Obywatelstwo

Temat przeniesiony do archwium.
Ponad dwa lata temu wzięłam ślub z Włochem, teraz chcę się ubiegać o obywatelstwo z tym, że mieszkamy z mężem w Polsce. Odwiedziłam comune w celu uzyskania informacji niestety nie wiedzieli jakie dokumenty i takie tam... Z tego co udało mi się ustalić mogę otrzymać obywatelstwo po 3 latach (licząc od daty ślubu) jeśli mieszkam poza granicami Włoch... Czy ktoś starał się o obywatelstwo w ten sposób i może podpowiedzieć co i jak ?
Z góry dziękuje za pomoc
Pozdrawiam
MODALITA' DI ACQUISIZIONE DELLA CITTADINANZA ITALIANA A DOMANDA:

- Matrimonio con cittadino\a italiano\a I requisiti richiesti sono:
residenza legale in Italia per un periodo di almeno sei mesi dopo il matrimonio oppure tre anni di matrimonio se residenti all’estero; validità del matrimonio; assenza di condanne penali; assenza di impedimenti connessi alla sicurezza nazionale.
La domanda di acquisto della cittadinanza va indirizzata al Ministro dell’Interno e va presentata alla Prefettura della Provincia di residenza, se la residenza è in Italia, o all’Autorità diplomatico-consolare, se la residenza è all’estero.
Jednym slowem mieszkajac w Polsce mozesz ubiegac sie przez konsulta wloski.
A jakie potrzebne sa ci do tego dokumenty znajdziesz tutaj:
http://www.ambvarsavia.esteri.it/Ambasciata_Varsavia/Menu/Informazioni_e_servizi/Servizi_consolari/Cittadinanza/

Tylko tak naprawde czy warto sie starac o to obywatelstwo?? Zalezy ci na glosowaniu we Wloszech? Bo do czego innego ci sie to przyda?? No chyba tylko, zeby po prostu je miec... Powodzenia.. i cierpliwosci w tych wszystkich formalnosciach...
Ksalus dzieki za info. Równiez wchodziłam na stronę ambasady, więc jakie dokumenty sa potrzebne to się orientuje, bardziej chodzi mi o "praktykę". A obywatelstwo ułatwi mi podróżowanie z mężem w celach służbowych ( nie musze wyrabiać wizy, np. do USA)
Ojej dzieki za szczerosc, wcale nie musialas pisac po co ci to obywatelstwo... Ale tak wlasciwie to ta wiza chyba tylko do USA..(??). W kazdym razie nie sadze, aby rzeczywistosc odbiegala od tego co jest napisane na stronie konsulatu. Musisz tylko wziac pod uwage, ze wloska biurokracja jest straszna, wiec potrzeba na to wszystko czasu, no i nie oszukujmy sie pare zlotych na kilka tlumaczen tez bedziesz musiala wydac i polazic po kilku urzedach.. Powodzenia..
Ojej dzieki za szczerosc, wcale nie musialas pisac po co ci to obywatelstwo... Ale tak wlasciwie to ta wiza chyba tylko do USA..(??). W kazdym razie nie sadze, aby rzeczywistosc odbiegala od tego co jest napisane na stronie konsulatu. Musisz tylko wziac pod uwage, ze wloska biurokracja jest straszna, wiec potrzeba na to wszystko czasu, no i nie oszukujmy sie pare zlotych na kilka tlumaczen tez bedziesz musiala wydac i polazic po kilku urzedach.. Powodzenia..
Ojej dzieki za szczerosc, wcale nie musialas pisac po co ci to obywatelstwo... Ale tak wlasciwie to ta wiza chyba tylko do USA..(??). W kazdym razie nie sadze, aby rzeczywistosc odbiegala od tego co jest napisane na stronie konsulatu. Musisz tylko wziac pod uwage, ze wloska biurokracja jest straszna, wiec potrzeba na to wszystko czasu, no i nie oszukujmy sie pare zlotych na kilka tlumaczen tez bedziesz musiala wydac i polazic po kilku urzedach.. Powodzenia..
Zgodnie z ustawą o nadawaniu obywatelstwa (cittadinanza) włoskie obywatelstwo może otrzymać każdy, kto poślubił obywatela Włoch. Wniosek o nadanie obywatelstwa może złożyć również osoba, która zawarła związek z cudzoziemcem, który następnie stał się również obywatelem Włoch z tytułu stałego osiedlenia się w Italii.
Prawo do otrzymania włoskie obywatelstwa przysługuje każdemu, kto zawarł związek małżeński z Włochem. Wyjątkiem są sytuacje, w których wnioskodawca ma przeszłość kryminalną, był karany we Włoszech lub za granicą za ciężkie przestępstwa (reati particolarmente gravi) i co za tym idzie może zostać uznany za osobę stwarzającą zagrożenie dla bezpieczeństwa państwa włoskiego czy porządku publicznego (sicurezza dello stato italiano o per l’ordine publico).

