WYMIANA POLSKICH DOWODOW OSOBISTYCH

Temat przeniesiony do archwium
powiedzcie jak jest z wymiana polskich dowodow osob?wiem ze skladanie wnioskow o wymiane jest przedluzone do 31.marca 2008.co z nami mieszkajacymi,pracujacymi i majacymi meldunek w italii?jesli pojade do polski w czerwcu 2008 i zloze wniosek o zmiane dowodu co moze mi zrobic polski rzad?
nic ci nie zrobia,moze jaks grzywne po jakims czasie orzekna...bo to ma wygladac tak ,ze ci spoznialscy to beda skladac podania o wydanie dowodu osob. dotad skladalo sie wnioski o wyd.dowodu osob.I wiesz jak to jest z podaniami ...w zyciu jest tak albo sie przychyla i rozpatrza albo odrzuca...zartuje.Przeciez ci nie odrzuca,po prostu jak zechca wyrwac pare groszy, to zasadza oplacenie kary, jest to kwota jakoby siegajaca do 5 tys.zl a nawet zasądzenie 1 miesiaca kary pozbawienia wolnosci.Moim zdaniem nie bedzie tak zle,mozliwe ze zrobia jaks abolicje co do tej kwesti,mysle ze Tusk nie jest taki zly..:D :D Gl,owna sztuczka w tej zabawie bedzie nie dac sie wylegitymowac ze starym dowodem po 31 marca unikac sytuacji gdzie zazadaja okazania tego dokumentu,czyli w Twoim przypadku musisz okazywac sie wylacznie paszportem.
MSWiA nie będzie prowadziło polityki karania osób, które do dnia 31 grudnia 2007 r. nie złożą wniosków o wymianę dowodu osobistego. Niemniej nie można wykluczyć, że wobec osób, które będą uchylały się od obowiązku posiadania ważnego dowodu osobistego, po dniu 1 kwietnia 2008 r. zostaną zastosowane sankcje karne - podkreślono w komunikacie.

Jak zapewnia MSWiA, osoby przebywające stale za granicą wniosek o wymianę tego dokumentu będą mogły złożyć w dowolnym terminie po przyjeździe do kraju. Resort podkreśla, że placówki dyplomatyczne "nie są upoważnione do pośrednictwa w sprawach wymiany lub wydania dowodów osobistych". Wszystko, co musisz wiedzieć, jeśli masz stary dowód osobisty

Jeśli jesteś w grupie trzech milionów Polaków, którzy nie wymienili jeszcze starego dowodu na nowy, pędź dziś do urzędu miasta. I złóż wniosek o nowy plastikowy dokument - musisz to zrobić do końca roku. Lepiej też już dziś zleć przelewy bankowe. W sylwestra bowiem banki przyjmują zlecenia tylko do wczesnych godzin popołudniowych. Reszta będzie realizowana dopiero 2 stycznia - pisze DZIENNIK.
Do kiedy są ważne dowody książeczkowe?
Do 31 marca 2008 roku. Jednak od 1 stycznia dokumenty te nie będą uprawniały do przekraczania granic Polski, czyli posługiwania się nimi w strefie Schengen. Dowód jest ważny do końca marca niezależnie od tego, czy złożyliśmy wniosek o wymianę, czy też nie.

Czy urzędy wydłużają czas pracy w ostatnie dni grudnia?
Decyzja o tym zależy od władz poszczególnych miast. Większość urzędów nie robi wyjątków dla spóźnialskich i zarówno dziś, jak i w sylwestra, pracuje w normalnych godzinach urzędowania (informacja o godzinach przyjmowania wniosków podana jest na stronach internetowych poszczególnych miast). W Szczecinie na przykład, gdzie wniosków nie złożyło jeszcze 20 tys. osób, urzędnicy będą pracować zarówno w najbliższą sobotę, jak i niedzielę.

Czy po 1 stycznia 2008 będzie można złożyć wniosek o wymianę dowodu osobistego?
Tak i urzędnik taki wniosek przyjmie. Jednak nie ma pewności, czy taka osoba dostanie nowy dowód przed 31 marca, czyli przed upływem terminu ważności dowodu książeczkowego. Priorytetowo będą traktowane wnioski, które złożono w terminie. A w ostatnich dniach grudnia do urzędów znów wpłynęła ich lawina.

Czy za złożenie wniosku po terminie grozi kara?
Nie. Urzędnicy, którzy przyjmą wniosek złożony po terminie, nie mają prawa nakładać żadnych kar administracyjnych.

