Gallinella, wklejam Ci artykul M. Szymkow z 5 pazdziernika, mam nadzieje, ze sie przyda.
Pozdrawiam,
Dee
Dyplomy włoskich wyższych uczelni odbiera rocznie ponad 200 tys. studentów, z tego ponad 2 tys. to cudzoziemcy. Według statystyk włoskiego ministerstwa edukacji z krajów unijnych najwięcej uczy się tu Greków, Niemców i Hiszpanów. Polscy studenci do tego roku objęci byli limitem miejsc przewidzianym dla obywateli spoza UE. Przyjeżdżali dzięki programom stypendialnym Socrates-Erasmus, także na studia podyplomowe i doktoranckie. Od maja 2004 nie obowiązują już żadne limity - należy zgłaszać się bezpośrednio do wybranej uczelni. Zniesione zostały również wszelkie gwarancje finansowe i mieszkaniowe oraz wizy wjazdowe.
System
O przyjęcie na I rok studiów we Włoszech może się starać każdy, kto ma polską maturę. Otwiera ona drzwi na trzyletnie studia I stopnia (laurea di primo livello) na większości kierunków. Jeśli ktoś już zaczął w Polsce studiować i chce od razu wskoczyć na kolejny rok studiów we Włoszech, włoska szkoła będzie go kwalifikować na podstawie wyciągu z indeksu (abbreviazione di corso). Wyciąg sporządzony na wniosek studenta przez uczelnię macierzystą należy przetłumaczyć i poświadczyć w konsulacie włoskim w Warszawie.
O przyjęcie na studia specjalistyczne II stopnia (laurea specialisticha di secondo livello) można ubiegać się po ukończeniu drugiego-trzeciego roku studiów lub uzyskaniu dyplomu licencjackiego. Możliwość przyjęcia ocenia komisja uczelniana. Uwaga! Na niektórych kierunkach, np. medycynie, farmacji, architekturze, inżynierii, weterynarii i ortodoncji, świadectwo maturalne nie wystarczy - obowiązują egzaminy wstępne.
Za egzaminy obowiązkowe i fakultatywne dostaje się punkty, które wraz z punktami za obecność na wykładach decydują o zaliczeniu roku akademickiego i dopuszczeniu do obrony dyplomu.
Kursy podyplomowe
Na kurs podyplomowy Master I lub II stopnia przyjmowani są absolwenci włoskich studiów odpowiednio I i II stopnia. Polscy absolwenci mogą starać się o przyjęcie po uznaniu dyplomu akademickiego (dokładnych informacji udziela Włoski Instytut Kultury).
Studia doktoranckie
Każdy uniwersytet reguluje dostępność, program i wysokość stypendium studiów doktoranckich. Miejsca na trwające co najmniej trzy lata studia przydzielane są w drodze konkursu. Praca doktorska może być przedstawiona w języku obcym.
Jak zapisać się na studia?
Wnioski o przyjęcie na studia można składać w sekretariacie wybranej uczelni osobiście bądź pocztą. Wysyła się kopie, oryginały dostarcza się w przypadku przyjęcia na uczelnię. Niektóre uczelnie prywatne, np. Universita Bocconi w Mediolanie, nie wymagają złożenia wniosku.
W terminie określonym przez uczelnię należy dostarczyć przetłumaczone przez tłumacza przysięgłego (lista tłumaczy w konsulacie włoskim w Warszawie):
• wniosek o przyjęcie na uczelnię (formularze są na stronie internetowej Instytutu Kultury Włoskiej),
• świadectwo znajomości włoskiego (np. świadectwo ukończenia kursu języka włoskiego w Polsce lub za granicą, certyfikat językowy lub wyciąg z indeksu z oceną z lektoratu),
• świadectwo maturalne zalegalizowane przez właściwe kuratorium i poświadczone przez biuro legalizacji MSZ oraz zalegalizowane i uwierzytelnione w Konsulacie Włoch w Warszawie (załatwia się to od ręki, a cała operacja sprowadza się do opieczętowania przez odpowiednią osobę znaczków skarbowych),
• dichiarazione di valore - dokument wydany przez Konsulat Włoch w Warszawie oznaczający, że polskie świadectwo maturalne jest akceptowane we Włoszech,
• zdjęcia.
Co i gdzie się studiuje?
Sztuka, moda, grafika i wzornictwo przemysłowe - to kierunki, które od dawna przyciągają do Włoch studentów z całego świata. Można też zdobyć prestiżowy dyplom z nauk ekonomicznych i zarządzania. Poza ekonomią Włosi i cudzoziemcy najchętniej studiują tu prawo, inżynierię, literaturę i filozofię, medycynę oraz nauki przyrodnicze.
Oprócz państwowych uniwersytetów, wiekowych ośrodków akademickich: Florencji, Rzymu, Wenecji czy Mediolanu, studiować tu można także na prywatnych wyższych uczelniach. W opublikowanym w zeszłym roku przez "Financial Times" rankingu najlepszych uczelni menedżerskich znalazł się młody niepubliczny uniwersytet Bocconi z Mediolanu - zajął 12. miejsce na świecie, drugie w Europie.