pytanie

Temat przeniesiony do archwium.
1-30 z 80
poprzednia |
będę pracowac jako badante ,chcialabym pracować legalnie ile musze dac na wszystkie opłaty związane z legalnym przyjęciem,jeśli wezme to wszystko na swoje barki?jeśli ktos wie prosze o odpowiedz
o to pytanie dla naszej profesjonalistki.. Cinquantatre,to jej dzialka
eska zerknij http://www.wloski.ang.pl/forumw.php?IDt=13660
Małe pytanko,dlaczego chcesz to wziąć na swoje barki?Przecież to jest obowiązek rodziny.
bo mi zależy na pracy ,chce pracowac,no i na legalnej pracy tez ,a nie chcę poprostu stracić miejsca
...musze dac na wszystkie opłaty związane z legalnym przyjęciem???.kto ci takich bzdet naopowiadal?...co ty?..dajesz sie robic w konia...mysle ze to o czym mowisz to dotyczy nielegalnych emigrantek badante z Ukrainy ,Moldawi..gdyz one sa glownie nieleglnie zatrudnione jako badante i oczywiscie jest dla nich abolicja ze osoba zatrudniajaca taka nielegalna musi teraz o konca wrzesnia zaplacic 500eu jako zalegle contributi za ost 3 mies..bo mozna uzyskac legalny pobyt dla tej nielegalnej emigrantki pod warunkiem ze ona jest w Itali co najmniej od kwietnia i pracowala u tego kto ja rekomenduje teraz jako swa badante/a owa osoba musi miec co najmniej roczny dochod 20.tys euro/ co najmniej 3 mies..ja to tak widze ..i mysle, ze ktos cie 'wkreca'
jako obywatelka polska ,obywatelka EU jestes legalna ..nie jestes clandestina..no chyba ze caly czas pracujesz na czarno..to tylko pracujesz nie legalnie..i to mozna rozwiazac..ale nie tak, ze ty bedziesz oplaty jakies za to ponosic ,kontrybuty musi odprowadzac za ciebie twoja pracodawczyni a nie ty //Czy ja cie dobrze rozumiem..opisz cos szerzej..
eska ktos wytwarza wokol ciebie atmosfere strachu i chce cie wykorzystac !!!!!!!Pracujesz na czarno? Masz szansę na umowę o pracę!
Sanatoria dla colf i badanti
Weszło w życie rozporządzenie, pozwalające pracodawcom na zatrudnienie pomocy domowej lub opiekunki, które dotąd pracowały u nich na czarno. Na mocy nowych przepisów pracodawca nie musi obawiać się żadnej kary za to, że dotąd „wymigiwał się” fiskusowi. Do 30 września br. ma czas na zalegalizowanie stosunku pracy ze swoja pomocą domową, Włoszką, obywatelką UE lub cudzoziemką z spoza Wspólnoty Europejskiej.

Rozporządzenie w języku włoskim nosi nazwę „Dichiarazione di attività di assistenza e di sostegno alle famiglie” i stanowi część tzw. pakietu antykryzysowego (ustawa z dnia 3 sierpnia 2009).

Nie tylko obywatele spoza UE, ale też wiele Włoszek i Włochów oraz obywateli unijnych pracuje w charakterze pomocy domowych lub opiekunek na czarno.

Włoski rząd postanowił „uzdrowić” wreszcie ten sektor zatrudnień. (wł. sanare = uzdrawiać; stąd termin sanatoria). Sanatoria dla obywateli spoza UE (extracomunitari) jest szansą na otrzymanie pozwolenia na pobyt (permesso di soggiorno).

500 euro – koszt legalizacji stosunku pracy

Wszyscy pracodawcy, pragnący zalegalizować pracę pomocy domowej lub opiekunki mają czas do 30 września br. na opłacenie składki na ubezpieczenie społeczne w wysokości 500 euro i złożenie wniosku o chęć zatrudnienia danej osoby.

Uwaga! Sanatoria obejmuję pracowników, którzy pracują dla danej rodziny co najmniej od kwietnia 2009 r.

Zgodnie z rządowym rozporządzeniem pracodawca, który do 30 września zadeklaruje, że zatrudniał dotąd na czarno pomoc domową czy opiekunkę nie musi obawiać się, że zostanie pociągnięty do odpowiedzialności karnej, cywilnej czy administracyjnej związanej wcześniejszym, nielegalnym zatrudnianiem.

Wnioski

Wniosek o zatrudnienie pracownika unijnego (np. Polaka) pracodawca powinien złożyć z biurze INPS (włoskiego zakładu ubezpieczeń społecznych) i tam opłacić składkę na ubezpieczenie społeczne w wysokości 500 euro.

Pracodawcy zatrudniający obywateli spoza UE powinni natomiast złożyć wniosek w urzędzie imigracyjnym (sportello unico per l’immigrazione).

Legalizacja stosunku pracy jest jednoznaczna z nabyciem przez pracownika wszystkich praw pracowniczych: prawa do urlopu, odprawy emerytalnej i świadczeń socjalnych (w związku z tym, że będzie miał opłacone składki).

