Pomoc prawna!!! plizzzzz

Temat przeniesiony do archwium.
probem. Moj narzeczony ponad miesiac temu mial wypadek samochodowy. Wyprzedzal samochod zostawiony na ulicy,po linni ciaglej, nie zdarzyl zjechac na swoj pas gdy uderzyla w niego karetka. Na szczescie nikomu nic sie nie stalo. Cala wine przypisano mojemu chlopakowi bo wyprzedzal mimo iz byla linnia ciagla, a karetka to pojazd uprzywilejowany itp mimo, ze to ona w niego wjechala. Gnala jak szalona w miejscu gdzie bylo ograniczenie i radary. No ale nie o to chodzi. Samochod juz jest naprawiony, i juz myslelismy ze cala sprawa zakonczona. Kilka dni po wypadu moj narzceczony zostal wezwany na policje, zostal ukarany mandatem i 10 punktami karnymi. Myslelismy ze moga zabrac mu prawko ale na sczescie nie.
Caly problem w tym iz moj chlopak jest Wlochem ale urodzonym w Niemczech, samochod byl na Niemieckej rejestracji. Gdy po wypadku ogladajac dowod rejestracyjny zapytano go czy mieszka w Niemczech tak jak bylo tam wpisane on mowiedzial ze tak, ze we Wloszech jest tylko na wakacjach u kuzyna. Sklamal, mieszka i pracuje tutaj. Pech chcial ze 2 miesiace temu zameldowal sie tutaj. Sklamal z 2 powodow, gdyby powiedzial ze mieszka tutaj ubezpieczenie nie pokryloby kosztow naprawy samochodu (ktora wyniosla 12tys. euro), oraz obawial sie ze zatrzymaja mu samochod.
Minal ponad miesiac od wypadku, juz bylismy spoojni ze sie wszystko skonczylo, az tu nagle do jego kuzyna( bo to niby u niego byl na wakacjach, i podali jego adres) przyszedl list ze zabieraja mu prawojazdy, bez zadnego wyjasnienia, na ile, od kiedy, do kiedy, nic .... Dla mnie to dziwne skoro juz raz go ukarali to myslalam, ze tak to sie skonczy, ale widac we Wloszech jest inaczej, bo w Polsce jak by mieli zabrac to od razu by to zrobili( ale tutaj we Wloszech wszystko jest nie tak jak trzeba!!!)
Problem w tym iz wraz z tym listem przyszla obawa ze policja moze odkryc cala prawde, czyli ze klamal. Powiedzial ze nie mieszka we wloszech mimo ze mieszka i pracuje tutaj. Samochod na niemieckim dowodzie rejestr. mogl uzywac na terenie wloch 3 miesiace a on jezdzil na Niemieckich tablicach ponad 2 lata, nigdy nikt sie do tego nie przyczepil. Nie przerejestrowal samochodu poniewaz takiego ubezpieczenia nie ma tutaj we Wloszech jakie ma w Niemczech no i oczywiescie tam jest duzo taniej.
No i nasze obawy sie zaczely, ze skoro przyszedl list to moga odkryc prawde, iz klamal. Moje pytanie, co moze mu grozic? Czy jest ktos kto moze mi pomoc? Moze zna sie na prawie wloskim, czy cos w tym stylu? Sama juz nie wiem... Dee Ty czesto udzielasz porad, moze i mi bedziesz mogla pomoc??? Moze ktos zna adresy wloskich stron gdzie moge skorzysatc z porady prawnej, badz cos takiego?? Bede bardzo wdzieczna za wszelaka pomoc!
Moj chlopak zartuje przez lzy czy bede go w wiezieniu odwiedzala.... Moim zdanie nie moga go ukarac za to ze sklamal, bo dla policji nic by ten fakt nie zmienil ze mieszka i pracuje tutaj, a dla mojego chlopaka zmienilby i to wiele. No ale fakt faktem ze sklamal, policja jescze do tego nie doszla i mamy nadzieje ze nie dojdzie. Czekamy na nastepny list, wyjasniajacy gdzie, kiedy i na ile ma zdac prawo jazdy.
Bardzo prosze o porady, bede bardzo wdzieczna. Przepraszam ze sie rozpisalam, ale chcialam dobrze wyjasnic cala sytuacje. Dodam iz moj narzeczony nie byl nigdy karany ani nie mial zadnego wypadku wczesniej. Pracuje, ma staly kontrakt i mieszka tutaj,tzn, we Wloszech.
Bojmy sie bo nie wiemy co moze mu grozic, mamy nadzieje ze policja nie odkryje prawdy, bo gdyby chcieli to mogliby to zrobic 5 min po wypadku. Czekamy ...
Na poczatku wpisu mialo byc mam problem, ale jakos wyszlo ..problem... Wiem ze napisalam za duzo i chaotycznie, ale staralam sie podac jak najwiecej szczegolow.
Comunque... jesli ktos jest zorietowany, moze cos poradzic to bardzo prosze!!! Bede dalej czekala i przypominala sie od czasu do czasu...
Przeczytałam... A jak brzmi dokładnie Twoje pytanie? :-)

