Dzieciou, aby korzystać z włoskiej służby zdrowia na takich samych zasadach jak Włosi, musisz być tu zameldowany. Ba, nawet jeśli nie chcesz korzystać ze służby zdrowia, a mieszkasz we Włoszech dłużej niż 3 miesiące (lub taki masz zamiar), to masz obowiązek się zameldować.
Do meldunku potrzebujesz:
- zaświadczenie o pracy (tak jak piszesz, masz udokumentować dochody), czyli w Twoim przypadku zaświadczenie z uczelni, bo rozumiem, ze uczelnia Ci płaci (na zaświadczeniu musi być wysokość "pensji" i czas trwania umowy).
- Mam wątpliwości dotyczące Twojego "statusu" pracownika, tzn. może się tak zdarzyć, ze zapytają Cie o składki na INPS ("contributi") i wtedy, jeśli uczelnia ich nie płaci (a raczej nie płaci, prawda?), mogą wymagać od Ciebie polisy ubezpieczeniowej ważnej co najmniej 12 miesięcy i pokrywającej wszystkie koszty leczenia. W tym wypadku do ASL nie będziesz mógł się zapisać, ponieważ nowe wytyczne (z 2007 roku) Ministerstwa Zdrowia upoważniają do tego jedynie osoby płacące składki oraz ich krewnych, natomiast na podstawie polisy zostanie Ci udzielona wszelka pomoc medyczna (polisa musi być przetłumaczona na włoski).
- Do zameldowania nie jest Ci potrzebna umowa najmu, natomiast mogą poprosić właścicielkę mieszkania o wypełnienie formularza, w którym wyraża zgodę na Twoje zameldowanie i deklaruje, czy chce, abyś figurował w jej "scheda di famiglia". Nie sadze, aby groziło jej to wizyta Guardia di Finanza.:)
Jeśli pójdziesz do ASL zapisać się do Servizio Sanitario Nazionale, musisz przedstawić attestato di regolare soggiorno wydawany przez gminę, w której jesteś zameldowany oraz (niekoniecznie, ale Ministerstwo tego wymaga w okólniku) te same dokumenty, jakie przedstawiłeś w biurze meldunkowym (tj. umowę).
Oczywiście jeśli przebywasz we Włoszech krócej niż 3 miesiące, nie musisz się meldować i opiekę zdrowotna zapewni Ci okazanie Europejskiej Karty Zdrowia (EKUZ) wydawanej przez polski NFZ.
Pozdrawiam,
Dee