studia we Włoszech- szukam kilku ważnych informacj

Temat przeniesiony do archwium.
Piszę pracę na temat studiowania we Włoszech, większość potrzebnych informacji zanlazłam na stronach Sapienzy, univ w Bolonii i MIUR, potrzebuje jeszcze kilku rzeczy i niestety nie mogę ich znaleźć. Są to:
-przewodnicy (mój wykładowca tylo rzucił takie hasło,nie wiem dokładnie o co chodzi, wydaje mi się ze są to jacys przewodnicy ułatwiający studiowanie)
-czy student we Włoszech musi mić konto bankowe
-honorowanie dyplomów
-czy poza univ w Perugii Sienie i Bolzano można studiować w jezyku innym niz włoski (chodzi o cały tok studiów nie pojedyncze zajęcia)
-stowarzyszenia studenckie- czy są , czym się zajmują
-czym konta studenckie różnią się od normalnych.


Przepraszam, ze tyle pytań razem, ale pracę muszę oddać na poniedziałek,a dopiero w czwartek się o niej dowiedziałam.

Z góry dziękuje
i jeszcze:
- Nadzwyczajne zakończenie edukacji : urlopy dziekańskie i zdrowotne czy jest cos takiego, za co można być relegowanym ze studiów
- Zycie studenckie : czy jest cos takiego jak otrzęsiny i juwenalia stowarzyszenia i koła studenckie
-czy sa jakies ograniczenia w ilosci godzin które moze przepracowac student, a jesli tak czy są sankcje za naruszenie limitu przepracowanych godzin ?
-czy studia podyplomowe we Włoszech sa uznane w Polsce?
- Jak jest z nauka jesyków obcych na uczelni czy jest obowiazkowa
- Czy sa zajecia w jezyku obcym sa obowiązkowe
- Jakie sa rodzaje zajec –cwiczenia konwersatoria itd
-czy są  jakies Kursy wyrównawcze
- Jak się zapisuje na zajecia czy jest coś takiego jak nasz USOS
-czy zastudia mozna płacic w ratach
-czy ubezpieczenie zdrowotne obowiązuje także partnera i dzieci?
-czym rózni sięstudiowanie dla studentów z ue a jak dla tych z poza ue
-ustawa o szkolnicctwie wyższym (ja jej nie mogę znalezc)
- Jakie sa przepisy wewnętrzne uczelni cos w rodzaju statutu uczelni
-jak wygladaja studia doktoranckie, ile trwają jaki dokument trzeba miec zeby je rozpocząć
-czy sa stypendia naukowe, jaka trzeba miec do tego srednia


TO juz naprawde wszystko, bardzo proszę o pomoc
najpierw numeracja pytan


1.przewodnicy (mój wykładowca tylo rzucił takie hasło,nie wiem dokładnie o co chodzi, wydaje mi się ze są to jacys przewodnicy ułatwiający studiowanie)
2.czy student we Włoszech musi mić konto bankowe
3.honorowanie dyplomów
4.czy poza univ w Perugii Sienie i Bolzano można studiować w jezyku innym niz włoski (chodzi o cały tok studiów nie pojedyncze zajęcia)
5.stowarzyszenia studenckie- czy są , czym się zajmują
6.czym konta studenckie różnią się od normalnych.

7. Nadzwyczajne zakończenie edukacji : urlopy dziekańskie i
zdrowotne czy jest cos takiego, za co można być relegowanym ze studiów

