UJ w Krakowie

Temat przeniesiony do archwium.
Zapytam wprost:
Czym roznia sie :przedmioty obowiązkowe, od przedmiotow ograniczonego wyboru na UJ?
A te opcje pierwszego i drugiego cyklu?
Czy któraś/któryś z zaglądających tutaj, sympatycznych Koleżanek (i Kolegów?)może podzielić się swoimi doświadczeniami w tym temacie? Jak wygląda sprawa z dodatkowym językiem (w moim przypadku hiszpańskim) zapisy są w sekretariacie, czy wszystko odbywa się tramite il computer?
Będe wdzięczna za każdą odpowiedz....
Czesc! Mysle, ze wszystko wyjasnia wam na pierwszym spotkaniu 1 pazdziernika, ale oczywiscie moge przyblizyc nieco temat, choc to troche skomplikowane. Przedmioty obowiazkowe, jak sam nazwa wskazuje, sa obowiazkowe, natomiast przedmioty ograniczonego wyboru to wlasnie opcje. I cykl to pierwsze 3 lata studiow, II cykl to 4 i 5 rok. Wszystkie przedmioty, zarowno obowiazkowe jak i te ograniczonego wyboru, maja punkty. W ciagu pierwszych 3 lat studiow musisz zebrac 25 (o ile dobrze pamietam) punktow z przedmiotow ograniczonego wyboru (wybierasz je sama; zazwyczaj na tablicy ogloszen wisza listy, na ktore nalezy sie wpisywac; nie wszystkie przedmioty-opcje, ktore sa w internecie mozna studiowac), punktami z przedmiotow obowiazkowych nie trzeba sie przejmowac, wystarczy zdac egzaminy;) A nauka drugiego jezyka zaczyna sie dopiero w drugim semestrze, wiec na razie tez nie trzeba sie przejmowac. Nie wiem czy dosc jasno sie wyrazilam i czy obecnie nie wprowadzili jakichs zmian, badz co badz wszytko powinni wam wyjasnic na pierwszym spotkaniu. Pozdrawiam:)
PS. Jesli masz jakies pytania jeszcze, to sluze pomoca, moj mail: [email]
Gentilissima Ginevra grazie mille per la risposta!
Chciałabym zapytać, jak oceniasz swoje studia na UJ? :)
Jesteś zadowolona? Pewnie tak.
Wiem, że filologia to wiele więcej niż język,
ale jak posunęła się do przodu Twoja znajomość włoskiego po 1.roku?
Cześć! Ja generalnie jestem zadowolona. Z pewnością są to studia dla pasjonatów i osób o zdecydowanie humanistycznych zainteresowaniach. W porównaniu z innymi kierunkami studiów, na filologii jest relatywnie dużo zajęć, ogólnie jest trudno, czasem bywa nudno (jak wszędzie). Mimo wszytko mnie osobiście brakowało więcej zajęć dotyczących historii czy literatury (bo jak np. w ciągu 60 godzin omówić kilkanaście wieków bogatej historii Płw. Apenińskiego?) Teoretycznie studenci powinni sami uzupełniać swoją wiedzę, w praktyce nie ma na to czasu albo chęci:) Oczywiście najważniejszy jest język włoski we wszystkich swoich aspektach, ale nie brakuje przedmiotów, które nie dotyczą bezpośrednio włoskiego i Włoch jak np. filozofia, literaturoznawstwo i wiele opcji.
Co do znajomości języka po pierwszym roku to ja o sobie mogę powiedzieć, że ta znajomość posunęła się znacznie, ale ja zaczynałam niemal od zera. Jeśli ktoś naprawdę się przykłada, to jest w stanie nauczyć się bardzo dużo (ja czasem się obijałam;), ogólnie powinien swobodnie się porozumiewać po włosku.
PS. Chciałam wprowadzić poprawkę do mojego poprzedniego wpisu: otóż przedmioty ograniczonego wyboru to nie to samo co opcję. Są to wszystkie lektoraty, spośród których wybiera się jeden na I roku (można wybrać też drugi i potraktować go jak opcję) oraz przedmioty dotyczące literaturoznawstwa i językoznawstwa. Na pierwszym roku są wstępy do literat. i językozn., ale potem na II i III roku wybiera się albo jedno, albo drugie w zależności od preferencji (choć też jest możliwość studiowania obu i potraktowania jednego z nich jako opcji). Za pomyłkę przepraszam.
ciao ragazze!Gelsomina cos mi sie wydaje ze bedziemy razem studiowaly :)
Temat przeniesiony do archwium.

« 

Pomoc językowa - tłumaczenia

 »

Solo italiano