30 czerwca 2009

Projekt zakłada legalizację stosunku pracy pomocy domowych i opiekunek, które pracowały już przed 30 czerwca 2009 r. i co najmniej od kwietnia 2009 r. (ustawa działała zatem wstecz).Warto podkreślić, że ani pracownik, ani pracodawca, nie muszą przedkładać żadnych specjalnych dowodów poświadczających trwanie stosunku pracy ww. terminie. Wystarczająca w tym wypadku jest pisemna deklaracja pracodawcy.

Od złożenia wniosku do umowy o pracę

Zdaniem ministra pracy i spraw wewnętrznych, procedura legalizacji stosunku pracy z pracownikiem włoskim lub unijnym nie powinna trwać dłużej niż kilka dni. Dłużej natomiast na umowę o pracę przyjdzie zaczekać obywatelom spoza UE.

Jeśli pracodawca jest zbyt chory…

Krewni osób starszych lub niepełnosprawnych mogą zatrudnić opiekunkę dla swojego bliskiego, nawet jeśli nie mieszkają z nim pod jednym dachem. Oznacza to, że syn czy córka starszej, schorowanej osoby może zawrzeć stosunek pracy z opiekunką matki czy ojca. Do wniosku musi jednak załączyć odpowiedni certyfikat zaświadczający niepełnosprawność rodzica.
eska wejdz sobie w ten link:http://www.naszswiat.net/news/wiadomosci/colf-i-badanti-ulatwienia-w-legalizacji-stosunku-pracy.html
Tu jest coś dla ciebie i z tego co wiem to nie ponosi się żadnych dodatkowych opłat.Uważaj tylko na zatrudnienie na 25 godzin.Dość często rodaczki idą na to a później mogą być problemy, bo obowiązuje to, co napisano w kontrakcie a nie umowa ustna

http://www.naszswiat.net/news/wiadomosci/pracujesz-na-czarno-masz-szansa
Sette :D jesteś szybsza ode mnie :D
wlasnie zaczynam prace na zastepstwo, za osobe ktora pracowala na czarno,nie chcialabym robić zamieszania ale chętnie,ponioslabym koszty zeby to zmienić,jeśli oczywiscie nie bylyby zbyt duze
dziękuje wszystkim za podpowiedzi
O ile się nie mylę,to trzeba płacić 500 euro za KAŻDE odnowienie kontraktu.Jeżeli jesteś na zastępstwie, to ono nie potrwa dłużej niż 3 mieś.Nie wiem, czy rodzina pójdzie na taki układ,że zalegalizowana jest jedna, a pracują we dwie na zmianę.Dużo zależy od tego czy rodzina już Cię zna,jakie jest zdanie zmienniczki na ten temat.Na pewno rodzina nie zgodzi się na kontrakt na 3 mieś.bo to są za duże pieniądze by ciągle go odnawiać.
Dziewczyny, niepotrzebnie mieszacie w to wszystko "sanatorie", w przypadku pracowników włoskich i pochodzących z krajów UE nie ma ona większego sensu (po co pracodawca ma płacić jakieś zaległe 500€, skoro może po prostu podpisać z takim pracownikiem umowę i od dnia podpisania umowy zacząć płacić składki?).:) Autorka wątku pisze, ze dopiero ma zaczynać prace, do tego na zastępstwo, wiec prawdopodobnie nie będzie to praca na długi okres. Jeśli umowa nie przekroczy 3 miesięcy, to można pracować legalnie (!) bez żadnych formalności, po prostu podpisuje się umowę, pracodawca płaci składki i już. Jeśli autorka ma pracować dłużej, to po prostu idzie z umowa do urzędu meldunkowego i składa wniosek o zameldowanie, i to wszystko.

