chiedi a tua compagna di leggere questo
Aparat zapobiegający chrapaniu Chrapanie to coś więcej niż tylko niedogodność dla domowników. Chrapanie wpływa na kondycję całego organizmu. Wraz ze wzrostem świadomości społeczeństwa , rośnie rola dentysty w leczeniu chrapania i bezdechu nocnego. Dentysta może zmienić jakość życia człowieka poprzez poprawienie jego zdrowia, jego snu oraz snu innych z najbliższego otoczenia.
Jest wiele schorzeń związanych ze snem - bezsenność, narkolepsja , zaburzenia fazy REM to tylko kilka. Najbardziej rozpowszechnione to chrapanie i bezdech nocny.
Około 40 % dorosłych powyżej 40 roku życia chrapie. 9% mężczyzn i 4% kobiet ma objawy bezdechu nocnego. Chrapanie występuje wtedy gdy podniebienie miękkie i tzw języczek wibrują w pobliżu tylnej ściany gardła. Bezdech nocny polega na całkowitym rozluźnieniu języka i podniebienia miękkiego - zostaje zablokowany przepływ powietrza i chory dusi się.
Zmniejszony dopływ tlenu do mózgu , podczas bezdechu, wywołuje obronną reakcję : mózg wysyła sygnał do mięsni oddechowych , które naprężając się odblokowują przepływ powietrza. Objawy bezdechu to głośne chrapanie z okresowym zatrzymaniem oddechu, senność w dzień, trudności z koncentracją, słaba pamięć , zmiana osobowości. Domowe sposoby zapobiegające:
- zrzucenie zbędnych kilogramów i utrzymanie właściwej wagi.
- 60 % chrapie tylko w pozycji na plecach, wtedy bardzo pomocna może okazać się specjalna poduszka na szelkach zapobiegająca spaniu " na wznak".
-Aczkolwiek niedrożny nos nie jest główną przyczyną chrapania, to jednak w takim przypadku pomocne będą paski typu " Breath Right", spopularyzowane przez niektórych zawodników piłki kopanej - unikanie przed snem alkoholu oraz środków uspokajających.
Metody leczenia :
- CPAP - pacjent śpi w plastikowej masce do której specjalne specjalne urządzenie pompuje powietrze
-uvulopalatopharyngoplastyka - usunięcie " języczka" i 1/3 podniebienia miękkiego
-sommoplastyka - elektrochirgiczne nacięcie podniebienia miękkiego,wytworzenie blizny i obkurczenie podniebienia.
- stomatologiczne aparaty ułatwiające sen.
Na rynku amerykańskim istnieje około 50 różnych aparatów zakładanych przez stomatologów.
Można je podzielić na dwie grupy:
a) zmieniające położenie żuchwy - poprzez wysunięcie żuchwy do przodu językodblokowuje tylną ścianę gardła
b) utrzymujące język w pozycji do przodu.
W mojej praktyce z powodzeniem stosuję aparaty typu A