Wielokrotnie już na ten temat pisaliśmy, ale napisze Ci w telegraficznym skrócie, co ci będzie po kolei potrzebne:
1. Zgłoszenie na komisariacie - na razie jeszcze najprawdopodobniej żaden komisariat nie posiada formularza, na którym obywatele UE maja zgłaszać swój pobyt, ale mimo to idź i zobacz, co Ci powiedzą. Jeśli będziesz u kogoś mieszkać, to osoba ta (wiedząc, ze planujesz pobyt powyżej 30 dni) ma obowiązek zgłosić Twój pobyt na komisariacie (cessione di fabbricato), wówczas ten dokument również może Ci posłużyć jako dowód, ze przyjechałaś do Włoch danego dnia.
2. Jak najszybciej wystąp o wydanie ci codice fiscale, który będzie Ci potrzebny w zasadzie do wszystkiego. Musisz pójść w tym celu do odpowiedniej terytorialnie Agenzia delle Entrate z dokumentem tożsamości oraz adresem zamieszkania na terenie Włoch (nie chodzi o zameldowanie).
3. Do 3 miesięcy możesz przebywać we Włoszech bez żadnej dodatkowej formalności (szukać pracy, podjąć ja nawet), natomiast po upłynięciu tego terminu masz obowiązek zameldować się w gminie zamieszkania. Radze Ci dowiedzieć się w biurze meldunkowym Twojej gminy o dokumentacje, której wymagają, gdyż pamiętaj, ze co gmina, to zwyczaj (np. niektóre gminy chcą dodatkowo codice fiscale, umowę najmu/deklaracje, ze właściciel mieszkania zgadza się na Twoje zameldowanie itp.)!
Dokumentacja wymagana przez włoskie przepisy:
1) Dowód tożsamości – paszport lub dowód osobisty
2) Środki utrzymania:
a) pracownik na umowę o pracę (co najmniej jeden z poniższych dokumentów):
- umowa o pracę (zawierająca czas trwania stosunku pracy, wynagrodzenie oraz dane INPS i INAIL)
- zgłoszenie zatrudnienia do Centro per l’Impiego
- ostatnia busta paga
- odcinek wpłaty składki INPS
- zaświadczenie o zgłoszeniu pracownika do INPS/INAIL (ricevuta).
b) pracownik na umowę o współpracę (co.co.co., co.co.pro.):
- umowa z pracodawca (zawierająca czas trwania stosunku pracy i wynagrodzenie)
- zaświadczenie o zapisaniu się do gestione separata (INPS)
- ewentualnie ostatnia busta paga.
c) pracownik na zasadzie samozatrudnienia (co najmniej jeden z poniższych dokumentów):
- wpis do Izby Handlowej (Camera di Commercio);
- zaświadczenie o nadaniu numeru VAT (partita IVA);
- zaświadczenie o wpisie do cechu zawodowego (Albo Professionale – dotyczy wolnych zawodów).
d) studenci i osoby kształcące się:
- zaświadczenie o zapisaniu się na kurs/kierunek studiów, zawierające czas jego trwania;
- dokumentacja stanowiąca dowód posiadania odpowiednich środków utrzymania, w wysokości równej co najmniej zasiłkowi społecznemu (assegno sociale) – w 2008 r. wynosi on 5142.67 euro na osobę (lub obywatel UE + 1 krewny). Posiadanie tychże środków może być zadeklarowane (autodichiarazione) przez petenta, w sposób umożliwiający sprawdzenie prawdziwości deklaracji (np. numer i dane konta bankowego).
e) pozostałe osoby:
- dokumentacja stanowiąca dowód posiadania odpowiednich środków utrzymania (jak wyżej).
3) Ubezpieczenie zdrowotne:
a) pracownicy: nie dotyczy – status pracownika upoważnia do korzystania z opieki zdrowotnej na takich samych prawach jak obywatele włoscy (wpis do Servizio Sanitario Nazionale);
b) studenci i pozostałe osoby: polisa prywatna ważna co najmniej 12 miesięcy lub jeden z następujących formularzy europejskich: E106, E120, E121, E33, E109, E37. Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego nie jest uznawana, choć kilka dni temu Komisja Europejska wyraziła opinie, ze w przypadku studentów urzędy powinny ja uznawać jako ważne ubezpieczenie zdrowotne.
W momencie złożenia wniosku o zameldowanie otrzymujesz zaświadczenie o jego złożeniu, następnie straż miejska przeprowadza kontrolę mającą na celu ustalenie, czy rzeczywiście mieszkasz pod wskazanym adresem. W przypadku pomyślnego zakończenia postępowania możesz wystąpić o wystawienie zaświadczenia o zameldowaniu oraz włoskiego dowodu osobistego.
4. Po zameldowaniu się możesz pójść do Twojego ASL i zapisać się do Servizio Sanitario Nazionale.