Nauczyc Wlocha Polskiego...

Temat przeniesiony do archwium.
Moi drodzy. Czesto poruszanymi tematami sa nauka wloskiego, praca czy tez poszukiwania znajomych lub par mieszanych mieszkajacych we Wloszech. Czesciowo chcialabym nawiazac do tematu. Zachecam bowiem wszystkich tych, ktorzy pochodza z mieszanych zwiazkow (lecz nie tylko!) by podzielili sie swoimi doswiadczeniami w jaki sposob probujecie pomoc w nauce, tym razem j. polskiego, swoich partnerow?

Ja przyznam, ze probuje mowic do "mojej polowki" po polsku kilka zdan typu: "Daj mi szklanke/noz/widelec/lyzke", "Zamknij/otworz okno/drzwi", "Co robimy/ogladamy dzisiaj wieczorem" itp. Ale w koncu zdania te zaczely sie powtarzac. Moze macie jakies dobrze opracowane ksiazki do nauki... polskiego (jako jezyka obcego) :-)

Podzielcie sie doswiadczeniami oraz pomyslami!
una bella poczytaj sobie (zwlaszcza ten drugi temat)-mozna sie posmiac troszke ....zycze powodzenia w nauce...ja narazie zrezygnowalam
Mam troszkę opracowanej wymowy i gramatyki, bo kiedyś próbowałam uczyć Włocha, ale ile to warte w praktyce to nie wiem bo kontakt sie urwał ...jeśli potrzebujesz chętnie Ci prześlę...Pozdr!
[email]
Pizzamniam
mozesz tez mi przeslac?
[email]
grazie
Polecam ćwiczenia "Ten Ta To Ćwiczenia nie tylko gramatyczne" autorstwa Podsiadły i Lechowicz, wydawnictwo Wing, Łódź. W księgarniach trudno dostępna, ale można zamówić bezpośrednio u wydawcy. To jedna z nielicznych książek o usystematyzowanym i przystępnie podanym materiale gramatycznym na poziomie podstawowym. Jest również kurs polskiego (książka, ćwiczenia i 5 kaset) typowo dla Włochów- ale jedyne co dobre z całej książki to komentarz gramatyczny w języku włoskim; reszta nudnawa.
Myślę, że Włochom trudno nauczyć się polskiego nie tyle ze względu na stopień trudności naszego języka, co ich niechęć do nauki - przynajmniej w naszym polskim rozumieniu:) Kurs, lekcje indywidualne na niewiele się przydają, jeśli uczeń sam nie poświęca czasu na powtórzenie materiału, nie odrabia prac domowych...Uczę Polaków angielskiego i Włochów polskiego i widzę różnice - od polskich studentów można o wiele więcej wyegzekwować:) Pozdrawiam,p.
Hey ludziska! Wielkie dzieki za wsparcie. Choc moj uczen (maz) ma wiele energii, checi i dobrej woli to jednak to wszystko zamyka sie w jednym sformulowaniu: slomiany zapal. Jak juz zaczyna rozumiec pare slow, to wylozy sie na koniugacji i... po zawodach :-D
Jeszcze raz dziekuje i uciekam poczytac wspomniany wyzej watek. Pozdrawiam goraco!!!
Czesc! Jestem Wlochem i mam na imie Piero!
Ucze sie polskiego od 5 miesiecy. Polski jest bardzo trudnym jezykiem dla Wloch, dlatego ze wasz jezyk ma konstrukcje, ktora z trudem wpije sobie do naszej glowy :)
Ale, (z drugiej strony to ma wartosc dla wszystkich jezykow) tajemnica jest wytrwaloscia!
Ja ucze sie ok. na 1 godzine prawie co dzien..to wazne codzienne doswiadczenie jezyka.
A propos..mam nadzieje ze ten krotki tekst jest zrozumialy! :) Sciskam
Ej!tekst jest bardzo zrozumiały. Complimenti!
Ciao a tutti! BRAVO Piero! Mowisz, ze uczysz sie dopiero 5 miesiecy ?!!! Trudno w to uwierzyc, bo mowisz ( a wlasciwie piszesz ) po polsku lepiej niz ja po wlosku :-D Podaj mi prosze tytul ksiazki, z ktorej korzystasz. Z gory dziekuje.

PS. Aha Piero, co, wedlug Ciebie, jest najtrudniejsze do opanowania gramatyka czy moze wymowa? A moze czasy gramatyczne lub koniugacja i deklinacja?
Uwielbiam Polske, dlatego ze staram sie pokonac trudnosci jezyka :)
Zaraz cie zadowole! Uzywam istotnie 2 ksiazek, "Il polacco senza sforzo" (18 euro) i "Grammatica Polacca essenziale" (ok. 10 euro)...oczywiscie oprocz slownika. O ile doswiadczam, gramatyka jest o wiele trudniejsza do opanowania, niz wymowa. Okreslam dokladnie ze moja wymowa nie jest doskonala...jednak polacy rozumieja mnie...gramatyka jest bardzo skomplikowana. Szczegolnie dosc trudne dla mnie sa "il sistema degli aspetti, perfettivo e imperfettivo" (np "czekam" lub "zaczekam"?), oraz fakt ze slowa sa BARDZO podobne (np. przyszlosc i przeszlosc). Jesli chcesz szczegole mozesz kontaktowac sie ze mna na MSNie na [email]
Sciskam!
> zaraz cię zadowole <

hihihihi ;-)

PieroA - Ty naprawdę jesteś włochem ?

parli benissimo ! Complimentoni !
Piero kiedy znajdujesz czas na nauke polskiego? Chyba musi tam byc cos wiecej niz.... piekna Polonia ;-D
Un tempo si...ora non piu'...storia triste che puoi trovare nel post "Polacco e Polacche" nel forum "solo italiano"

Niegdys tak...teraz nie juz...smutna historia, ktora mozesz znalezc w "Polacco e Polacche" w dziale "solo italiano"
Oj Piero, swiat sie dalej kreci a kazdy z nas przezyl jakas swoja love story. Trzymaj sie cieplo (a moze raczej zimno bo straszny upal za oknem). I nie poddawaj sie, szczescie jeszcze do Ciebie zapuka! Czego Ci zycze! :)
pieroA gratuluje znajomosci jezyka polskiego :)i oby tak dalej :)wlasnei trafilam na ten temat i az milo sie czyta:)buziaki :)
Temat przeniesiony do archwium.

 »

Egzaminy