’ambito di accordi interuniversitari di cooperazione e mobilità."

http://www.miur.it/regolame/1998/dotart3.htm

jak widac, nie uscislono o jaka "laurea" chodzi :)
dzieki Kobietki! jestescie super! o niech to w strudelek...to troche skomplikowane! naprawde, przynajmniej ja to tak odbieram. a myslalam, ze nasz system szkolnictwa moze byc zagmatwany. zaczynam to powoli lapac ale i tak nie wszystko rozumiem ( rozne rodzaje laurea...itp). no ale nie chce juz was zameczac, jakos do tego dojde. jeszcze raz wielkie dzieki i milego weekendu Wam zycze! ciao ciao!
Temat przeniesiony do archwium.

« 

Pomoc językowa - tłumaczenia

 »

Pomoc językowa