Jakie są konsekwencje braku nowego dowodu po 31 marca?
Dowód osobisty to dokument potrzebny w wielu codziennych sytuacjach. Bez niego nie można odebrać awizo na poczcie, nie można wziąć kredytu czy pożyczki, nie można sprzedać czy kupić mieszkania bądź samochodu. Poza tym za brak ważnego dowodu grozi nam grzywna lub miesiąc więzienia.

Kto może nas ukarać za brak nowego dowodu?
Sąd grodzki na wniosek policji. Jeśli policjanci podczas kontroli dokumentów stwierdzą, że nie wymieniliśmy dowodu, skierują do sądu grodzkiego wniosek o ukaranie. Komenda Główna Policji zapewnia jednak, że nie planuje żadnych zmasowanych akcji wymierzonych przeciwko obywatelom niemającym ważnego dowodu.
Osoba, która nie złoży wniosku o wymianę dokumentu traktowana będzie jako naruszająca art.34 ustawy o ewidencji ludności i dowodach osobistych stanowiący, że każda osoba będąca obywatelem polskim i zamieszkująca na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej obowiązana jest posiadać dowód osobisty
Z tego co ja się orientuję to wnioski o wymianę dowodu należało złożyć do 31.12.2007. a do 31.03.2008. tylko została przedłużona ważność starych dowodów. Co do jakiś sankcji to trudno mi powiedzieć, ale na pewno mogą być problemy z załatwianiem różnych spraw w urzędach. Szczególnie jak sie trafi na jakiegoś Urzędnika ;-)
Najśmieszniejsze w tym wszystkim jest to, ze stare dowody mają ważność bezterminową... niezależnie, co na temat ich ważności wymyślili urzędnicy. Zatem ewentualne sankcje karne można z punktu widzenia formalnego łatwo obalić.
Za brak Dowodu Osobistego kara
Od 1 kwietnia 2008 roku stary, książeczkowy Dowód Osobisty nie będzie respektowany przez żaden podmiot, jeśli w kontaktach z nim wymagany jest dowód tożsamości. Poprzedni Sejm wydłużył termin ważności starych dowodów osobistych do końca marca, jednak wnioski o ich wymianę należy składać do końca grudnia tego roku. Większość osób, które jeszcze nie dokonały wymiany dowodów, często jest nieświadoma konsekwencji prawnych braku ważnego Dowodu Osobistego. Załatwienie w urzędzie jakiejkolwiek sprawy, wymagającej wylegitymowaniem się dowodem osobistym będzie niemożliwe bądź bardzo utrudnione. Przedstawiciele Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji poinformowali, że obecnie na liście czynności urzędowych, których nie będzie można załatwić bez ważnego dowodu osobistego, znajduje się ponad 40 pozycji.

Po 31 marca 2008 roku starych dowodów nie będą respektowali również bankowcy. Klienci będą mogli jednak wykazać swoją tożsamość innym dokumentem ze zdjęciem – Paszportem lub Prawem Jazdy. Jednak nie każda osoba w Polsce posiada te dokumenty. Zgodnie z ustawą z 10 kwietnia 1974 roku o ewidencji ludności i dowodach osobistych obywatel polski zamieszkały w Polsce jest obowiązany posiadać dowód osobisty od ukończenia 18 roku życia. Zgodnie z tą ustawą uchylanie się od posiadania lub wymiany dowodu podlega karze ograniczenia wolności do jednego miesiąca lub grzywny w wysokości od 20 do 5 tysięcy złotych. Policja zamierza na podstawie tej ustawy kierować wnioski o ukaranie osób, które zostaną wylegitymowane a nie będą posiadać ważnego dowodu. Zgodnie z obowiązującym prawem obywatel nie musi mieć go przy sobie w trakcie kontroli, ale policjanci będą w stanie zweryfikować w bazie danych, czy nowy dowód został wystawiony. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji wyjaśnia, że osoby, które złożą wniosek przed końcem grudnia tego roku, nie będą traktowane jak sprawcy wykroczenia braku ważnego dowodu.

