.....u kosmetyczki

Temat przeniesiony do archwium.
HIV najczęściej możesz zarazić się u kosmetyczki

75 procent zakażeń wirusem HIV w Polsce może mieć swoje źródło w gabinetach stomatologicznych, kosmetycznych oraz salonach tatuażu, gdzie nie sterylizuje się narzędzi - twierdzą eksperci z Krajowego Centrum ds. AIDS. Sprawę ujawnia DZIENNIK.

Na czym opierają swoje twierdzenie? Trzy na cztery osoby zakażone wirusem HIV nie wiedzą, w jaki sposób doszło do zakażenia. Nie w szpitalu, nie podczas przypadkowych kontaktów seksualnych, nie podczas wstrzykiwania narkotyków. A więc gdzie? Eksperci, którzy analizowali najnowszy raport Krajowego Centrum ds. AIDS, typują, że są to miejsca, w których używane są brudne, niesterylizowane narzędzia. I wymieniają je. "To mogą być studia tatuażu, gabinety kosmetyczne czy stomatologiczne, a także siłownie, gdzie młodzi ludzie tą samą igłą wstrzykują sobie sterydy" - mówi Anna Marzec, dyrektor Krajowego Centrum ds. AIDS.

Według najnowszych statystyk rządowej agendy co roku w Polsce przybywa 700 nosicieli HIV. Ale to kropla w morzu prawdziwej liczby zakażeń. Eksperci szacują, że jest ich prawie 30 razy więcej. A jak dochodzi do zakażeń? Postanowiliśmy sprawdzić, jak wygląda przestrzeganie zasad bezpieczeństwa w miejscach, w których według przypuszczeń ekspertów można się zakazić.

Skontaktowaliśmy się z 10 losowo wybranymi gabinetami stomatologicznymi, kosmetycznymi oraz studiem tatuażu. I co się okazało? U kosmetyczki wszystkie narzędzia powinny być dezynfekowane specjalnym płynem. Czy są? Klientka salonu manicure w Warszawie: "Cążki, którymi miałam robiony manicure, zostały odłożone do pudełka, bez żadnej dezynfekcji, pewnie były używane przy następnej klientce".

Właściciele salonów zapewniają jednak, że przestrzegają zasad. Tam, gdzie narzędzia są sterylizowane, do zakażenia nie dojdzie. Nie trzeba więc obawiać się wizyty klienta z HIV.

Dziennikarka DZIENNIKA zadzwoniła do kilkunastu zakładów kosmetycznych i innych, w których może dojść do zakażeń i powiedziała, że jest nosicielką tego wirusa. "Czy przyjmiecie mnie państwo na zabieg?" - pytała. Połowa odmówiła wykonania usługi. "Mam prawo wyboru" - kwituje pracownica studia kosmetycznego w Pruszczu Gdańskim.

Podobną odpowiedź usłyszeliśmy w poznańskim studiu tatuażu. Na argument dziennikarki, że mogła się nie przyznać do nosicielstwa, rozmówca odpowiada: "Wiele osób się nie przyznaje..." No właśnie, i tu tkwi sedno problemu. Zakażeni, zdając sobie sprawę, że w wielu miejscach traktowani będą jak intruzi i nie tylko zabieg kosmetyczny, ale nawet obcięcie włosów u fryzjera będzie problemem, po prostu nie uprzedzają o swoim nosicielstwie. I stąd łańcuszek kolejnych zakażeń.

Czy faktycznie osoba z HIV musi być skazana na taki ostracyzm? Leszek Ostoja Owsiany z toruńskiego salonu tatuażu: "Używamy jednorazowych narzędzi, które po zabiegu zaraz spalamy w szpitalnej spalarni. Mieliśmy już wielu klientów, którzy poinformowali nas o nosicielstwie HIV. Cieszy nas, jak nas uprzedzają, bo w takiej sytuacji niczego nie zaniedbujemy" - zapewnia.

Podobne działanie nie jest powszechne. Przeważa strach. W Trójmieście nie znaleźliśmy gabinetu, w którym nosiciel HIV mógłby zadbać o swoje zęby. Wymawiano się m.in. brakiem specjalnych, sterylnych narzędzi. Dopiero w Płocku usłyszeliśmy zaproszenie. "Na studiach uczulali mnie, że pacjenci z HIV nie przyznają się do zakażenia" - mówi dr Anna Uchniewska. "Nieświadomość i niewiedza są najgorsze. Pamiętam, jak mieliśmy pacjenta, który się przyznał, i wówczas przerażona asystentka dziesięć razy dezynfekowała klamki w drzwiach".

Nosiciele HIV nie mają prawnego obowiązku informowania o zakażeniu. Władze sanitarne w Polsce wyszły bowiem z założenia, że jeśli przychodnia czy gabinet przestrzegają wymogów sanitarnych, nie ma takiej potrzeby.
zarazic sie mozesz tam gdzie nie przestrzega sie zadnych norm sanitarnych czyli w cichych gabinetach,nie zgłaszanych,bez ciagłych kontroli sanitarnych.Zreszta jak klient nie powie,ze na cos choruje to personel na niucha tego nie wyczuje. poza tym predzej grype złapiesz niz HIV

 »

Pomoc językowa - tłumaczenia