Dobrowolne zwolnienie z pracy
Czy nie zdażyło się wam nigdy podpisać kartek in bianco w momencie zatrudniania się? Wyobraźcie sobie, że może chodzić o podpisanie dobrowolnego zwolnienia z pracy, dzięki któremu wasz pracodawca może zmusić was w każdej chwili do opuszczenia jej!
Zgodnie z obowiązującą normatywą, zwolnienie nie może zostać ustalone, ponieważ reprezentuje ono jenostronną chęć z którego może skorzystać wasz pracodawca by rozwiązać z wami umowę o pracę.
Dlatego też, aby zapobiec nadużyciom zostały wprowadzone nowe normy dotyczące dobrowolnego zwolnienia z pracy.
Zgodnie z ustawą z 17 października 2007 n. 188, podanie o dobrowolne zwolnienie z pracy, oznacza chęć pracownika do rozwiązania umowy o pracę, i musi zostać złożona przez niego na specjalnie przygotowanych wnioskach wprowadzonych przez dekret z 21 stycznia 2008 (opublilkoweany we włoskim Dzienniku Ustaw n. 42 z 19 lutego 2007) i który wszedł w życie 5 marca 2008.
Do kogo skierowana jest nowa normatywa?
Nowa ustawa skierowana jest do wszystkich pracowników, którzy chcą dobrowolnie zwolnić się z pracy, a którzy podpisali:
- umowy stałe niezależnie od charakterystyki i okresu trwania;
- umowy tzw. contratti di collaborazione coordinata e continuativa i progetto;
- umowy na pracę okazjonalną;
- umowy tzw. contratti di associazione in partecipazione;
- umowy o pracę tzw. contratti di lavoro instaurati dalle cooperative con i propri soci.
Postępowanie
Pracownik, który zamierza dobrowolnie zrezygnować z pracy musi najpierw zgłosić się do tzw. organów pośredniczących, czyli:
- Comune;
- Centro per l’impiego;
- Direzione Provinciale del Lavoro;
- Direzione Regionale del lavoro (już niedługo będą mogły tego dokonywać także związki zawodowe i ptaronaty).
Pośrednicy łączą się z systemem informacyjnym Ministerstwa Pracy i Zakładem Ubezpieczeń Społecznych i wprowadzają dane dotyczące dobrowolnego zwolnienia z pracy. Pracownik otrzyma zaświadczenie dotyczące zwolnienia, które następnie musi przedłożyć pracodawcy.
Pracownik może również ściągnąć z internetu specjalny formularz, rejestrując się na stronie www.lavoro.gov.it , i wypełnić go. Po wypełnieniu należy zanieść wniosek do organów pośredniczących w celu potwierdzenia ważności wniosku.
Korzystanie z nowych wniosków jest obowiązkowe, zważywszy na to, że legislator przewidział unieważnienie dobrowolnego zwolnienia, jeżeli to nie jest przedstawione na ww. formularzach. Jeżeli pracownik przedstawi podanie o dobrowolne zwolnienie w innej formie, pracodawca musi powiadomić go o obowiązujących teraz nowych zasadach.
Nowe formularze zawierają specjalne kody identyfikacyjne, data wydania oraz specjalne rubryki, które pracodawca będzie musiał wypełnić zaznaczając dane swoje i pracodawcy oraz rodzaj kontraktu.opracowała Teresa Olivadese www.stranieriinitalia.it