Tak wiec jedyne koszty to składki (pokrywane w części przez pracownika, wiec odciągane z wynagrodzenia).
...wiedzialam. ze jak przyjdzie Dee to wszystko sie wyklaruje :D..jesli chodzi o sanatorie to pomyslalam ,ze ktos chce wykorzystac forowiczke,'skaleczyc' ja na 500 eu..wykorzystujac historie z sanatoria,jako pretekst podpierajac sie nia nieuczciwie..dlatego chcialam to objasnic... ze nie dotyczy obywateli z EU
Teoretycznie dotyczy, ale w rzeczywistości, jak pisałam wyżej, nie ma to najmniejszego sensu. Po prostu rząd włoski, chcąc wpisać ten manewr do pakietu antykryzysowego (żeby, bron Boże, nie było, ze jakąś sanatorie dla nielegalnych imigrantów robią!;-P), musiał uwzględnić wszystkie pracujące na czarno osoby z tej branży, choć tak naprawdę dotyczyć ona będzie głównie (jeśli nie wyłącznie) pracowników spoza UE.
jeszcze raz dziekuje za pomoc,narazie ma byc praca na 3 miesiace ale jeśli bylaby mozliwość zostać dłuzej moze nawet na rok,jeszcze w dodatku legalnie to warto wiedziec jak najwiecej na ten temat
Dee powroce do tego tematu ..bo wlasnie jedna osoba go poruszyla..temat badante ..zdaje sie by moc legalnie zatrudnic badante/legalnie czyli i odporowadzac za nia contributi to osoba zatrudniajac a powinna miec jakis okreslony/przez nowa ustawe/ dochod roczny ,nie pamietam kwoty jak byla podawana, ale pamietam ,ze jak to podzielilam na szybkiego to wyszlo mi ok 1600eu emerytury miesiecznego dochodu na 1 osobe Inaczej nie zarejstruja takiego kontraktu..i golf czy badante dalej beda pracowac na czarno..Wiesz cos na ten temat?chodzi i o cyfre rocz. dochodu Gdyby bylo tak jak mysle to wiekszosc nowych badante moglaby byc 'przygotowana psychicznie' na fakt ,ze wlosi lubia 'oszczedzac' na skladkach..
?? Skąd Ty masz takie zakręcone informacje? :) Minimalny dochód pracodawcy (25.000 euro rocznie w przypadku osoby mieszkającej samotnie, 25.000 euro w przypadku dochodów łącznych członków rodziny) był warunkiem jedynie w przypadku sanatorii dotyczącej pomocy domowych i opiekunek (spoza UE), i na tym koniec. Jeśli potrzebuje pomocy domowej (oczywiście z obywatelstwem włoskim bądź unijnym), to jeśli uważam, ze mnie na nią stać, mogę bez problemu podpisać z nią umowę i nikt nie będzie mi zaglądał w dochody.
20000 dla samotnych o 25000 lacznie z innymi czlonkami rodziny, tylko w wypadku, gdy nie osiaga sam tych 20 tys., jesli chodzi o scislosc, natomiast dla badente tylko certyfikat swiadczacy o chorobie pracodawcy lub tego, ktorym badante ma sie opiekowac.
colf
Dzieki za korektę, nawet nie zauważyłam, ze źle napisałam kwotę.:)
a tak baj de lej; napewno nie ma vincolo tych 500 euro na dzien dobry w przypadku zatrudnienia unijnych? bo ja wlasnie slyszalam, ze zadaja te 500 nawet przy unijnych.
* tych 500
zakrecone? :D..he ehe he he ..a naturalnie,ze z 'zakreconej prasy wloskiej' jak Corierre i Repub pisalam ze nie pamietam dobrze ,nie kodowalam tego aty widze masz wszystko zawsze pod kontrola i warto byloby wyjasnic czy owe przepisy istnieja i czy np dotycza obywateli UE i Wlochow czy tylko spoza Uni..podawano wowczas kwote 20 tys eu dochodu rocznego na 1 os lub 25 tys eu na 2 osoby,to dochody roczne umozliwiajace zatrudnienie opiekunki czy pomocy domowej..czy rzad wloski odstapil od tej propozycji w ustawie czy nie ..Oni zawsze chetnie cos ograniczaja ,limituja.. jesli ci sprawialam klopot lub zirytowalam cie to przepraszam bardzo..spiesze wyjasnic ,ze jesli juz cos wiem to z reguly to WYCZYTALM..a nie wyssalam z palca..od 4 roku zycia bylam 'czytaczka'..moze nawet gorzej bo 'molem czytajacym' :D
z tego co slyszalam taka deklaracja finansowa ze strony rodziny stanowi problem
20.000 euro to wcale niemało dla przeciętnego włoskiego emeryta (a zazwyczaj właśnie emeryci i renciści potrzebują pomocy i korzystają z usług opiekunek czy tez pomocy domowych), wiec wiele osób musiało zrezygnować z zalegalizowania pracy swoich "podwładnych" spoza UE, bo po prostu nie spełniają tego kryterium.
czyli tylko ci co maja dochod okreslony ustawa moga zatrudnic legalnie badante/opiekunke, golf/pomoc domowa? Co wiec z tymi co nie maja ustawowego dochodu?..beda zwodzic swe pomoce domowe ,ze kontrakt zarejestrowany, ze oplacaja skladki Dee..jestes niczym opoka kamienna tak niezawodna,ze podpowiesz cos potrzebujacym wiedzy,jak kania dżżu? :D Ps zamierzam ci maila napisac..od 2 dni i jeszcze sie nie zabralam,mam maly problem..dotyczacy pobytu dla studentow pozaunijnych,wiec nie dotyczy forum.
Nie mogą ich żądać, bo to byłoby sprzeczne z prawem. Jeśli wysyłam do Centro Provinciale del Lavoro/INPS/INAIL zgłoszenie o podpisaniu umowy z obywatelka UE, to nikt nie może tego zgłoszenia zakwestionować czy tez żądać ode mnie jakichś dodatkowych pieniędzy czy dokumentów. Procedura zatrudniania obywateli UE jest identyczna jak w przypadku Włochów, z wyjątkiem okresu przejściowego w niektórych sektorach dotyczącego Rumunów i Bułgarów.
Temat przeniesiony do archwium.
1-30 z 80
poprzednia |

« 

Studia językowe

 »

Życie, praca, nauka