ciąża i porod we wloszech ...co i jak?

Temat przeniesiony do archwium
czy ktos z was sie orientuje jak tu jest ze zwolnieniem lekarskim w czasie ciąży?
pracuje jako opiekun starszej osoby kontrakt mam na 25 godz tygodniowo i konczy mi sie z koncem grudnia,czy bedzie mi sie nalezal jakis urlop macierzynsski tak jak to jest w polsce?Czy tu tez sie dostaje jakies pieniadze z tytulu urodzenia dziecka?
zalezy jak pracujesz na czarno to nie legalnie tak
na bialo tylko umowe mam do konca tego roku od czerwca do grudnia
Czy jak pojde na zwolnienie to beda mi placic i nie zwolnia mnie a po skonczeniu sie kontraktu ?Co wtedy czy nadal bede brala jakies pieniadze?
poczytaj na:
http://www.vitadidonna.it/gravidanza_00003a.html
http://www.inarcassa.it/maternita/ind_maternita.html
neta, po pierwsze, nie ma potrzeby zakladac kilku watkow na ten sam temat, jak ktos bedzie wiedzial, to ci odpowie:)

z przepisow wynika, (generalnie) ze we Wloszech kobieta ma obowiazek zaprzestac pracy na ogolem 5 miesiecy - przed i po porodzie (sa dwie mozliwe opcje do wybrania)wynagrodzenie za ten okres jest rowny 80% wynagrodzenia z ostatniego miesiaca przed urlopem macierzynskim (placi INPS), (chociaz wiele umow przewiduje podwyzszenie wynagrodzenia do 100% na koszt pracodawcy)
http://www.vitadidonna.it/gravidanza_000032.html

!!roznie sa traktowane poszczegolne typy umowy o prace:
http://www.vitadidonna.it/gravidanza_00003e.html

dla matek , ktorym nie sa wyplacane inne swiadczenia ( lub swiadczenia sa nizsze) przysluguje assegno maternità - na 2006 rok jest to kwota 288,75 € wyplacana przez 5 miesiecy, trzeba zlozyc wniosek do INPS do 6 miesiaca od momentu urodzenia dziecka, przy przyznawaniu tej pomocy brany jest pod uwage dochod na rodzine (na 3 osobowa rodzine w 2006r. nie moze przekroczyc 30.099,59€)
tutaj wzor wniosku:
http://www.inps.it/modulistica/Moduli/SR28_ass_mat_stato1.pdf
trisha co ty piszesz przeczytaj
.Cos'è il congedo di maternità (ex astensione obbligatoria)
Prima del marzo 2000, l'astensione pre e post partum doveva essere fruita in 5 mesi con inizio 2 mesi prima del parto e la fine 3 mesi dopo.i do dzisiaj tak jest
poczytaj na:http://www.lagravidanza.it
mini, ja przeczytalam i to caly wpis :)
moze sprobuj zrobic to samo;)

na stronie, do ktorej link podalam,po zdaniu cytowanym przez ciebie jest nastepujace:

"Dal marzo del 2000 è possibile scegliere tra 2 opzioni:

Scelta 1
2 mesi prima del parto
3 mesi dopo il parto

Scelta 2 (flessibile)
1 mese prima del parto
4 mesi dopo il parto

con la possibilità, quindi, di lavorare fino all'ottavo mese di gravidanza e prolungare, per il tempo restante, l'astensione post partum (1 mese ante e 4 post).

