contratto a progetto, zameldowanie a ubezpieczenie

Temat przeniesiony do archwium.
Hej! Mam nadzieję, że nie dostanę po głowie za kolejne pytanie o residenzę; przejrzałam dokładnie forum, ale choć bardzo dużo cennych informacji znalazłam, to jednak nie odpowiedź na moje pytanie. Z góry przepraszam jeśli powtarzam temat, ale naprawdę ciężko przekopać się przez wszystkie wątki na forum...

Czy jeżeli jestem zatrudniona na contratto a progetto, to mam prawo do ubezpieczenia zdrowotnego NIE POSIADAJĄC residenzy we Włoszech? Pomyślałam, że skoro przez 3 miesiące można przebywać / pracować we Włoszech bez konieczności meldowania się, to chyba brak residenzy nie wpływa na prawo do ubezpieczenia..

A tak w ogóle to czy można być zameldowanym w Italii nie wymeldowując się z Polski?
Prawo do opieki zdrowotnej masz, ale jesli Twoja umowa zostala podpisana na okres krotszy niz 3 miesiace, urzednicy w ASL moga kwestionowac twierdzenie, ze jestes we Wloszech na stale, a wtedy nie mozesz zarejestrowac sie w SSN.. Teoretycznie jestes pracownikiem, ale nie gwarantuje, ze obejdzie sie bez problemow.

Przypominam, ze zameldowanie przy pobycie dluzszym niz 90 dni to obowiazek wynikajacy z wloskich przepisow.

Co do podwojnego zameldowania, to teoretycznie nie mozna, a w praktyce sie da.;)
Cytat: deelaylah
Przypominam, ze zameldowanie przy pobycie dluzszym niz 90 dni to obowiazek wynikajacy z wloskich przepisow.

Moglabym Cie prosic, zebys rozwinela nieco temat?! Czyli niby co musze zrobic?! Gdzie isc?!


Moglabym Cie prosic, zebys rozwinela nieco temat?! Czyli niby co musze zrobic?! Gdzie isc?!

Prawdopodobnie z zameldowaniem na policje-dziwne ale tak jest we Włoszech
wpisz w google:Praca we Włoszech - Praca za granicą w GazetaPraca.pl
tam na tej stronie jest wszystko napisane o meldunku itd
maly ksiezyc jestem w podobnej sytuacji. Pracuję tu od ponad 9 miesięcy właścicielki mieszkania, w którym wynajmuje pokój nie widziałam na oczy, wszystko załatwiam przez współlokatorkę. Oczywiście nie mam podpisanej umowy, a co za tym idzie rezidency. W dalszej kolejności nie masz zameldowania nie masz karty ubezpieczeniowej. I sama zastanawiam się jak to rozwikłać bo obawiam się ze jak zgłoszę zameldowanie to właścicielka podniesie opłatę za pokój. Boje się również ze będzie mnie chciała jak najszybciej wykopać z mieszkania które mam idealne.... No i nie wiem co dalej. Pozdrawiam
umowa najmu nie jest wcale potrzebna do zameldowania we wloszech. ja sie meldowalam w wynajetym mieszkaniu i chodzi o to zeby udowodnic ze sie tam mieszka jak przyjdzie vigile. zeby miec zameldowanie trzeba miec attestato di soggiorno, zeby miec attestato trzeba miec prace. do codice fiscale zameldowanie tez nie jest potrzebne.
codice fiscale jest potrzebne do zameldowania jak to nie ,to pewnie jakis meldunek fikcyjny bez codice fiscale.
' Meldunek raz jeszcze' http://www.wloski.ang.pl/forum/zycie-praca-nauka/193311
wloskie codice fiscale to jest jak nasz polski PESEL..Valeria ma racje..bez tego ani rusz..brava Valeria,zauwazylas istotny szczegol :D
Jestem w Rzymie od poczatku grudnia. ...wiecie, co bedzie jak nic nie zrobie i sie nie zamelduje?
czytamy ze zrozumieniem: napisalam ze do codice fiscale nie jest potrzebne zameldowanie a nie na odwrot

moim zdaniem to wyglada tak zeby miec ubezpieczenie:
praca -> attestato di soggiorno -> residenza -> carta d'identità

jak sie ma prace tzn ze ktos oplaca za nas skladki wiec automatycznie mamy prawo do tessera sanitaria (przy wyrabianiu pamietam ze bylo potrzebne attestato di soggiorno, domanda di iscrizione all'anagrafe jak jeszcze nie ma sie zameldowania lub residenza i umowa bo daja na czas jej trwania)

do codice fiscale potrzebny byl tylko dowod osobisty ja wyrabialam jeszcze majc tylko polski

Cytat: Olusia_FC
czytamy ze zrozumieniem: napisalam ze do codice fiscale nie jest potrzebne zameldowanie a nie na odwrot

Ja raczej zapytalam w zwiazku:

Cytat: deelaylah
Przypominam, ze zameldowanie przy pobycie dluzszym niz 90 dni to obowiazek wynikajacy z wloskich przepisow.

