eska ktos wytwarza wokol ciebie atmosfere strachu i chce cie wykorzystac !!!!!!!Pracujesz na czarno? Masz szansę na umowę o pracę!
Sanatoria dla colf i badanti
Weszło w życie rozporządzenie, pozwalające pracodawcom na zatrudnienie pomocy domowej lub opiekunki, które dotąd pracowały u nich na czarno. Na mocy nowych przepisów pracodawca nie musi obawiać się żadnej kary za to, że dotąd „wymigiwał się” fiskusowi. Do 30 września br. ma czas na zalegalizowanie stosunku pracy ze swoja pomocą domową, Włoszką, obywatelką UE lub cudzoziemką z spoza Wspólnoty Europejskiej.
Rozporządzenie w języku włoskim nosi nazwę „Dichiarazione di attività di assistenza e di sostegno alle famiglie” i stanowi część tzw. pakietu antykryzysowego (ustawa z dnia 3 sierpnia 2009).
Nie tylko obywatele spoza UE, ale też wiele Włoszek i Włochów oraz obywateli unijnych pracuje w charakterze pomocy domowych lub opiekunek na czarno.
Włoski rząd postanowił „uzdrowić” wreszcie ten sektor zatrudnień. (wł. sanare = uzdrawiać; stąd termin sanatoria). Sanatoria dla obywateli spoza UE (extracomunitari) jest szansą na otrzymanie pozwolenia na pobyt (permesso di soggiorno).
500 euro – koszt legalizacji stosunku pracy
Wszyscy pracodawcy, pragnący zalegalizować pracę pomocy domowej lub opiekunki mają czas do 30 września br. na opłacenie składki na ubezpieczenie społeczne w wysokości 500 euro i złożenie wniosku o chęć zatrudnienia danej osoby.
Uwaga! Sanatoria obejmuję pracowników, którzy pracują dla danej rodziny co najmniej od kwietnia 2009 r.
Zgodnie z rządowym rozporządzeniem pracodawca, który do 30 września zadeklaruje, że zatrudniał dotąd na czarno pomoc domową czy opiekunkę nie musi obawiać się, że zostanie pociągnięty do odpowiedzialności karnej, cywilnej czy administracyjnej związanej wcześniejszym, nielegalnym zatrudnianiem.
Wnioski
Wniosek o zatrudnienie pracownika unijnego (np. Polaka) pracodawca powinien złożyć z biurze INPS (włoskiego zakładu ubezpieczeń społecznych) i tam opłacić składkę na ubezpieczenie społeczne w wysokości 500 euro.
Pracodawcy zatrudniający obywateli spoza UE powinni natomiast złożyć wniosek w urzędzie imigracyjnym (sportello unico per l’immigrazione).
Legalizacja stosunku pracy jest jednoznaczna z nabyciem przez pracownika wszystkich praw pracowniczych: prawa do urlopu, odprawy emerytalnej i świadczeń socjalnych (w związku z tym, że będzie miał opłacone składki).
30 czerwca 2009
Projekt zakłada legalizację stosunku pracy pomocy domowych i opiekunek, które pracowały już przed 30 czerwca 2009 r. i co najmniej od kwietnia 2009 r. (ustawa działała zatem wstecz).Warto podkreślić, że ani pracownik, ani pracodawca, nie muszą przedkładać żadnych specjalnych dowodów poświadczających trwanie stosunku pracy ww. terminie. Wystarczająca w tym wypadku jest pisemna deklaracja pracodawcy.
Od złożenia wniosku do umowy o pracę
Zdaniem ministra pracy i spraw wewnętrznych, procedura legalizacji stosunku pracy z pracownikiem włoskim lub unijnym nie powinna trwać dłużej niż kilka dni. Dłużej natomiast na umowę o pracę przyjdzie zaczekać obywatelom spoza UE.
Jeśli pracodawca jest zbyt chory…
Krewni osób starszych lub niepełnosprawnych mogą zatrudnić opiekunkę dla swojego bliskiego, nawet jeśli nie mieszkają z nim pod jednym dachem. Oznacza to, że syn czy córka starszej, schorowanej osoby może zawrzeć stosunek pracy z opiekunką matki czy ojca. Do wniosku musi jednak załączyć odpowiedni certyfikat zaświadczający niepełnosprawność rodzica.