ostrzega przed Internetem

Temat przeniesiony do archwium
Laureatka literackiej Nagrody Nobla ostrzega przed Internetem
Według Doris Lessing Internet to królestwo bezmyślności, która uwiodła już całe pokolenie, stwarzając świat, w którym nikt nic nie wie.
Prawdziwym dramatem pisarek, piosenkarzy czy modelek jest ten moment, w którym stwierdzają oni, iż ich popularność w jakiejkolwiek dziedzinie sprawia, że mają prawo - ba, wręcz moralny obowiązek - wypowiadania się na wszelkie możliwe tematy: od głodu w Afryce poprzez zagrożenie nuklearne na stanie kultury skończywszy. Pokusa taka jest niewątpliwie silna i szkoda, że niektórzy zapominają, że tym, na czym naprawdę się znają nie jest na przykład gospodarka światowa, a raczej tworzenie muzyki pop. Przypadłość ta dopadać zdaje się każdego i każdą, ostatnio nie pominęła również tegorocznej laureatki literackiej Nagrody Nobla Doris Lessing.

W przemówieniu przygotowanym z okazji wręczenia nagrody, Lessing stwierdziła m.in. że żyjemy w czasach, kiedy dobrze wykształceni ludzie nie wiedzą o świecie nic, w dodatku operują jedynie pewnymi wycinkami wiedzy. W istocie, ciężko dziś o typ człowieka, którego nie bez powodu łączy się z epoką Renesansu, od czasu której dokonał się jednak niejaki przyrost wiedzy, który to fakt zdaje się Lessing umykać. Dalej laureatka porównała swoje wizyty w szkołach w Zimbabwe, w których uczniowie uczą się czytać z etykietek naklejanych na słoikach dżemów, zderzając je z wizytą w brytyjskiej szkole, w której nauczyciele utyskiwali na nieczytających uczniów. Zdaniem Lessing jedną z podstawowych przyczyn takiego stanu rzeczy jest właśnie Internet, pożerający ogrom czasu i doprowadzający do tego, że rozsądni ludzie spędzają całe dni na przykład na blogowaniu. Ciekawe, że nie tak dawno pisarstwo - zwłaszcza powieściopisarstwo kobiet - powszechnie uważano za stratę czasu i niczemu nie służącą głupią rozrywkę.

Dla 88-letniej laureatki Nagrody Nobla Internet jest jedynie "dziwnym wynalazkiem", który nie ma żadnych zalet; przyznać trzeba, iż jest to dość ograniczone podejście jak na osobę, która rości sobie prawo do bycia obrończynią prawdziwej wiedzy i intelektu.
http://nobelprize.org/nobel_prizes/literature/laureates/2007/lessing-lecture_en.html
Po raz któryś z kolei potwierdza się prawda, że szanowne gremium Królewskiej Akademii Nauk Szwecji, jako kryterium przyznawania nagrody nobla przyjmuje marksistowskie odpały nagradzanych.
Doris Lessing, to według wikipedii ikona marksizmu i feminizmu. Taka z niej wielka pisarka, jak nasza grafomanka Wisława Szymborska, czy Austriaczka Elfriede Jelinek (2004).
Prawie nikt o nich nie słyszał przedtem i szybko zostaną zapomniane potem.

 »

Pomoc językowa - tłumaczenia