polski dyplom

Temat przeniesiony do archwium.
Czy wiecie może, czy osoba z dyplomem polskiej uczelni jest we Włoszech traktowana jako osoba z wyższym wykształceniem? Jestem mgr geografii i zastanawiam się czy moje wykształcenie będzie uznane we Włoszech i czy byłaby możliwośc odbycia studiów podyplomowych np. z turystyki,czy musiałabym tam normalnie 5 lat studiować?
Pozdrawiam
Gallinella, wklejam Ci artykul M. Szymkow z 5 pazdziernika, mam nadzieje, ze sie przyda.

Pozdrawiam,
Dee

Dyplomy włoskich wyższych uczelni odbiera rocznie ponad 200 tys. studentów, z tego ponad 2 tys. to cudzoziemcy. Według statystyk włoskiego ministerstwa edukacji z krajów unijnych najwięcej uczy się tu Greków, Niemców i Hiszpanów. Polscy studenci do tego roku objęci byli limitem miejsc przewidzianym dla obywateli spoza UE. Przyjeżdżali dzięki programom stypendialnym Socrates-Erasmus, także na studia podyplomowe i doktoranckie. Od maja 2004 nie obowiązują już żadne limity - należy zgłaszać się bezpośrednio do wybranej uczelni. Zniesione zostały również wszelkie gwarancje finansowe i mieszkaniowe oraz wizy wjazdowe.

System

O przyjęcie na I rok studiów we Włoszech może się starać każdy, kto ma polską maturę. Otwiera ona drzwi na trzyletnie studia I stopnia (laurea di primo livello) na większości kierunków. Jeśli ktoś już zaczął w Polsce studiować i chce od razu wskoczyć na kolejny rok studiów we Włoszech, włoska szkoła będzie go kwalifikować na podstawie wyciągu z indeksu (abbreviazione di corso). Wyciąg sporządzony na wniosek studenta przez uczelnię macierzystą należy przetłumaczyć i poświadczyć w konsulacie włoskim w Warszawie.

O przyjęcie na studia specjalistyczne II stopnia (laurea specialisticha di secondo livello) można ubiegać się po ukończeniu drugiego-trzeciego roku studiów lub uzyskaniu dyplomu licencjackiego. Możliwość przyjęcia ocenia komisja uczelniana. Uwaga! Na niektórych kierunkach, np. medycynie, farmacji, architekturze, inżynierii, weterynarii i ortodoncji, świadectwo maturalne nie wystarczy - obowiązują egzaminy wstępne.

Za egzaminy obowiązkowe i fakultatywne dostaje się punkty, które wraz z punktami za obecność na wykładach decydują o zaliczeniu roku akademickiego i dopuszczeniu do obrony dyplomu.

Kursy podyplomowe

Na kurs podyplomowy Master I lub II stopnia przyjmowani są absolwenci włoskich studiów odpowiednio I i II stopnia. Polscy absolwenci mogą starać się o przyjęcie po uznaniu dyplomu akademickiego (dokładnych informacji udziela Włoski Instytut Kultury).

Studia doktoranckie

Każdy uniwersytet reguluje dostępność, program i wysokość stypendium studiów doktoranckich. Miejsca na trwające co najmniej trzy lata studia przydzielane są w drodze konkursu. Praca doktorska może być przedstawiona w języku obcym.

Jak zapisać się na studia?

Wnioski o przyjęcie na studia można składać w sekretariacie wybranej uczelni osobiście bądź pocztą. Wysyła się kopie, oryginały dostarcza się w przypadku przyjęcia na uczelnię. Niektóre uczelnie prywatne, np. Universita Bocconi w Mediolanie, nie wymagają złożenia wniosku.

W terminie określonym przez uczelnię należy dostarczyć przetłumaczone przez tłumacza przysięgłego (lista tłumaczy w konsulacie włoskim w Warszawie):

• wniosek o przyjęcie na uczelnię (formularze są na stronie internetowej Instytutu Kultury Włoskiej),

• świadectwo znajomości włoskiego (np. świadectwo ukończenia kursu języka włoskiego w Polsce lub za granicą, certyfikat językowy lub wyciąg z indeksu z oceną z lektoratu),

• świadectwo maturalne zalegalizowane przez właściwe kuratorium i poświadczone przez biuro legalizacji MSZ oraz zalegalizowane i uwierzytelnione w Konsulacie Włoch w Warszawie (załatwia się to od ręki, a cała operacja sprowadza się do opieczętowania przez odpowiednią osobę znaczków skarbowych),

• dichiarazione di valore - dokument wydany przez Konsulat Włoch w Warszawie oznaczający, że polskie świadectwo maturalne jest akceptowane we Włoszech,

• zdjęcia.