Il congedo di maternità è il periodo nel quale la lavoratrice dipendente ha l'obbligo di astenersi dal lavoro. "
tri -mialam na mysli twoja pomylke w tlumaczeniu-pracy na ogolem 5 miesiecy - przed i po porodzie -
http://www.wloski.ang.pl/ciaza_32330.html tu jest o zasiłku macierzyńskim dla colf i badanti
Jestem w ciąży. Jakie są moje prawa? Jeżeli jesteś w ciąży, musisz wiedzieć, że państwo włoskie roztacza opiekę nad matką, dając jej gwarancje w miejscu pracy, opiekę medyczną, zasiłki dla kobiet w ciąży. We Włoszech, każda kobieta ma prawo do badań medycznych, które są bezpłatne w określonym czasie ciąży.
Dziewięć miesięcy ciąży jest podzielone na tygodnie, w czasie których należy przeprowadzić badania specjalistyczne, aby skontrolować stan zdrowia twój oraz dziecka.
Podstawowe badania są bezpłatne (twój lekarz posiada spis badań bezpłatnych). Wiele specjalistycznych badań nie jest jednak bezpłatnych i trzeba za nie zapłacić. Wyjątkiem są badania, które zleci ci twój lekarz, jeżeli podejrzewa jakiekolwiek komplikacje.
Jeżeli masz więcej niż 35 lat, jeżeli urodziłaś już wcześniej dziecko z chorobami chromosomatycznymi lub w czasie wykonania badania USG lekarz zauważył wady rozwoju płodu, twój lekarz zaleci ci wykonanie badań prenatalnych, dzięki którym można sprawdzić, czy płód rozwija się prawidłowo.
Kiedy już urodzi się twoje dziecko, ma ono prawo do bezpłatnych badań lekarskich oraz różnego typu analiz, aż do 6 roku życia. Oczywiście wszystkie badania i analizy muszą być przepisane przez lekarza prowadzącego i mogą być wykonywane w szpitalach państwowych lub prywatnych, które mają podpisane umowy z Państwową Służbą Zdrowia (Servizio Sanitario Nazionale).

