Matura 2014

Temat przeniesiony do archwium.
Witam, przymierzam się do zdawania matury z włoskiego na poziomie podstawowym, jednakże niestety nie uczę się go szkole nad czym niezmiernie ubolewam. Formuła egzaminu pisemnego i ustnego jest taka sama jak w angielski. Chciałbym prosić o pomoc w wyszukaniu jakiejś książki, repetytorium etc. które pozwoli mi na samodzielne przygotowanie się do matury. Dodam iż moja znajomość języka włoskiego jest na poziomie A2, przynajmniej tak mi powiedziała pani, z szkoły języków do której chciałem iść aczkolwiek porzuciłem ten pomysł. Będę wdzięczny do końca życia za każdą udzieloną mi pomoc :)
Myślę, że najlepiej będzie jak się zapiszesz na jakiś kurs przygotowujący do matury lub znajdziesz korepetytora, który poprowadzi cię w tym kierunku. Samemu razcej ciężko jest się przygotować, jeżeli jest się na poziomie podstawowym plus istnieje ryzyko nauki z błędami. Natomiast kompetentna osoba przekaże wiedzę bez błędów, rozwieje wątpliwości, będzie sprawdzać postępy. Z pomocy naukowych to wiele osób chwali Zawadzą oraz Progetto Italiano.
Właśnie w tym problem że w moim "mieście" nie ma nikogo kto był by w stanie mi dać korepetycje, kursów również nie ma. Jestem samoukiem, najlepiej mi się przyswaja wiedzę gdy sam się uczę dlatego do pełni szczęścia brakuje mi tylko jakiegoś na prawdę dobrego podręcznika, ewentualnie kilku :)
Cytat: Italo-polacco
Właśnie w tym problem że w moim "mieście" nie ma nikogo kto był by w stanie mi dać korepetycje, kursów również nie ma. Jestem samoukiem, najlepiej mi się przyswaja wiedzę gdy sam się uczę dlatego do pełni szczęścia brakuje mi tylko jakiegoś na prawdę dobrego podręcznika, ewentualnie kilku :)

Wpisz sobie w google: "matura z włoskiego" i wyskoczy Ci kilka stron, na których będziesz mieć pytania z poprzednich matur. (na przykład http://www.edulandia.pl/matura/0,118031.html ). Zobaczysz jak ma się Twoja wiedza do tych pytań. Poza tym, możesz robić sobie prace pisemne na różne tematy i dawać to do sprawdzenia tutaj. Jest na tym forum parę osób mogących Ci to sprawdzić.
Masz włoski w szkole?
Cytat: To_ja
Cytat: Italo-polacco
Właśnie w tym problem że w moim "mieście" nie ma nikogo kto był by w stanie mi dać korepetycje, kursów również nie ma. Jestem samoukiem, najlepiej mi się przyswaja wiedzę gdy sam się uczę dlatego do pełni szczęścia brakuje mi tylko jakiegoś na prawdę dobrego podręcznika, ewentualnie kilku :)

Wpisz sobie w google: "matura z włoskiego" i wyskoczy Ci kilka stron, na których będziesz mieć pytania z poprzednich matur. (na przykład http://www.edulandia.pl/matura/0,118031.html ). Zobaczysz jak ma się Twoja wiedza do tych pytań. Poza tym, możesz robić sobie prace pisemne na różne tematy i dawać to do sprawdzenia tutaj. Jest na tym forum parę osób mogących Ci to sprawdzić.
Masz włoski w szkole?

Wpisywałem już ponieważ chciałem sprawdzić jak wygląda ogólna formuła jednak nie próbowałem rozwiązać. Z tymi pracami to dobry pomysł i wydaje mi się że mógłbym z tego skorzystać, dzięki! :) A co do włoskiego w szkole, to nie uczę się, jak wyżej napisałem i na prawdę bardzo tego żałuje. Urodziłem się we włoszech, był to nawet mój 1 język jednakże w wyniku komplikacji wylądowałem w Polsce i od tego momentu tylko polskiego używałem. Od 2 lat bywam na co najmniej miesiąc we Włoszech (W KOŃCU!) i nie chwaląc się dostaje pochwały że szybko się uczę.

A matura kiedy? Już w tym roku?
Cytat: Italo-polacco
Od 2 lat bywam na co najmniej miesiąc we Włoszech (W KOŃCU!) i nie chwaląc się dostaje pochwały że szybko się uczę.