Włoskie obywatelstwo nie jest nadawane automatycznie. Osoba zainteresowana musi złożyć wniosek i dostarczyć wszystkie wymagane przez prawo dokumenty.

Oto jak wygląda procedura nadawania włoskiego obywatelstwa ze względu na ślub z Włochem:
Małżonek, będący obywatelem kraju spoza UE (coniuge extracomunitario) lub będący obywatelem Unii (comunitario) może otrzymać włoskie obywatelstwo po dwóch latach małżeństwa, jeżeli jest rezydentem we Włoszech lub po trzech latach, jeżeli mieszka za granicą. Okres ten zostaje skrócony o połowę, jeżeli małżonkom urodziły się dzieci lub zostały przez nich adoptowane.

Jeżeli jest rezydentem we Włoszech obywatel spoza UE musi posiadać pozwolenie na pobyt (permesso di soggiorno), a obywatel Unii zaświadczenie o legalnym pobycie (attestato di soggiorno).

Zarówno obywatele UE jaki i ci spoza Wspólnoty muszą być wpisani do rejestru w Urzędzie Stanu Cywilnego (Anagrafe) w miejscu zamieszkania we Włoszech, czyli posiadać zameldowanie (residenza).

Jeżeli osoba starająca się o przyznanie obywatelstwa nie mieszka we Włoszech, musi posiadać uregulowaną kwestię pobytową, w kraju, w którym mieszka.
Małżeństwo musi trwać do momentu przyznania obywatelstwa włoskiego i do momentu wydania dekretu poświadczającego ten fakt (decreto di riconoscimento della cittadinanza).

Zatem obywatelstwo zostanie przyznane tylko wtedy, kiedy nie nastąpił rozpad małżeństwa z powodu rozwodu lub separacji (divorzio o separazione) i o ile ślub nie został unieważniony (annullamento).
Ponadto prawo wymaga, aby małżonkowie mieszkali ze sobą.

Gdzie złożyć wniosek
Wniosek o nadanie obywatelstwa włoskiego składa się w prefekturze (Prefettura) w miejscu zamieszkania.
Należy wypełnić formularz A (modello A), który można ściągnąć z internetu: http://www.stranieriinitalia.it/cittadinanza-modello_a_cittadinanza_per_matrimonio_4891.html lub otrzymać w prefekturze.
Kto nie mieszka we Włoszech składa wniosek w konsulacie włoskim.

Do wniosku należy załączyć następujące dokumenty:
1. kopię pozwolenia na pobyt (permesso di soggiorno) – w przypadku obywateli spoza UE lub zaświadczenie o pobycie (attestato di soggiorno) – w przypadku obywateli unijnych.
2. całkowity odpis aktu ślubu (atto integrale di matrimonio);
3. akt urodzenia (odpis zupełny lub całkowity)
4. włoski odpowiednik dokumentu zwanego w Polsce zaświadczeniem o niekaralności, czyli certificato generale del Casellario Giudiziale e dei carichi pendenti, które wystawia sąd (Tribunale Penale Italiano).
5. certyfikat o historii zameldowania (certificato storico di residenza)
6. zaświadczenie o stanie rodziny (certificato di stato di famiglia)
7. zaświadczenie o niekaralności wystawione przez kraj pochodzenia lub kraj stałego pobytu przetłumaczony i zalegalizowany przez włoski konsulat.
8. zaświadczenie o posiadaniu obywatelstwa włoskiego przez małżonka (certificato di cittadinanza italiana del coniuge)
9. pokwitowanie uiszczenia wymaganej opłaty w wysokości € 200.00 i znaczek skarbowy za 14,62 € (marca da bollo).

Opłatę w wysokości 200 euro dokonuje si na poczcie. Wpłaty należy dokonać na specjalne konto Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, którego numer można otrzymać w prefekturze i w urzędach pocztowych.
Osoby mieszkające za granicą powinny dowiedzieć się w konsulacie włoskim w kraju pobytu w jaki sposób z zagranicy dokonać tej wpłaty.

Złożyłem wniosek i co dalej?
Prefektura może prosić o przedstawienie dodatkowych dokumentów. Jeżeli nastąpi taka konieczność, wymagane dokumenty uzupełniające najlepiej złożyć w możliwie krótkim czasie, gdyż „ociąganie się” może spowodować, że wniosek w ogóle zostanie odrzucony.

Prefektura przesyła wniosek do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych (Ministero dell'Interno) oraz do kwestury (Questura) i Ministerstwa Sprawiedliwości (Ministero della Giustizia), które muszą go zaopiniować.
Kwestura może w między czasie sprawdzić, czy małżonkowie rzeczywiście ze sobą mieszkają.
Jeżeli okaże się, że małżeństwo jest „papierowe”, wniosek o przyznanie obywatelstwa zostanie odrzucony.

