Wolontariat

Temat przeniesiony do archwium.
Heej !!!! chcialabym w te wakacje podjac prace jako wolontariuszka... :) we Włoszech... Moze ktos z was chcialby sie ze mna podzielic swoimi doswiadczeniami???? Czy praca jest bardzioo ciezka..??? Czy wogole warto...?? Mi zalezy bardzio na nauce jezyka..i glownie dlatego... bym sie na to zdecydowala.. bo koszty beda chyba nieduze.. w porownaniu do wyjazdu na wlasna reke.. A i jakie jest kryterium przyjmowania ??
Wiesz co jest taki specjalny program dla mlodziezy, ktory oferuje beplatny transport, zakwaretowanie i wyzywienia. Doastaje sie takze kieszonkowe co miesiac i mantora. Jesli bylabys zainteresowana to mozesz skrobnac na mojego maila: [email] ( w temacie wpisz wolontariat). Pozdrawiam :)
Zapomnialam dopisac ze kurs jezyka jest za darmo :) Jedyny warunek to wiek: 18-25.
Obecny wolontariat polega na:
Project: Equal opportunities for disabled students
Location: Padova, Italy
The Disability Office of The University of Padova deals with the following activities: accompanying students to academic locations, interpretation for the deaf, Information Technology services (specially equipped PCs, Braille printers), recording texts onto audio cassette and assistance with administration. The project is particularly looking for female volunteers. This is because the other volunteers are all young men serving as conscientious objectors and the presence of a female volunteer would be helpful when working with young disabled women. Basic knowledge of Italian will be considered an advantage as good communication is an important aspect of the project.
Abcetka dziekuje ci za wszystko..wyslalam ci maila...czy moglabys mi jeszcze cos poradzic.... !!!! :)
Dla zainteresowanych! Jest kolejny wolontariat:
Ai Rucc E Dintorni: Fight against social exclusion
Location: Vobarno (BS), Italy
Message: This project is addressed to volunteers really motived to work in the area of social exclusion. It is a project in a rural area. We are looking for a male volunteer available for 9 months, from September 2005 to June 2006.
Powodzenia i udanych wakacji ;)
Temat przeniesiony do archwium.

« 

Pomoc językowa

 »

Pomoc językowa - tłumaczenia