Gwarancje w miejscu pracy
Jeżeli masz umowę na pracę zależną i jesteś w ciąży, nie możesz zostać zwolniona z pracy do momentu, gdy twoje dziecko ukończy pierwszy rok życia (z wyjątkiem, gdy twoja firma zostanie zamknięta z powodu bankructwa lub jeżeli zachodzą przyczyny uzasadniające rozwiązanie umowy z twojej winy lub twoja umowa wygasła wcześniej).
Jeżeli jesteś w ciąży, pracodawca jest obowiązany udzielać ci zwolnień od pracy na zalecone przez lekarza badania lekarskie, przeprowadzane w związku z ciążą. Musisz jednak przedstawić pracodawcy zaświadczenie o dacie i godzinie badania.
W ostatnich dwóch miesiącach ciąży i do końca trzech miesięcy po porodzie masz prawo do urlopu macierzyńskiego. Możesz jednak pracować do jednego miesiąca przed porodem. W tym przypadku twój lekarz będzie musiał wystawić ci specjalne zaświadczenie pozwalające na tą zmianę.
Podczas urlopu macierzyńskiego masz prawo do otrzymywania 80% twojego wynagrodzenia, zarówno jeżeli masz umowę na pracę zależną (dipendente) lub jesteś pracownikiem samozatrudnionym (rzemieślnik, handlowiec, rolnik, przedsiębiorca rolny). Jeżeli jesteś pracownikiem zależnym możliwe jest jednak, że krajowy kontrakt zbiorczy dla twojej kategorii przewiduje, że twoje wynagrodzenie musi być wypłacane w całości.
Oprócz obowiązku pozostania w domu w pierwszych trzech miesiącach po porodzie, możesz pozostać w domu przez następne 6 miesięcy (jeżeli jesteś matką samotnie wychowującą dziecko przysługuje ci 10 miesięcy urlopu). Podczas tego typu urlopu masz prawo do otrzymywania 30% twojego wynagrodzenia.
Po porodzie jako pracownik zależny masz prawo do przerw w czasie pracy, są to tzw. przerwy dla matek karmiących piersią (dwie godziny dla kobiet, które pracują 6 lub więcej godzin dziennie; godzinę dla kobiet pracujących do 6 godzin dziennie).
Jeżeli urodziłaś bliźniaki, godziny przerw są podwojone i mogą być wykorzystane przez oboje z rodziców w tym samym czasie.
Każde z rodziców, zarówno matka jak i ojciec, pomimo, że wykorzystali wszystkie przysługujące im zwolnienia od pracy mają prawo, w razie choroby dziecka, do wzięcia płatnego pozwolenia na zwolnienie się z pracy. Do trzeciego roku życia dziecka rodzicom przysługuje do 30 dni w roku, natomiast od 3 do 8 roku życia dziecka przysługuje 5 dni w roku.
Wiele razy w zbiorczych kontraktach napisane jest jednak, że tego typu zwolnienia są płatne, jedynie do trzeciego roku życia.
A co jesli nigdy tam nie pracowalam mieszkam w Polsce, mam narzeczonego wlocha i pojadę w ciaży do wloch aby tam urodzic i zostac, czy w takim wypadku nalezy sie jakas zapomoga, opieka pomimo tego iz nigdy nie pracowalam i nie mamy slubu?
tak kochaniutka jak sobieś wymyslila to by wszystkie eskomoski i indianki lacznie z caal Europa i Azja walily rodzic do Itali..to co sobie czlowiek zamarzy ziszcza sie tylko w RAJU a nie w Itali, ktora nie jest krajem socjalnym..nie jedna tu przed toba byla co 'zaciążywszy'..rozgldala sie dookola zapiniazkami..z tego wiec wynika ze fidanzato cienko przedzie..jak juz bez slubu nogi rozkaldac to jedynie dla goscia z kasa..ai warto pomyslec wczesniej o ciulaniu grosza na konto w banku..chocby 10 proc wyplaty odkladac co miesiac dla dziecka, tego dziecka ktore wentulanie wblizszym czasie poczniesz..im dalszy termin..tym wiecej grosza sie na kupke zbierze..Urodz ty wlasne pierworodne dziecko na terytorium Polski!! za cale jmocy serca ci to doradzam..unikniesz potem niesamowitych komplikacji z tatulkiem dziecka ..gdyz dziecko bedac rodzone na terytorum Polski i majac od razu polskie obywatelstwo nie bedzie ci moglo byc 'wydarte' przez wloskie sady i ich decyzje przez pryzmat ktorych sady patrza na dobro tylko wloskich obywatel/czyli wloskiego tauska i niemowalaka urodzonego na ziemi wloskiej/ a nie ich zagranicznych matek/taki sad ci potem orzeknie ,ze to dziecko to obywatel wloski i ty nie masz nic do gadania..a do spraw sadowych to ZAWSZE trzeba miec adwokata/biora mnostwo kasy zato../a ty kasy widze ze nie masz/..ZAWSZE !/jak sie cos wloskiemu tatuskowi odmieni..za jakis czas.Twe dziecko z polskim obywatel. jako urodzone n a terytorium RP bedzie chronione tym samym..poszperaj na forum znajdziesz mnosto podobnych histori
Ricciolina, Wlochy nie sa panstwem socjalnym. Warto o tym pamietac. Do opieki nad dzieckim i Toba jest zobowiazany glownie narzeczony. Od panstwa czasem cos sie nalezy, ale traktuj to jako cos nadzwyczajnego: nie licz na to.
Witam,mam pytanie ,urodzilam we wloszech blizniakow 4,01,2011,zlozylam papiery na maternita,czy ktos sie orietuje w jakim czasie i jaka kwote otrzymam?,z gory dziekuje
zalezy w jakim regionie mieszkasz ,w tym co jest wieksza biurokracja czy w takim ktory dziala sprawnie i wyplaca bez opoznien.....
najlepiej to sie informowac u ZRODLA!!!!!l fiolet nie jest zrodlem ani nawet wikipedią....
Temat przeniesiony do archwium

« 

Pomoc językowa - tłumaczenia