Zgodnie z przepisami p cała procedura administracyjna musi zakończyć się w ciągu 730 dni od daty złożenia wniosku, czyli w ciągu 2 lat.
Jeżeli upłynął ten okres, a w wnioskodawca nie otrzymał żadnego zawiadomienia z Prefektury o tym czy jego wniosek rozpatrzono pozytywnie czy negatywnie może on założyć sprawę cywilną w sądzie i na drodze sądowej dochodzić swojego prawa do obywatelstwa włoskiego.

Czy mogę dowiedzieć się na jakim etapie jest moja praktyka?
Można dowiedzieć się na jakim etapie rozpatrywana jest praktyka poprzez infolinię włoskiego MSW (Call Center del Ministero dell’Interno): tel. 06 – 48042101; - 102; -103; -104) lub stronę internetową www.cittadinanza.interno.it.
W obu przypadkach, aby uzyskać żądane informacje trzeba podać kod „K10”, który nadaje prefektura, w niedługim czasie po złożeniu wniosku.

Jeżeli wniosek o nadaniu obywatelstwa został rozpatrzony pozytywnie Ministero dell'Interno wysyła do zainteresowanego specjalny dekret (decreto) poświadczający nabycie tego prawa.

Od momentu otrzymania ww. dekretu cudzoziemiec w ciągu 6 miesięcy musi stawić się w Urzędzie Stanu Cywilnego w miejscu zamieszkania na złożenie przysięgi (giuramento) i aby oddać pozwolenie na pobyt.

Od dnia następującego po dniu, w którym złożył przysięgę, staje się on oficjalnie obywatelem Włoch i może złożyć wniosek o paszport włoski.

Niektóre kraje zezwalają na posiadanie podwójnego obywatelstwa, inne nie. Zatem w zależności od kraju pochodzenia, kto otrzymał włoskie obywatelstwo może utracić obywatelstwo kraju pochodzenia.
Obcokrajowcy zameldowani we Włoszech, którzy chcą przyjąć obywatelstwo poprzez naturalizację, zgodnie z artykułem 9 ustawy z dnia 5 lutego 1992, nr 91, pkt. 1, oprócz wymogu zamieszkania muszą posiadać odpowiednie dochody.

Mimo, że w ustawie o nadaniu obywatelstwa włoskiego nie ma mowy o dochodach, z dekretem z dnia 22 listopada 1994, zmienionym w 2002 roku, włoskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych ustaliło, że do przyznania obywatelstwa włoskiego należy wziąć pod uwagę także dochód wnioskodawcy z ostatnich trzech lat i regularnie deklarowany poprzez formularz Cud, Unico lub 730. Pracownicy zatrudnieni w charakterze pomocy domowych, baby sitter, itp., którzy nie składają corocznych zeznań podatkowych, mogą przedstawić oświadczenie zastępcze CUD, sporządzone przez pracodawcę (dichiarazione sostitutiva del CUD), w którym zaświadcza się wynagrodzenie miesięczne i roczne pracownika. Do oświadczenia należy dołączyć kserokopię wpłaconych składek do I.N.P.S. z ostatnich trzech lat oraz kserokopię ważnego dokumentu tożsamości pracodawcy.
Przyznanie obywatelstwa włoskiego poprzez naturalizację jest wynikiem procesu, podczas którego dokonuje się oceny sytuacji ekonomicznej wnioskodawcy, który musi posiadać odpowiednie przychody, by nie stać się ciężarem dla państwa włoskiego.
Ministerstwo Spraw Wewnętrznych ustaliło, że wnioskodawca musi wykazać dochód roczny nie niższy niż 8.300.00 euro.
W momencie złożenia wniosku o przyznanie obywatelstwa, należy dołączyć do niego kserokopię formularzy podatkowych i telematycznego potwierdzenia przekazania go do urzędu skarbowego.
W przypadku, gdy osoba ubiegająca się o obywatelstwo nie posiada wystarczającego dochodu, np. nie pracuje lub jego roczny dochód jest niewystarczający, pod uwagę może być także wzięty dochód roczny całej rodziny. W tym przypadku do wniosku należy dołączyć deklaracje podatkowe całej rodziny (z roku poprzedniego).

Uwaga!
Prawo włoskie przewiduje, że obywatelstwo włoskie, jeśli spełnione są wszystkie warunki, musi być przyznane lub nieprzyznane w przeciągu 735 dni od daty złożenia wniosku. Dlatego ważne jest, by każdego roku wysyłać listem poleconym z potwierdzeniem odbioru do odpowiedniej prefektury, aktualne roczne zeznanie podatkowe.
Temat przeniesiony do archwium.

« 

Pomoc językowa - tłumaczenia

 »

Życie, praca, nauka