co zrobić by dostać sie na studia do Włoch?

Temat przeniesiony do archwium.
Cześć. Ja najbliższej wiosny podchodzę do matury... jako język nowożytny wybrałam włoski, nie wiem jeszcze na jakim poziomie :) chciałabym Was zapytac jakie warunki trzeba spełnić by dostać się na studia do Wloch? a przede wszystkim co zdawać? chodzila mi po głowie italianistyka w Polsce ale doszłam do wniosku, że oczywiście italianistyka ale w Italii odpowiadałaby mi najbardziej... nie wiem czy skupić się na trzech obowiązkowych przedmiotach? czy koniecznie wybrać cos jeszcze? jesli tak to co? (jestem w klasie humanistycznej ) myśle o tym czy wybrać wos... co Wy zdawaliście? na jakim poziomie najlepiej do tego podejsc i jakie wyniki musze uzyskac żebym mogła starac sie o przyjecie na włoską uczelnie... proszę o pomoc bo naprawde mam mentlik w głowie a tez che uczyc sie w Italii :) baci
Na wloska uczelnie nie sa brane pod uwage wyniki z matury ani oceny z liceum! Wazne tylko, ze zaplacisz za studia (bo studia sa platne, nawet na uni statale, nie wiem, czy wiesz) i zdasz test wstepny (zalezy on od kierunku, jaki chcesz studiowac). Na Lingue e letterature straniere (ktory ja bede studiowac za tydzien w Bergamo ;)) wymagany jest zwykle wloski na poz. zaawansowanym (jest test wstepny) oraz drugi jezyk obcy na poz. podstawowym.
dzieki :) Gratulacje i mam nadzieję,że wkrótce do Ciebie dołączę :) a ile płaci sie za studia? tak piu meno? a jesli chce studiować sam włoski to test jest tylko z włoskiego czy z innego j.obcego tez? jest możliwośc studiowania samego Italiano tak jak np. u nas polonistyka? moze orientujesz się czy jest cos takiego w Milano? a jesli nie to gdzie... biegle mówisz po włosku?uczyłaś sie go w szkole? bo ja jestem samoukiem, nauczyłam sie w stopniu powiedzmy komunikatywnym tego jezyka spędzając wakacje w Itali a teraz bede chodziła na korki, żeby uczyc sie gramatyki itd... w takim tescie polecenia są po włosku? pozdrawiam :*
Powiem Ci jak to wyglada na uni Bergamo.
Pierwsza rata, taka sama dla wszystkich i obowiazkowa i wynosi 400 euro, placisz przy rejestracji na studia.
Druga zalezy od grupy, w ktorej bedziesz i ona zalezy od Twoich dochodow (poczytaj o modello ISEEU, pisalam o nim chyba tutaj wczesniej wiele razy). Ja druga rate bede placic w wysokosci 18 euro (najnizsza), bo dochody mojej rodziny przeliczone na wloskie warunki sa bardzo male i jestem w grupie A. Ale wiem, ze np. najwyzsza grupa, grupa H placi ponad tysiac euro drugiej raty.
Jesli nie dostarczysz na uniwersytet tego modello ISEEU, bedziesz automatycznie w najwyzszej grupie. ISEEU wydaje wloski CISL/CAAF, tak w skrocie.

Jesli chodzi o wloski to umiem tak srednio, to znaczy radze sobie we Wloszech, ale mam okropne slownictwo, moj poziom to B1/B2. Uczylam sie sama, bo mieszkalam w malym miasteczku w Polsce i nie bylo tu nauczycieli wloskiego. Teraz chodze na dwa darmowe kursy wloskiego we Wloszech. :)
Marsja, masz duzo czasu, poradzisz sobie, wloski juz znasz, teraz tylko szlifuj. :)
Aha jesli chodzi o filologie to nie ma czegos takiego jak pojedynczy jezyk. Jest kierunek Lingue e letterature straniere, gdzie wybierasz procz wloskiego dwa inne jezyki obce i ich literatury i sie tego uczysz. Pozniej mozna oczywiscie byc tlumaczem. Jest to jedna z przyczyn, dla ktorych wybralam Wlochy a nie Polske do studiowania... :)
Oczywiscie jest mozliwosc studiowania tylko wloskiego. Wybierasz wtedy Lettere na wydziale Lettere i Filosofia, i uczysz sie tylko wloskiej literatury. Pozdrawiam ;-)
Dzięki :) marggy a powiedz mi wiesz może gdzie jest możliwość studiowania Lettere ? jest np w Milano? wiesz po ile sie placi? aha i czy przy tym kierunku testy wstepne zdaje sie tylko z italiano czy z innego obcego tez? z góry dzieki za pomoc. Saluti :)
Ah no tak, zapomnialam o Lettere ;)

