Parlare con/ parlare a

Temat przeniesiony do archwium.
Witam,
Ostatnio poszukiwałam wyrażenia "rozmawiać z kimś" i natknęłam się na dwie wersje - "parlare con" oraz "parlare a". Podane zostały m. in. poniższe przykłady:
Parliamo con un impiegato
Parlo al professore
Jaka jest różnica oraz kontekstu użycia obu wersji?

Podobnie w przypadku "iść gdzieś" - mówimy np.
"Andate alla discoteca" dla rzeczowników rodzaju żeńskiego oraz "andate al rostorante" dla rzeczowników rodzaju męskiego, a w przypdku "idę do szkoły/ do łóżka" używane jest "a scuola/ a letto" zamiast "alla scuola/ al letto"?

Z góry dziękuje za pomoc.
parlare - mówić, rozmawiać...

po polsku - tak sobie myślę:
mówić do kogoś (komu) - parlare a... (parlo a te...)
rozmawiać z kimś - parlare con... (parlo con te...)

W moich "starych"zapiskach jest:
"Nie używa się rodzajnika, zastępując go przyimkiem w utartych zwrotach odpowiadających na pytania: gdzie? skąd? dokąd? przed rzeczownikami: casa, chiesa, letto, scuola, tavola , teatro. Np: sono a casa; siamo a tavola; ..."

...to tak ogólnie, ale są jakieś szczegóły - tak jak w każdym innym języku...poczekaj, może ktoś poprawi...

(:
edytowany przez jagatu: 16 wrz 2017
Generalmente sono simili, puoi dire 'parlare a Giovanni' oppure 'parlare con Giovanni' senza distinzioni. Ci sono alcune frasi fatte dove si usa solo 'parlare a'. Ad esempio: 'parlare al popolo' oppure 'parlare a cuore aperto'.
ciao
Cytat: simonep
Generalmente sono simili...

ale... - podaję przykład z książki: "Gramatyka języka włoskiego." (autor. Mieczysław Kaczyński) :
-i ganitori sono a casa - rodzice są w domu... tu mówi się o "domu" jako o przestrzeni ogólnikowo, więc nie trzeba rodzajnika.
- ebbero appena il tempo di rifiugiarsi nella casa solitaria - zaledwie zdążyli ukryć się w samotnym domu... a tu "dom" potraktowany jest jako przestrzeń, w której coś się dzieje, więc należy użyć rodzajnika.

...tyle "pisze" książka...tylko czy ktoś się tak ściśle do tego stosuje? Chyba tylko puryści językowi :))
(:
edytowany przez jagatu: 21 wrz 2017

« 

Spotkanie

 »

Jezyk wloski i slownictwo tematyczne