Źródło: Gazeta Prawna
Moja rada ci ,ktorzy sa za granica i nie zlozyli dotad wniosku o nowy dowod osob.z chwila przyjazdu do kraju niech okazuja sie wylacznie paszportem lub prawem jazdy,starajcie sie unukac wszelkich sytuacji w ktorych ktos uprawniony zazadal by od was nowego dowodu,w razie czego mowcie ze POSIADACIE GO ale jest w domu,moze wam odpuszcza i nie beda drazyc sytuacji, niczym Niemcy za okupacji zadali kenkarty i za brak wysylali do Oswiecimia...
Pomijając fakt, że od ok. 4 lat można było wymieniać dowody ;)
ja stalam od 4 rano w piatek przed Sylwestrem..jak mus to mus..zalatwiono mnie o 10.30 ha,ha dobrze mi tak ,za lekcewazenie problemu...
Ja w 2004 się przeprowadziłam, przez co od razu wymieniłam dowód, ale i tak bez przeprowadzki bym to załatwiła od razu - u mnie tato czuwa nad takimi sprawami, i nie ma przeproś, takie sprawy załatwiamy _od razu_ ;) Ordnung muss sein :D
Co z dowodami osobistymi emigrantów?

Polscy urzędnicy w komunikatach prasowych objaśniali jeszcze nie tak dawno, że wniosek o wydanie nowego, plastikowego dowodu, należy złożyć najpóźniej do końca roku 2007. Teraz, gdy już wiadomo, że ponad milion obywateli nie wymieniło dowodu, urzędnicy łagodzą swoje stanowisko.
Zgodnie z polskim prawem, obowiązek posiadania dowodu osobistego spoczywa tylko na osobach mieszkających na stałe w Polsce. Tym, którzy mieszkają i pracują w Anglii, wystarczy paszport, gdyż emigranci mają prawo, a nie obowiązek, posiadania dowodu osobistego.
Inaczej rzecz ma się z osobami, które przebywają za granicą czasowo. Należy zaznaczyć, iż nie ma możliwości złożenia wniosku o nowy dowód poprzez konsula czy inną upoważnioną osobę. Może to zrobić wnioskodawca tylko osobiście, czyli najwcześniej po pierwszym powrocie do kraju.

Jak zapewnia Ministerstwo Spraw Wewnętrznych, na dowód czekać będziemy maksymalnie miesiąc. Jeśli jednak odwiedzimy Polskę tylko na kilka dni i nie będziemy w stanie czekać czterech tygodni na wydanie nowego dokumentu, nie grożą nam za to żadne sankcje.

We właściwym naszemu meldunkowi urzędzie gminy, nasz nowy dowód tożsamości czekać będzie na nas aż do kolejnej naszej wizyty w kraju.
Po otrzymaniu nowego dokumentu trzeba ten fakt zgłosić w urzędzie skarbowym
W tym celu trzeba dokonać aktualizacji NIP w ciągu miesiąca od wymiany dowodu

W związku z wymianą dowodów osobistych podatnicy, którzy posiadają numer identyfikacji podatkowej (NIP), muszą dokonać jego aktualizacji. Jest to potrzebne przy każdej zmianie danych podanych w zgłoszeniu o nadanie NIP. Dotyczy to również podatników, którzy wymieniają stare dowody na nowe. Podatnik ma na to 30 dni od momentu zmiany danych. Jeśli przykładowo podatnik otrzyma nowy dowód 31 marca 2008 r., to aktualizację musi przesłać urzędowi skarbowemu najpóźniej 30 kwietnia 2008 r. Za niedopełnienie tego obowiązku w ustawowym terminie podatnik może zostać ukarany. Za niezłożenie aktualizacji podatnik może zostać ukarany grzywną. Przewiduje to art. 81 par. 1 pkt 1 kodeksu karnego skarbowego. W praktyce kara grzywny może być wymierzona w granicach od 1/10 do 20-krotnej wysokości najniższego miesięcznego wynagrodzenia. Urzędy skarbowe zazwyczaj w takich przypadkach wystawiają podatnikowi mandat opiewający na kwotę od 300 do 500 zł.
A ja mam stary :b
ja tez..po Wielkanocy odbiore nowy...he
Informacje dla osób wymieniających książeczkowe dowody osobiste na nowe

Informacje dla osób zamieszkałych za granicą

Obowiązujący stan prawny nie przewiduje możliwości złożenia wniosku o wydanie dowodu osobistego oraz odbioru tego dokumentu za pośrednictwem pełnomocnika. Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 21 listopada 2000 roku (Dz. U. z 2000 r., nr 112, poz. 1182 z późn. zm.) w sprawie wzoru dowodu osobistego oraz trybu postępowania w sprawach wydawania dowodów osobistych, ich wymiany, zwrotu lub utraty, złożenie wniosku o wydanie dowodu osobistego jak i odbiór dokumentu wymaga osobistego stawiennictwa wnioskodawcy w organie gminy właściwym do wydania tego dokumentu.

