mgb dam ci tylko jedną odpowiedź:
ZAWÓD REGULOWANY
Ustawa z 1938 r. i kolejne jej nowelizacje określa te "zawody regulowane", dla których organem nadzorującym jest Ministerstwo Sprawiedliwości i które wymagają przynależności do Ordine (Rady) lub Collegio (Izba) i wpisu do Albo (Rejestru). Są to maklerzy, doktorzy nauk rolniczych, agrotechnicy, architekci, pracownicy opieki społecznej, kanceliści, adwokaci, biolodzy, chemicy, doradcy handlowi i podatkowi, doradcy pracy, geolodzy, mierniczy, dziennikarze, inżynierowie, rzeczoznawcy w dziedzinach rolnictwa, przemysłu i handlu, psycholodzy, księgowi, biegli rewidenci, technolodzy branży spożywczej.
W celu uzyskania wpisu do rejestru danej Rady lub Izby, konieczne jest m.in. przedłożenie pełnej dokumentacji poświadczającej zdobyte wykształcenie, stopnie naukowe, zaświadczenia o odbyciu i ukończeniu staży, praktyk lub aplikacji oraz zdanie egzaminu państwowego. Każda Rada lub Izba może stosować różnorodne kryteria i wymogi obowiązujące przy wpisywaniu na listę wykonujących zawód. Kodeks Cywilny precyzuje, że Rady lub Izby pod nadzorem państwa oceniają, czy spełnione zostały wymogi do wpisania na listę wykonujących zawód, prowadzą rejestry oraz nadzór dyscyplinarny nad osobami wpisanymi na listy.
- Na wykonujących "zawody regulowane" nakłada się obowiązek przestrzegania kodeksu deontologicznego, właściwego dla każdego z zawodów oraz wiele innych koniecznych do spełnienia wymagań - wyjaśnia Krzysztof M. Larecki. - W Unii Europejskiej istnieje ogólny system uznawania kwalifikacji, obejmujący zawody regulowane, których wykonywanie zależy od kwalifikacji na poziomie wyższym lub średnim. Nie zawsze oznacza to automatyczne uznanie kwalifikacji.
W niektórych zawodach, ze względu na ujednolicony system kształcenia na poziomie wspólnotowym, uznanie kwalifikacji przez państwo przyjmujące odbywa się automatycznie. Dotyczy to lekarzy, pielęgniarek, położnych, stomatologów, weterynarzy, farmaceutów, architektów i adwokatów z UE. Uznanie kwalifikacji nie upoważnia jednak do wykonywania zawodów regulowanych, gdyż takie upoważnienie uzyskuje się dopiero po wpisaniu do rejestru prowadzonego przez poszczególne Rady lub Izby, które mogą stawiać wymóg przynależności do Rady lub Izby w kraju pochodzenia oraz posiadania domicylu zawodowego na terenie działania Rady Okręgowej kraju przyjmującego.