8. Zycie studenckie : czy jest cos takiego jak otrzęsiny i
juwenalia stowarzyszenia i koła studenckie
9.czy sa jakies ograniczenia w ilosci godzin które moze przepracowac
student, a jesli tak czy są sankcje za naruszenie limitu
10.przepracowanych godzin ?
11.czy studia podyplomowe we Włoszech sa uznane w Polsce?
12. Jak jest z nauka jesyków obcych na uczelni czy jest
obowiazkowa
13. Czy sa zajecia w jezyku obcym sa obowiązkowe
14. Jakie sa rodzaje zajec -cwiczenia konwersatoria itd
15.czy są  jakies Kursy wyrównawcze
16. Jak się zapisuje na zajecia czy jest coś takiego jak nasz
USOS
17.czy zastudia mozna płacic w ratach
18.czy ubezpieczenie zdrowotne obowiązuje także partnera i dzieci?
19.czym rózni sięstudiowanie dla studentów z ue a jak dla tych z poza ue
20.ustawa o szkolnicctwie wyższym (ja jej nie mogę znalezc)
21. Jakie sa przepisy wewnętrzne uczelni cos w rodzaju statutu
uczelni
22.jak wygladaja studia doktoranckie, ile trwają jaki dokument trzeba
miec zeby je rozpocząć
23.czy sa stypendia naukowe, jaka trzeba miec do tego srednia
1. tutor - profesor ktory pomaga w 'orientacji' podczas studiow. doradza plan studiow, itd.
2. nie musi
3. no idea
4. nie wiem
5. pewnie sa, ale nie interesowalo mnie to
6. nie wiem czy w ogole czymkolwiek sie roznia
7. dziekanek i urlopow nie ma. raczej nie. na 99% nie
8. nie slyszalam o czyms takim, ale wiem ze istnieja bractwa, np w bolonii
9. ograniczenia dotycza studentow NO-UE, jest to 20h/tydzien. wszycy inni bez ograniczen.
10.
11.no idea tego to chyba trzeba pytac w polsce, ale nie sadze, bo wlochy i polska nie maja podpisanej umowy o uznawalnosci.
12.chyba na kazdym kierunku jest conajmniej 1 egzamin z jezyka, chyba zawsze to jest angielski
13.pewnie gdzies tam sa
14.sa albo lekcje(nie lubie slowa zajecia :/ ), albo laboratoria albo lektoraty, nie wiem jak na medycynie czy innych przyrodniczych, ale na inzynierii i humanistycznych tak jest.
15.nic mi nie wiadomo. nie sadze
16.nie wiem co to jest usos
17.studia sa platne tylko w ratach, dlatego ze 1 jest stala dla wszystkich, a pozostale (1 lub 2 lub 3 ) obliczane wedlug wielu kryteriow. nie ma rat comiesiecznych.
18.jakie ubezpieczenie?? uniwersytet nie ubezpiecza, trzeba samemu sie ubezpieczyc
19.zasadami rekrutacji. obywatele NO-UE zdaja egzamin z jezyka
20.nie wiem
21. sa statuty, musza byc na stronach uniwersytetow.
22. no pewnie dyplom magistra. reszty nie wiem.
23. stypendia sa ale nie zaleza tylko od wynikow w nauce tylko rowniez od zarobkow. to cos jak socjal i naukowe w jednym.

mam nadzieje ze chociaz troche pomoglam
Ja dodam od siebie:
3. jesli osoba z zagranicznym dyplomem chce podjasc/kontynuowac studia we Wloszech musi miec dichiarazione di valore i spis przedmiotow i program odbyty na studiach

4. Ja studiuje w Perugii, u mnie na wydziale (Ekonomia) zajecia sa tylko po wlosku ale mialam kolezanke erasmuske na Biotechnologii (jakos tak) i ona miala zajecia tez po angielsku. Przypuszzam wiec ze moze to zalezy od wydzialu. WBolzano jako ze jest w regionie specjalnym zajecia sa tez chyba po niemiecku.

5. stowarzyszenia sa, zajmuja sie roznymi rzaczami w zaleznosci od stowarzyszenia, tez sie tym doglebnie nie interesowalam

8. W Perugii nic takiego nie ma, zaczyna sie pierwszy rok -zaczyna sie normalna nauka i wyklady juz od pierwszego dnia roku akademickiego bez specjalnych powitan eccc.

12. Jezyki obce sa zazwyczaj obowiazkowe. Prawie zawsze pierwszy jezyk to angielski a drugi do wyboru. Ja mialam lektoraty z j obcego na pierwszym i drugim roku (1 rok -english, 2 rok wybralam deutsch)

14. U mnie sa wlasciwie tylko wyklady, profesorowie w zaleznosci od czasu i auli do dyspozycji organizuja tez cwiczenia ale maja one charakter podobny do wykladow (tzn ponad 200 osob w sali i wszystko robi na tablicy prof lub jego asystent). Grupy cwiczeniowe mialam tylko na informatyce i jezykach obcych.

19. Zazwyczaj na wiekszosci kierunkavh wstep jest wolny. Jak pisala Ilecka tylko osoby spoza Unii musza zdac egzamin jezyka by sie dostac na studia, aczkolwiek sa niektore kierunki co wymagaja egzaminu wstepnego tzw test di accesso np medycyna.

22. dyplom magistra i czesto dostaje sie przez tzw concorso (teoretycznie bo czesto licza sie tez po prostu znajomosci).

pozdrawiam.
bardzo dziękuje za odpowiedzi, jesli ktos cos jeszcze wie to będe wdzięczna za uzupełnienie im wiecej tym lepiej, najbartdziej interesuje mnie kwestia tutora i związków studenckich, no i jakby coś ktos jeszcze wiedział o ustawie o szkolnictwie wyższym, ew jakiejs wyszukiwarce włoskich aktów prawnych, bo to dla wykładowcyna moich studiach jest najważniejsze.
:D
Temat przeniesiony do archwium.

 »

Życie, praca, nauka