a) co grozi Twojemu chłopakowi za kłamstwo (= fałszywe zeznania)?
b) dlaczego odebrali mu prawo jazdy?
c) czy coś innego?
Dokladnie, co mu grozi za klamstwo = falszywe zeznanie???
jesli twoj chlopak jest wlochem to czemu Ty, polka, pytasz o wyjasnienia o wydarzeniu w italii na forum gdzie 90% to polacy (polki ktore tlumacza swoje smsy milosne do super-przystojnych wlochow)
6 lat wiezienia.
lepiej napisz na forum hiszpanski.ang.pl :-))
szkoda ze jest juz pozno na indulto!
swoja droga to trzeba miec szczescie zeby uderzyc w karetke, prawda?!?:-)
PS. Jeśli zostanie to uznane za fałszywe zeznanie.
ludzie, ale tu nie mowa o falszywym zeznaniu w trybunale tylko po prostu spytali gdzie mieszkasz a on powiedzial w niemczech. Napisane to jest gdzies ze on tak powiedzial? A mogl sie pomylic bo byl jeszcze w shocku po wypadku:-) Poza tym co to za przepis ze kilka miesiecy tylko mozna jezdzic na obcych tablicach? kiedys tak bylo...unia europejska chyba wszystko zmienila (ale moge sie mylic)
*tzn w sadzie
i jeszcze jedno: z ktorej strony moze mu grozic cokolwiek karnego jesli on zadnego przestepstwa nie popelnil!? wypadek to nie przestepstwo!
a jesli juz tak naprawde sie bojcie to moglibyscie pojsc spytac adwokata jakiegos a nie na takim forum:-))

no dobra, juz koniec. Dzis nie bede juz pisal, obiecuje wam:-)
Na obcych rejestracjach można jeździć we Włoszech do 12 miesięcy od zameldowania.
Moze zle przeczytales, bo to karetka uderzyla w niego.
Dee dzieki za odpowiedz. Pytam tutaj bo sie martwie, to chyba normalne, czy tez nie moge? Tak jestem Polka a on Wlochem, przyszlo mi do glowy zapytac tutaj, bo to jedyne miejsce ktore mi przyszlo do glowy, gdzie ktos moglby udzielic mi odpowiedzi. Kuzynka mojego chlopaka jest adwokatem, powiedziala ze ona dokladnie nie wie, ze nie moze mu nic teraz poradzic, ze trzeba zaczekac na nastepny list. Tak wiec jesli adwokat nie wie, postanowilam zapytac tutaj. Jeszcze troche zaczekamy, i jesli bedzie konieczne to udamy sie do innego adwokata, ale mam nadzieje ze nie...
>Moze zle przeczytales, bo to karetka uderzyla w niego.

Jeśli dobrze zrozumiałam, to karetka uderzyła w niego dlatego, ze twój chłopak nieprawidłowo wyprzedzał...

W każdym razie, myślę, ze na zawieszeniu prawa jazdy się skończy, nie wiadomo tylko, na jaki okres. Czy policja nie napisała, ze w ciągu 5 dni twój chłopak ma im prawo jazdy złożyć w którejś siedzibie? Zazwyczaj tak to wygląda.
kuba, nie mąć:)
napisane jest prawdopodobnie w protokole, przeciez go spisali po wypadku, no to dane musialy byc.

co do zabrania prawa jazdy to jest tak:

Fonti normative: codice della strada artt. 126 bis, 128

RITIRO DELLA PATENTE
E' normalmente prevista come sanzione accessoria di alcune specifiche violazioni (guida con patente scaduta o con patente estera da parte di conducenti residenti in Italia da oltre un anno).

Il documento e' ritirato al momento della contestazione della violazione da parte dell'agente accertatore ed inviato, entro i successivi cinque giorni, al prefetto del luogo ove la violazione e' stata commessa; questi a sua volta da' notizia del procedimento al prefetto del luogo di residenza del trasgressore. Il provvedimento dev'essere annotato sul verbale e sulla patente.

L'agente deve consentire che il veicolo sia trasportato in un luogo di deposito o custodia indicato dal trasgressore (o, in mancanza di tale indicazione, in un luogo deciso autonomamente), tramite emissione di un permesso provvisorio di circolazione che puo' essere riportato anche sul verbale.

La restituzione del documento puo' essere richiesta, in prefettura, solo dopo aver adempiuto alle prescrizioni omesse (rinnovo od ottenimento della patente italiana, per restare negli esempi citati prima).

****
tu w tabelce mozna znalezc za co moga odebrc p.j:
http://www.patente.it/autoscuole/circolari/allegati/030627_tabella_punti_analitica.pdf
Tak, wyprzedzal nieprawidlowo, ale oprocz tego nie mozna mu zarzucic nic innego. To karetka widzac ze on do konca nie zjechal na wlasciwy pas i chcac go wyprzedzic, powinna zwolnic, no ale tego nie zrobila i uderzyla w niego. Cala wine przypisano jemu tylko dlatego, ze karetka to pojazd uprzywilejowany itp.
W kazdym badz razie dzieki za pomoc, dzieki za link, juz patrzylam.
Ja tez mysle ze skonczy sie na zabraniu prawka, na miesiac lub dwa... Miejmy nadzieje...
Nie, nie napisali ze w ciagu 5 dniu musi zlozyc prawo jazdy, nic takiego. Wogole to napisali tylko ze zawieszaja i nic wiecej, dla mnie tez to jest dziwne... Jego kuzynka powiedziala ze teraz w ciagu 15 dni powinien przyjsc nastepny list wyjasniajacy wszystko, zobaczymy...
>Tak, wyprzedzal nieprawidlowo, ale oprocz tego nie mozna mu zarzucic
>nic innego. To karetka widzac ze on do konca nie zjechal na wlasciwy
>pas i chcac go wyprzedzic, powinna zwolnic, no ale tego nie zrobila i
>uderzyla w niego.

Niestety, w przypadku pojazdów uprzywilejowanych pozostali uczestnicy ruchu zobowiązani są do szczególnej ostrożności, a wina za ewentualny wypadek niemal zawsze obciążany jest właśnie pojazd trzeci.
No niestety... jak pech to pech... Bo gdyby to byl normalny samochod to wine ponioslby wlasnie on, a w zasadzie to po polowie, bo obaj wyprzedzali po linni ciaglej
Temat przeniesiony do archwium.