Zatem, obowiązujący w tym zakresie przepis prawa, nie przewiduje udzielenia pełnomocnictwa czy pośredniczenia konsula w sprawach związanych z ubieganiem się o wydanie (wymianę) dowodu osobistego, ponieważ organem wydającym wnioski o wymianę dowodu osobistego jest wójt/burmistrz/prezydent na terenie kraju, według miejsca zameldowania na pobyt stały. W przypadku braku stałego meldunku, według ostatniego miejsca zameldowania bądź w przypadku nieposiadania stałego zameldowania – do Urzędu Miasta st. Warszawa – Śródmieście.

Obywatele polscy zamieszkujący stale poza granicami naszego kraju mają prawo, nie obowiązek, posiadania ważnego dowodu osobistego. Jedynie osoba będąca obywatelem polskim i zamieszkała w Rzeczypospolitej Polskiej jest obowiązana posiadać dowód osobisty. Zatem, obywatele polscy zamieszkujący w kraju załatwiając sprawy urzędowe powinni posługiwać się dowodem osobistym. Wobec tego osoba zamieszkała za granicą powinna posiadać przede wszystkim paszport, który uprawnia ją do przekraczania granicy i pobytu za granicą, a zarazem poświadcza jej obywatelstwo polskie.

Zgodnie z art. 35 paragraf 3 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 roku Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2000 r., nr 30, poz. 1071 z późn. zm.), załatwienie sprawy dotyczącej wymiany dowodu osobistego powinno nastąpić nie później niż w ciągu miesiąca od dnia wszczęcia postępowania. Wyprodukowany dowód osobisty będzie pozostawiony w organie gminy, aż do czasu jego odbioru przez wnioskodawcę, niezależnie od okresu, jaki upłynął od dnia jego wydania.

W sytuacji, gdy obywatel nie zdąży odebrać dowodu osobistego, odbioru tego dokumentu może dokonać przy kolejnej wizycie w kraju.

Terminy załatwienia sprawy przez organ administracji publicznej wynikają z przepisów Kodeksu postępowania administracyjnego. Zgodnie z art. 35 Kpa, załatwienie sprawy wymagające postępowania wyjaśniającego powinno nastąpić nie później niż w ciągu miesiąca, a sprawy szczególnie skomplikowanej nie później niż w ciągu dwóch miesięcy.
Urzędom powinny wystarczyć numery PESEL i NIP Dowody osobiste w formie książeczkowej będą ważne tylko do 31 marca. Dokonanie wymiany starego dowodu to dopiero początek formalności, jakich musi dokonać obywatel - zwraca uwagę "Gazeta Prawna".

Przepisy prawa wskazują bowiem, że trzeba powiadomić o fakcie otrzymania plastikowego dowodu kilka organów, wśród nich urząd skarbowy oraz ZUS. Jeżeli tego nie zrobimy w terminie 30 dni od dnia, w którym otrzymaliśmy nowy dowód, grozi nam grzywna. Eksperci podkreślają jednak, że ten obowiązek jest anachronizmem i powinien zostać zniesiony.

"Jest on przejawem zbędnej biurokratyzacji, która utrudnia obywatelom życie. Stoi w sprzeczności z wizją państwa liberalnego. Urzędy skarbowe mogą przecież sprawdzić nasze dane, posługując się jedynie numerem PESEL" - wyjaśnia prof. Marek Chmaj z Wyższej Szkoły Handlu i Prawa.

zmianie dowodu osobistego trzeba też powiadomić bank. Bez tej formalności stracimy możliwość dokonywania wypłaty lub wpłaty gotówki, a także wykonywania innych operacji. W większości banków zaktualizować dane można jedynie osobiście - przypomina "Gazeta Prawna".

