Pytanie o zasiłek

Temat przeniesiony do archwium.
Witam
Bardzo proszę o udzieleni mi odpowiedzi gdyż mam pewien problem. Do końca 2012 r pobierałam roczny zasiłek dla bezrobotnych we Włoszech. Do połowy 2013 przebywałam w PL. Obecnie pracuję na kontrakcie stałym lecz nie ma mowy o tym by praca potrwała wymagane do bezrobocia 52 tygodnie.I tu następuje moje pytanie- czy w przypadku gdy pracodawca mnie zwolni będzie mi się należał jakikolwiek zasiłek ?
Dziękuję za ew. odpowiedzi
Jadwiga
Jeśli dobrze zrozumiałam, pobierałaś zasiłek od stycznia do grudnia 2012 roku, przez maksymalny dopuszczalny okres (dla osób w wieku 50-55 lat). Oznacza to, ze aby ponownie uzyskać prawo do zasiłku, musisz spełnić od nowa wszystkie wymagania, czyli:

- stracić prace nie z Twojej winy (a wiec nie możesz sama się zwolnic)
- zarejestrować się w urzędzie pracy jako bezrobotna
- w ciągu ostatnich dwóch lat płacić składki przez co najmniej rok (52 tygodnie)

Z tego, co wiem, okres pobierania zasiłku nie liczy się do okresu składkowego w odniesieniu do prawa do zasiłku, wiec musiałabyś przepracować taki okres, by w ciągu dwóch lat wstecz uzbierać rok składek.

Dla przykładu (nie znam dokładnie Twojej sytuacji, wiec to tylko przykład), jeśli obecna umowę podpisałaś w 1 maja 2013 i wygaśnie ona 31 października, to w tym roku zapłaciłaś 6 miesięcy składek, wiec brakuje Ci 6 miesięcy w okresie od 01.11.2011 r. do 30.10.2013 r.

Istnieje tzw. mini-Aspi, czyli zasiłek dla osób nie spełniających warunków, by otrzymać Aspi - wymogi są mniejsze, wiec może udałoby Ci się "załapać" (wystarczy płacić składki przez 13 tygodni w ciągu ostatniego roku). Więcej na ten temat pisałam tutaj:

http://deeoswajawlochy.blogspot.it/2013/05/mini-aspi-czyli-mini-zasiek-dla.html

Baaardzo serdecznie dziękuje.Właśnie o to mi chodziło. Pozdrawiam i życzę spokojnej nocki.
Jadwiga
Witam
nie chcę zakładać nowego tematu dlatego pytam w tym który założyłam wcześniej.
pracuję w nowym miejscu od prawie dwóch miesięcy niestety sytuacja tutaj jest tragiczna.
Moja podopieczna jest bardzo agresywna ,kilkakrotnie zostałam przez nią uderzona laską. Wczoraj miała kolejny napad agresji ,uderzyła mnie laską podrapała i pogryzła .Zrobiłam zdjęcia odniesionych obrażen gdyż mam już dość tej sytuacji. Chcę się zwolnić ale zależy mi na otrzymaniu zasiłku dla bezrobotnych. Czy w związku z sytuacją w tym domu jako powód zlozenia wymowienia mogę podać agresje i rekoczyny na mojek osobie i czy będzie mi się należal zasiłek w takim przypadku?
z góry serdecznie dziękuję za odpowiedzo,pozdrawiam i życzę miłej niedzieli
Jadwiga
edytowany przez Jadzka61: 01 gru 2013
Wejdź na ten blog:

http://deeoswajawlochy.blogspot.it/

zadaj pytanie. Może tam dostaniesz odpowiedź.
Myślę, że powinnaś otrzymać zasiłek dla bezrobotnych, gdyż według mnie Twoja rezygnacja z pracy nie wynikałaby z woli odejścia z pracy, a z niemożności dalszej jej kontynuacji (tzw. dimissioni per giusta causa). W okólniku z 2003 roku INPS wymieniona przypadki, w których rezygnacja z pracy nie powoduje utraty prawa do zasiłku i choć nie ma tam przemocy fizycznej, to nie sądzę, by była ona mniej poważnym powodem niż brak wypłaty czy molestowanie seksualne.

Na Twoim miejscu przed podjęciem decyzji udałabym się do INPS (lub ewentualnie do związków zawodowych) i upewniła się, że będzie Ci przysługiwał zasiłek.
mam do wszystkich pytanie może ktos orientuje się. czy w Italii ktos z was pobierał zasiłek dla bezrobotnych pracujących w sektorze rolnym?? wiele osób z moich stron mówi ze pobierało taki zasiek ale dokladnie nie wiedza na czym to polega?? moze ktos z was pomoze moj chłopak pracował w italii 3,5 moze jakaś możliwość jest żeby pobrac ten zasilek
popros kogos,zadzwon do kogos w IT by ci doladowal w It za 5 eu.. To zwrocisz 5 eu jak wrocisz do it..tylko, ze jutro jest niedziela a w poniedz dzien swiateczny..i komu sie bedzie chcialo szukac otwartego punktu by dokupic doladowanie dla panny zapominalskiej co wszystko odklada na ostatnia chwile..oto jest pytanie. :D
...
Cytat: Jadzka61
Witam
nie chcę zakładać nowego tematu dlatego pytam w tym który założyłam wcześniej.
pracuję w nowym miejscu od prawie dwóch miesięcy niestety sytuacja tutaj jest tragiczna.
Moja podopieczna jest bardzo agresywna ,kilkakrotnie zostałam przez nią uderzona laską. Wczoraj miała kolejny napad agresji ,uderzyła mnie laską podrapała i pogryzła .Zrobiłam zdjęcia odniesionych obrażen gdyż mam już dość tej sytuacji. Chcę się zwolnić ale zależy mi na otrzymaniu zasiłku dla bezrobotnych. Czy w związku z sytuacją w tym domu jako powód zlozenia wymowienia mogę podać agresje i rekoczyny na mojek osobie i czy będzie mi się należal zasiłek w takim przypadku?
z góry serdecznie dziękuję za odpowiedzo,pozdrawiam i życzę miłej niedzieli
Jadwiga

zeby podac przyczyne agresje i rekoczyny musialabys wczesniej zrobic denucie na carabinieri i miec to na pismie.Dowod w postaci zglooszenia popelnienia przestepstwa przez pracodawczynie na twojej osobie
...
denuncie/zgloszenie ,masz zawsze 3 mies dokladnie 90 dni od dnia zdarzenia ,od faktu ze babcia cie bila laska ,powinnas tez miec swiadectwo lekarskie z opisanymi obrazeniami
...
Temat przeniesiony do archwium.

« 

Pomoc językowa - tłumaczenia

 »

Pomoc językowa - Sprawdzenie