Co i gdzie się studiuje?

Sztuka, moda, grafika i wzornictwo przemysłowe - to kierunki, które od dawna przyciągają do Włoch studentów z całego świata. Można też zdobyć prestiżowy dyplom z nauk ekonomicznych i zarządzania. Poza ekonomią Włosi i cudzoziemcy najchętniej studiują tu prawo, inżynierię, literaturę i filozofię, medycynę oraz nauki przyrodnicze.

Oprócz państwowych uniwersytetów, wiekowych ośrodków akademickich: Florencji, Rzymu, Wenecji czy Mediolanu, studiować tu można także na prywatnych wyższych uczelniach. W opublikowanym w zeszłym roku przez "Financial Times" rankingu najlepszych uczelni menedżerskich znalazł się młody niepubliczny uniwersytet Bocconi z Mediolanu - zajął 12. miejsce na świecie, drugie w Europie.
Wejdz tez na strone Wloskiego Instytutu Kultury w Warszawie (www.iic.pl) i zobacz, co pisza w zakladce "Studia - nostryfikacja dyplomow".

Powodzenia,
Dee
Wielkie dzięki za ten artykuł. Jeszcze mam pytanie, czy potencjalny pracodawca uzna mój polski dyplom, czy jest potrzebne to specjalne potwierdzenie dyplomu?Jak to jest w praktyce?
W praktyce to jest tak, ze zalezy od pracodawcy. Moj np. uwierzyl mi na slowo (tj. na CV:)) i nawet nie chcial mojego dyplomu (no i dobrze, bo musialabym go tlumaczyc:)). Mysle, ze tak jest w wiekszosci przypadkow (choc oczywiscie moge sie mylic), no chyba ze starasz sie o prace dokladnie w tej branzy, w ktorej studiowalas i sa potrzebne specjalistyczne kwalifikacje. Jesli np. bedziesz chciala uczyc geografii, to raczej na pewno beda chcieli Twoj dyplom obejrzec.

Pozdrawiam,
Dee
No oczywiscie ze do wykwalifikowanej pracy trzeba miec odpowiednio przygotowany dyplom, Twojego nie sprawdzal bo tak naprawde nie byl mu potrzebny , ale tego sie nie ominie tak jak w Polsce
lolli
Mojego dyplomu tez pracodawca nie ogladal.
Jednak do startowania w konkursach na panstwowe stanowiska absolutnie nie wystarcza - wg tut. przepisow potrzebna jest nostryfikacja tj. pare lat studiow + nowa praca mgr. Nie mialam na to czasu.
Ja od wrzesnia pracuje we wloskiej fabryce eletroluxa jako white collar czyli pracownik umyslowy i potrzebowalam tylko przetlumaczyc moj dyplom na wloski oczywiscie tlumaczenie przysiegle...kosztowalo to 50zl moze...a w w HR skserowali sobie to i zwrocili....fakt ze bylam rekrutowana przez HR PL czyli dziewczyne z Human Resoureces na Polske , ale praca byla we wloszech....i tlumaczenia potzrbowala HR we wloszech
mam pytanie: nie wiecie jak wyglada sprawa ze stazem? np. w placowkach spolecznych . czy sprawa ma sie tak jak z przyjeciem do pracy o ktorym rozmawiacie?
>Mojego dyplomu tez pracodawca nie ogladal.
>Jednak do startowania w konkursach na panstwowe stanowiska absolutnie
>nie wystarcza - wg tut. przepisow potrzebna jest nostryfikacja tj.
>pare lat studiow + nowa praca mgr. Nie mialam na to czasu.


Rany boskie :/ a czy to prawda, że we Włoszech trzeba pokazać program studiów, jakie się odbyło w Polsce, i oni porównują czy przerobiony byl ten sam materiał? I wtedy ewentualnie, jeśli stwierdzą jakieś luki w wykształceniu, każą zdawać dodatkowe egzaminy?
Już naprawdę gubię się wtym wszystkim... :(
Temat przeniesiony do archwium.

« 

Życie, praca, nauka

 »

Pomoc językowa