Marsja, sprawdz sobie na stronie uni Milano, tam jest wszystko napisane w szczegolach :)
W Mediolanie Lettere mozna studiwac na Università Statale e Università Cattolica. (Na tych dwoch jestem pewna). Co do egazaminow wstepnych, to na ten kierunek nie sa przewidziane. Radze cI szukac na stronach uniwersytetu, bo kazdy ma inne zasady. Na pewno znajdziesz wszystkie informacje o kosztach, dokumentach itd.
Marsja, tak sie zastanawiam... Czy na pewno studiowanie wloskiej literatury przez 5 lat by Cie satysfakcjonowalo? Lettere to podobno bardzo nudny kierunek i trzeba miec do niego idealna znajomosc wloskiego... I watpie przy okazji, by byla po nim jakakolwiek praca... Chyba, ze pisarz freelancer ;)
hehe chyba odpowiada mi taka opcja mimo wszystko :) dzieki wielkie Wam za pomoc :) baci :*
zgadzam się z Gosią...lettere są zupełnie bez przyszłości. jak chcesz już coś w tym kierunku to polecam lingue e letterature straniere...więcej perspektyw:) ale to moja opinia :)
Czy mogę zapisać się na studia we Włoszech?Jestem Polką i chciałabym przyjechać do Włoch, by uczęszczać tutaj na studia. Co muszę zrobić?

Obywatele krajów Unii Europejskiej mają prawo do swobodnego przemieszczania się po terytorium Wspólnoty, jednak jeśli chcesz zostać we Włoszech dłużej niż trzy miesiące, musisz zostać wpisana do rejestru osób zameldowanych odpowiednik polskiego USC) w gminie czy dzielnicy, gdzie masz zamiar zamieszkać.W momencie rejestracji we włoskim USC musisz posiadać przy sobie ważny dokument tożsamości (paszport lub dowód osobisty), codice fiscale, który możesz wyrobić we włoskiej agenzia delle entrate oraz zaświadczenie o zapisaniu się na studia.

Musisz też posiadać wystarczające środki na utrzymanie się tutaj w Italii, w roku bieżącym jest to suma 5.349,89 euro. Aby wykazać ich posiadanie wystarczy, że podasz numer konta, na którym posiadasz pieniądze na utrzymanie.

Ponadto należy również wykazać posiadanie ubezpieczenia zdrowotnego na okres jednego roku lub czas trwania kursu, jeżeli mniej niż rok. http://www.naszswiat.net/ekspert-odpowiada/893-czy-mog-zapisa-si-na-studia-we-woszech.html
a czy ktoś wie jakby to wyglądało jak np teraz jestem na 3 roku (bronię licencjat) i chciałabym przenieść się na magistra do włoch (kierunek finanse i rachunkowość) czy musiałabym zaczynać wszystko od początku czy mogłabym kontynuować jakoś ? żeby np we włoszech pracować jako księgowa bądź coś w tym stylu..jaka uczelnia ? między rzymem a bolonią mam wybór.
Ja też mam podobne pytanie jak koleżanka powyżej. Chciałabym skończyć studia licencjackie (Lingwistykę Stosowaną) a następnie kontynuować studia w Italii w Rzymie. Czy orientuje się ktoś jak to wygląda? Istnieje coś takiego jak przepisywanie ocen albo jakiegoś rodzaju nostryfikacja? Byłabym wdzięczna za kontakt z osobą, która coś wie na ten temat i mogłaby mi udzielić kilku praktycznych i użytecznych informacji :).
Vi saluto ragazzi :)
Ja jestem na 1 roku COMIP (Comunicazione internazionale e pubblicitaria) na Universita per stranieri Perugia
W klasie jest nas 5 polakow reszta naszych kolegow jest z Moldawi,indi Wietnamu,Austri,Czech,Holandi ,Niemiec,Hiszpani,Bulgari,Albani,Arabi ,Afryki.....Czyli jest ciekawie A Perugia jest przesliczna Natomiast nie ukrywam troche nauki jest duzy nacisk na jezyki obce troche prawa socjologi lingwistyki ale naprawde jestesmy wszyscy zadowolenie
A co zrobic by dostac sie na studia hmm.... Biorac pod uwage naszych znajomych zChin i nie tylko co sa na poziomie A2 zostaje Ci tylko koszmar z dokumentami tlumaczenie ambasada bla bla bla
Z j.wloski sa organizowane zajecia dodatkowe tla tych co potrzebuja
A jesli chodzi o platnosci to zalezy od twojego ISEEU Ale my wszyscy zamknelismy sie w 1 racie czyli za rok 430 € Ale co warto wspomniec to Adisu na 1 roku prawie kazdy otrzymuje stypendium i ponownie ilo9sc zalezy od ISEEU ale jak sie zamkniesz w 1 grubie to jest mowa o 3500€ + mensa Czyli nie ma tak zle....
ttp://www.rp.pl/artykul/33,565285-Uczniowie-i-studenci-wyszli-na-ulice.html
Temat przeniesiony do archwium.

« 

Solo italiano

 »

Życie, praca, nauka