Źródło: "GP"
Grzywna do 5 tys. zł za brak aktualnego dowodu osobistego


Od dziś zielone, książeczkowe dowody osobiste straciły ważność. Za brak nowego dokumentu tożsamości możemy zostać ukarani grzywną w wysokości od 20 zł do 5 tys. zł lub karą ograniczenia wolności do jednego miesiąca. http://finanse.wp.pl/POD,15,wid,9808808,prasa.html?rfbawp=12[tel].082
Co do dowodow osobistych,jesli ktos jest zainteresowany.Bylem 2 dni temu w Polsce i zlozylem wniosek o nowy dowod,nikt absolutnie nie zainteresowal sie dlaczego tak pozno(podobno termin skladania wnioskow byl do 31 marca)malo tego-otrzymalem zaswiadczenie,ktorym moge sie legitymowac w razie potrzeby.Nowy dowod do odebrania za miesiac.Zadnych kar i grzywien !Pozdrawiam !
Wymieniłeś dowód? Znów to musisz zrobić Nasze plastikowe karty zostaną zastąpione nowymi, z elektronicznym chipem, na którym zapisywane będą informacje
http://www.sfora.pl/Wymieniles-dowod-Znow-to-musisz-zrobic-a14942 Z dala od politycznego zgiełku rząd Tuska szykuje prawdziwą rewolucję: elektroniczne dowody tożsamości. Po co? Bo dowody przyszłości mają pomóc Polsce gonić szybko rozwijający się świat oraz odmienić nasze urzędy.Co będzie w nowym dowodzie? Mniej informacji niż obecnie. Zostaną imię, nazwisko, imiona rodziców, numer PESEL, obywatelstwo, płeć oraz data i miejsce urodzenia. Zniknie za to bardzo uciążliwy meldunek, bo to z jego powodu po każdej zmianie miejsca zamieszkania trzeba wymieniać dowód. Znikną też znaki szczególne: wzrost, kolor oczu. Nie będą potrzebne, bo zidentyfikuje nas komputer. Dane zapisane na okładce plastiku będą także w formie elektronicznej, również zdjęcie Nowością jest dopuszczenie fotografii z przyciemnianymi okularami (jeśli są one zdrowotne) i nakryciami głowy (jeśli ich noszenie wynika z religijnego obrządku).Największą zaletą nowego dowodu będzie to, że załatwimy sprawy w urzędzie przez internet! W chip zostaną bowiem wgrane indywidualne certyfikaty, jakie zastąpią obecny, kosztowny podpis elektroniczny, z którego mało kto korzysta. Żeby jednak załatwiać sprawy na całym świecie, potrzebne będą PIN i czytnik, do którego zbliży się nowy dowód. Na zakup czytnika - ok. 350 zł - pieniądze będzie jednak musiał wyłożyć obywatelDokument przyszłości będą mogły również wyrobić dzieci od 13. roku życia. Ale nie będą bezkarnie hulać po internecie, bo zawsze pojawi się informacja, że są nieletni. Poza tym ich elektroniczny podpis będą mogli aktywować tylko rodzice, np. żeby założyć konto w banku.

W przypadku kradzieży lub poważnego uszkodzenia dowodu, trzeba będzie to zgłosić w gminie, a ta go unieważni i wyda nowy.

Każdy Polak wcześniej czy później będzie musiał wyrobić elektroniczny dokument. Po prostu plastik z chipem dostaniemy, gdy skończy się ważność obecnego dowodu (po 10 latach). Wniosek będzie można złożyć w dowolnym urzędzie gminy w Polsce lub przez internet. Ale odebrać dokument trzeba osobiście.

Nowością jest to, że od przyszłego roku znikną opłaty za wymianę dokumentu (30 zł) - przejmie je na siebie państwo.

Rząd liczy, że dzięki dowodom od 2011 r. uda się rozpocząć projekt Polski Cyfrowej, dzięki której za kilka lat urzędnicy wyrzucą papiery na rzecz internetowych baz danych, a petenci będą załatwiać sprawy e-mailem. A sprawny e-urząd to również mniej biurokracji dla rozwoju gospodarki
Ostatnia wymiana dowodow osobistych byla bezsensowana: juz wtedy bylo wiadomo, ze niedlugo bedzie nastepna.
to po to by urzedasy mialy co robic..heheh istotna infoomacja jest to nad czym czesto lamentuja forowicze..brak wpisu o zameldowaniu..moze wreszcie dotrze do nich fakt co to jest zameldowanie..hmm..czlowiek to nie pies na lancuchu przywiazany do budy...wyjezdzajac z kraju na okres powyzej 3 mies ..kochani nalezy sie wymeldowac!!!..moze ten brak wpisu w dowodzie osob. ulatwi im dostosowanie sie do przepisow prawa..idiotycznego... biurokratycznego..ale zawsze...pozostaje informacja gdzie ktos jest naprawde..w razie wojny atomowej czy wybuchu gazu w bloku..nie beda delikwenta szukac..bo bedzie w bazie danych ze wyjechal tam i tam.. I czego tu sie bac?..albo lenic przed pojsciem do urzedu? :D
Temat przeniesiony do archwium

« 

Pomoc językowa - tłumaczenia

 »

Pomoc językowa - Sprawdzenie