Krótkie ćwiczonko: Completa il testo con la forma corretta dell'aggettivo

Temat przeniesiony do archwium.
Brak wkładu własnego

Wpis zamieszczony (lub przeniesiony) do grupy "Brak wkładu własnego" oznacza, że autor wpisu nie zadał sobie trudu samemu spróbować poradzić sobie z zadaniem lub prośba o tłumaczenie została przepuszczona przez Google Translator. Jeśli ktoś z użytkowników forum ma czas i ochotę może odpisać na taki wpis ale jeśli takiej odpowiedzi nie będzie - nie ma co się denerwować - po prostu nikomu nie chce się odrabiać zadań za kogoś ;-)

Dlatego zachęcamy do własnych prób - szansa na odpowiedź jest znacznie większa.

Ktoś pomoże? Mam do rozwiązania takie oto ćwiczenie. Niby proste, ale niestety nie mam zielonego pojęcia jakie powinny być poprawne formy. Byłabym wdzięczna za uzupełnienie, oraz krótkie wyjaśnienie o co tu w ogóle chodzi?

Completa il testo con la forma corretta dell’aggettivo

LA LINGUA ITALIANA
La lingua italiana è molto (bello) __________________ perché è (armonioso) __________________. Secondo (alcuno) __________________ studenti è (complicato) __________________ perché ci sono (molto) __________________ verbi (irregolare) __________________, gli aggettivi cambiano – c’è la declinazione – e le frasi spesso sono (lungo) __________________.
La pronuncia invece è più (facile) __________________: l’italiano si legge come si scrive, a parte (poco) __________________ eccezioni: per esempio la H è una lettera (muto) __________________, cioè non ha suono.
Jeśli to praca domowa - nie pomagamy. Rozwiąż sama (przecież było to na lekcji. Jeśli nie pamiętasz - książka istnieje. Najwyżej ktoś ci to może sprawdzić.
A z czym masz tu problem?
Aggettivo to przyimek lub zaimek przymiotny , który tak samo w jak w języku polskim ma rodzaj , liczbę itp. czyli : l.p.on "bello", ona "bella", l.m. oni "belli" , one "belle". To nie powinno być trudne :)
Drogi użytkowniku kryjący się pod nickiem To_Ja, otóż książkę mam, ale po włosku i nic z niej nie rozumiem, a zadanie to nie jest moja pracą domową, gdyż z takowych wyrosłam już dawno. Rozwiązuje ćwiczenia na własną rękę. Ale niestety z tym mam problem, mimo iż zdaję sobie sprawę, że musi być to dziecinnie proste. Dla tego zwróciłam się o pomoc.

favola_400 Muszę Ci powiedzieć, że to mi co nieco rozjaśniło ;) Nie rozumiem tylko na podstawie czego mam określić rodzaj i liczbę. Tzn rodzaj to wiem, że znajdę w słowniku, ale większy kłopot jest z liczbą.
Cytat: KKACZUCHA
Nie rozumiem tylko na podstawie czego mam określić rodzaj i liczbę. Tzn rodzaj to wiem, że znajdę w słowniku, ale większy kłopot jest z liczbą.

Przed zabraniem się do tych ćwiczeń musisz poczytać o rodzajnikach. W języku włoskim każdy rzeczownik jest nim poprzedzony. Rodzajniki są męskie, żeńskie, określone, nieokreślone. One to mówią o tym czy ów rzeczownik jest w liczbie pojedynczej czy mnogiej (LA casa - pojedyncza; LE case - mnoga). Innym sposobem określenia tego jest końcówka owych rzeczowników ( casA - pojedyncza; casE - mnoga). To wszystko jest w podręcznikach (jaki Ty masz?). A jeśli nie dajesz sobie rady czytając tylko po włosku, poszukaj wyjaśnień w internecie. Dużo tego teraz jest (chyba na tej "fioletowej" stronie też.

Już nie "chyba". wejdź w zakładkę: "Nauka" i tam znajdź to co Cię interesuje. Rodzajniki są tu:

http://www.wloski.ang.pl/gramatyka/czesci_mowy/rodzajnik/wiadomosci_ogolne
No rodzajniki to ja rozumiem, ale nie rozumiem tego co powinnam wpisać w tym ćwiczeniu. No nic może ja już dzisiaj po prostu nie myślę. Usiądę nad tym jutro, przeczytam jeszcze raz na spokojnie wasze podpowiedzi, spróbuje to rozwiązać. A jutro opublikuje efekty mojej pracy. favola_400 dzięki za pomoc.
la ligua (rodz. żeński.l.p) - è bella, armoniosa, complicata
i verbi (rodz. męski, l.m.) - molti, irregolari
gli studenti (rodz. męski, l.m) - alcuni
le frasi (rodz. żeński, l.m) - lunghe
la pronuncia (rodz. żeński, l.p) - è facile
la lettera (rodz. żeński, l.p) - muta
...itp... powodzenia w nauce :)))
:)
Cytat: KKACZUCHA
No rodzajniki to ja rozumiem, ale nie rozumiem tego co powinnam wpisać w tym ćwiczeniu.

W ćwiczeniu powinnaś wpisać przymiotnik w takiej formie, by zgadzał się z rzeczownikiem (język łatwy a nie łatwa, czasowniki regularne a nie regularny, zdania długie a nie długa...). By wiedzieć jak to zrobić, musisz poczytać o przymiotniku.
Ja po prostu nie rozumiem tego tekstu, pierwsze dwa zrobiłam dobrze, a reszta wyszła mi kompletnie inaczej. No nic dziękuję za Wasze rady i za rozwiązanie. Posiedzę teraz nad tym na spokojnie i spróbuję to jeszcze raz ogarnąć. Na prawdę nie rozumiem mojej głupoty, z ćwiczeniami, żeby wstawić odpowiedni rodzajnik, nie miałam żadnego problemu, a tego ćwiczenia nie mogę ogarnąć :|

Ps Mam jeszcze jedno pytanie, czy słowo "poco" powinnam tam wpisać w formie "poci"?

Tu naprawdę nie ma nic trudnego. Musisz po prostu dobrać odpowiednie końcówki przymiotników (te wyrazy w nawiasach).
Dla przykładu:

La lingua italiana è molto (bello)

Rzeczownikiem jest "La lingua" . Jest to liczba pojedyncza, rodzaj żeński (język we włoskim jest rodzaju żeńskiego; nie jak w polskim, męskiego). I teraz musisz dopasować przymiotnik; "bello". Jaka końcówka charakteryzuje rodzaj żeński w liczbie pojedynczej? W większości przypadków (bo są też wyjątki, takie jak "intelligente i inne) a. Czyli masz:

La lingua italiana è molto bella





Cytat:
czy słowo "poco" powinnam tam wpisać w formie "poci"?

PocHi.
POCHE, nie pochi
Cytat: fragolkaa
POCHE, nie pochi

Racja. Zasugerowałam się tym H, którego brakowało.
Temat przeniesiony do archwium.