Jeśli możesz, to poproś parę osób, by się z Tobą kontaktowali poprzez SKYPE (kilka osób, bo jedna może się znudzić) i rozmawiaj z nimi. Poproś też, by Cię poprawiano (wyjaśni, że masz mówić dobrze, bo masz egzamin). Włosi bardzo często mówią, że ktoś dobrze mówi w ich języku, mimo, że ta osoba robi wiele błędów. Rozumieją, znaczy mówisz dobrze. W przyjacielskiej rozmowie może to ujść, ale egzamin polega na wyłapywaniu błędów. A mówiąc źle utrwalasz błędy, które w czasie matury, gdy będziesz zdenerwowany, łatwiej się "uzewnętrznią".
Cytat: To_ja
A matura kiedy? Już w tym roku?

Tak tak, w tym roku.
Cytat: To_ja
Cytat: Italo-polacco
Od 2 lat bywam na co najmniej miesiąc we Włoszech (W KOŃCU!) i nie chwaląc się dostaje pochwały że szybko się uczę.

Jeśli możesz, to poproś parę osób, by się z Tobą kontaktowali poprzez SKYPE (kilka osób, bo jedna może się znudzić) i rozmawiaj z nimi. Poproś też, by Cię poprawiano (wyjaśni, że masz mówić dobrze, bo masz egzamin). Włosi bardzo często mówią, że ktoś dobrze mówi w ich języku, mimo, że ta osoba robi wiele błędów. Rozumieją, znaczy mówisz dobrze. W przyjacielskiej rozmowie może to ujść, ale egzamin polega na wyłapywaniu błędów. A mówiąc źle utrwalasz błędy, które w czasie matury, gdy będziesz zdenerwowany, łatwiej się "uzewnętrznią".

O poprawianie błędów poprosiłem w 1 kolejności i każdy błąd mi boleśnie wytykano. Mówili mi również że pod względem poprawności mówię lepiej niż większość włochów.
O poprawianie błędów poprosiłem w 1 kolejności i każdy błąd mi boleśnie wytykano.
To się nazywa nauka :) . jak chcesz się dobrze nauczyć to cierp .
Piszesz ,że brak korepetytorów w twojej okolicy .Z jakiej części Polski pochodzisz?
Pozdrowienia.
Te jestem ciekawa skad jestes? Moze jednak znajdzie sie ktos z Twojej okolicy?
pozdrawiam
Cytat: parolemie
O poprawianie błędów poprosiłem w 1 kolejności i każdy błąd mi boleśnie wytykano.
To się nazywa nauka :) . jak chcesz się dobrze nauczyć to cierp .
Piszesz ,że brak korepetytorów w twojej okolicy .Z jakiej części Polski pochodzisz?
Pozdrowienia.

Małopolska, okolice Krakowa, jednakże dojazdy nie wchodzą w rachubę ;(
no niestety ja jestem ze śląska ale nie wierzę żeby w KRK nie było korepetytorów... którzy mogą dojechać do domu ucznia...
trochę daleko :)
Konwersacje przez skype myślałeś o tym ?
Wolałbym raczej sam się uczyć, dlatego ponawiam pytanie czy nie zna ktoś jakiegoś dobrego repetytorium lub dobrej książki :P
Ja się dołączam do pytania, czy zna ktoś jakąś dobrą książkę przygotowującą do matury? Chodzi mi dokładnie o repetytorium maturalne, mam już repetytoria leksykalne, różne kursy, podręcznik itp., jednak chciałbym mieć coś przygotowującego stricte do matury. Zależy mi na tym, bo swoją maturę zdawałem już pięć lat temu, a wiele się od tego czasu zmieniło, teraz włoski chciałbym zdać dodatkowo. W dodatku nie mam doświadczenia z maturą podstawową, bo zdawałem dwa języki rozszerzone, ale z włoskim nie dam rady na rozszerzeniu. Więc zna ktoś jakąś dobrą książkę? :)
Pozdrawiam
Tak więc po niemalże 20 dniach witam z powrotem, nadal nikt nie jest w stanie zaproponować mi konkretnej książki?
nie masz co WITAC bo http://www.wykop.pl/ramka/430177/dlaczego-nie-nalezy-zaczynac-maila-od-witam/
http://krakow.gazeta.pl/krakow/1,44425,11588022,Jest_slowo_Witam_na_poczatku_listu__To_nie_odpowiadam.html
Warto wiedziec!
...
Posiada ktoś zestawy maturalne z włoskiego ?:-)
Temat przeniesiony do archwium.