prosze o przetłumaczenie

Temat przeniesiony do archwium.
31-38 z 38
| następna
dlaczego w zdaniu poniższym występuje "di bello?" :
che cosa hai fatto di bello ieri?
W sensie fajnego, zabawnego, to taki zwrot

Cytat: matilda555
a co to jest jakis zwrotny czasownik? przecież essere ze swojej istoty nie łączy się z "si" nie ma przecież essersi takiego słowa w słowniku.

mam rozumieć ze eesere mettere a letto tj. jakies wyrażenie oznaczające "położyć się do łóżka"?

Mettersi (a letto) jest zwrotny, dlatego w czasie przeszłym prossimo passato łączy się z essere właśnie. Jest tak ze względu na zasadę, iż czasowniki zwrotne zawsze łączą się z essere. Zatem
mettersi a letto - kłaść się do łóżka
mi sono messa a letto - położyłam się do łóżka
A w tym zdaniu, użyty został akurat bezokolicznik złożony, czyli ten czasu przeszłego, ale tym może nie będę Cię zajmować...
Dopo essermi messa a letto - po tym jak położyłam się do łóżka
Dziękuje za wszystkie odpowiedzi naprawdę bardzo mi pomogliście:)

Mam jeszcze tylko jedno pytano:

Jest czasownik "tenere a" i " tenerci" czy te dwa czasowniki możemy stawiać zamiennie czy są jakieś reguły bo oba znaczą zależeć na kimś/czymś.

np. w zdaniu:

"tengo molta a questa proposta e ci tiene anche mia moglia".?
Tenerci nie ma. Chodzi tu o partykule "ci" ktora stoi przed czasownikiem. Nie pomyl z czasownikami zwrotnymi. Mozesz tez powiedziec "ci tengo molto a ..." co jest bardzo czesto uzywane w mowie potocznej. "Ci" moze zastapic bardzo wiele np miejsce, rzecz. Wiec chodzi tylko jeden czasownik. Ps moglie
w słownikach jest słowo : "tenerci " stąd moja wątpliwość;

jeżeli chodzi o wyrażenie które napisałaś: ci tengo molto a ..." tzn to chciałbym bardzo??

czyli stosujemy tenere +a jako zależeć na? a tenerci nie tylko partykułe ci która zastępuje a? czy się mylę?
Tenere a = zalezec na
Ci nie zawsze zastepuje a. Porownaj te dwa zdania:
Tengo molto a questo lavoro = Ci tengo ale rownie dobrze ci tengo a questo lavoro

Latwiej tlumaczyc niz wytlumaczyc ;)
Ci tengo molto a... = Bardzo mi zalezy na...
Wszystkim serdecznie dziękuje za POMOC W ROZWIANIU WĄTPLIWOŚCI:)
Temat przeniesiony do archwium.
31-38 z 38
| następna