CF juz mam i pracuje sobie najmormalniej w swiecie. ...ale w zwiazku z tym obowiazkiem meldunkowym nie wiem, czy musze cos zrobic.
edytowany przez marysia2: 24 lip 2011
powiem Ci tak: ja przyjechalam w maju a pierwszy raz zameldowalam sie w styczniu nastepnego roku bo potrzebowalam tessera sanitaria wiec obowiazek swoja droga a praktyka swoja (prawo mowi ze po 3 m-cach trzeba wystapic o attestato di soggiorno ale nie ma kontroli ktora moga to zweryfikowac)

w miedzyczasie natomiast alla polizia municipale wyrobilam dichiarazione di ospitalità co sie powinno teoretycznie zrobic zaraz po przyjezdzie jesli jakas osoba cie u siebie gosci (na pewno wiekszosc tego nie robi, ja musialam zrobic zeby moc zglosic gotowosc do pracy w Centro per l'impiego)
Może wyjaśnię parę spraw, bo widzę, że włoskie przepisy nadal nie są do końca jasne.

1. O tym, że zameldowanie jest obowiązkowe przy pobytach powyżej 90 dni mówi ustawa nr 30/2007 o pobycie obywateli UE we Włoszech. To, że nie wszyscy się meldują, to inna sprawa, jednak takie są przepisy, więc wypada o tym wspomnieć - oczywiście możecie zrezygnować z meldunku (nie możecie przez to zostać wydalone z Włoch, a jedynie podczas ewentualnej kontroli "poproszone" o dokonanie zameldowania, jeśli spełniacie warunki pobytu), ale to jest Wasza osobista decyzja, podejmowana z Waszych osobistych powodów.

2. Zameldowanie nie ma nic wspólnego z policją - dokonuje się go w urzędzie meldunkowym (ufficio anagrafe) gminy, w której ma się miejsce zmaieszkania.

3. Do zameldowania nie jest potrzebna umowa o pracę, choć zdaję sobie sprawę, że wiele urzędów jej wymaga. Jest to jednak postępowanie niezgodne z przepisami (zameldowanie to nic innego jak rejestracja stanu faktycznego, nieważne, na jakiej podstawie mieszkasz w danym miejscu) i w takich przypadkach należy żądać uzasadnienia odmowy przyjęcia wniosku o zameldowanie na piśmie, a następnie złożyć odwołanie.

4. "Żeby się zameldować, trzeba mieć attestato di soggiorno" - coś Ci się pomyliło, Olusiu FC. Attestato di soggiorno może (na wniosek zainteresowanego, bo nie jest to dokument obowiązkowy) zostać wydany przez urząd meldunkowy PO DOKONANIU ZAMELDOWANIA, więc niemożliwe jest jego posiadanie przed zameldowaniem się.

5. Aby mieć prawo do opieki zdrowotnej we Włoszech, należy udowodnić, że spełnia się te warunki ustawy nr 30/2007, które pozwalają na rejestrację w ASL. Nie trzeba mieć ani zameldowania (dlatego ASL nie wymaga zaświadczenia o zameldowaniu, a najwyżej świstka z gminy, że złożyło się wniosek o zameldowanie), ani tym bardziej włoskiego dowodu osobistego (którego posiadanie nie jest obowiązkowe, gdyż mamy nasze polskie dowody tożsamości).

Attestato di soggiorno( permanente)
http://www.wloski.ang.pl/forum/zycie-praca-nauka/195732
deelaylah-tak masz racje to się zmieniło meldunek w urzędzie miasta ale kiedyś było na policji.

Pzdr
tu masz racje: zeby moc wyrobic attestato trzeba byc zameldowanym w danym urzedzie miasta, moj blad :)

a na policji ci daja dichiarazioen di ospitalita' co jest zupelnie innym doc jesli komus potrzebny a nie ma zameldowania w danym momencie
Cytat: Olusia_FC
tu masz racje: zeby moc wyrobic attestato trzeba byc zameldowanym w danym urzedzie miasta, moj blad :)

A to attestato ...do czegos jest potrzebne?
np.jesliesli chcesz uzyskac obywatelstwo wloskie po dopiero 5 latach rezydencji/bez wychodzenia za maz za Wlocha/to im predzej zameldujesz sie i dadza ci karte ID..tym lepiej bo czas leci masz wowczas udokumentowany pobyt na terenie Itali :D :D
Zameldowanie nigdy nie było "załatwiane" na policji - na policji właściciel mieszkania, w którym się przebywa zgłaszał (i nadal powinien zgłaszać, jeśli pobyt przekracza 30 dni) ten fakt, używając formularza "cessione di fabbricato". Nie ma to i nie miało nic wspólnego z zameldowaniem.

Jeśli chodzi o "attestato di soggiorno", to jest to świstek papieru wymyślony ad hoc przez włoskie ministerstwo, ponieważ wielu instytucjom (np. ASL czy INPS) w głowie się nie mogło pomieścić, że obcokrajowiec może legalnie przebywać we Włoszech bez jakiegoś papieru, który by ro poświadczał. Tak naprawdę ten "dokument" (jeśli tak to można nazwać) nie zaświadcza niczego ponad to, że jest się zameldowanym we Włoszech (więc wystarczyłoby zaświadczenie o zameldowanie) i absolutnie nie stanowi podstawy do przebywania we Włoszech (dlatego wydaje się go na wniosek zainteresowanego). Gdyby zaświadczenie to było obowiązkowe, stanowiłoby to pogwałcenie dyrektywy europejskiej o swobodnym przepływie osób wewnątrz UE.

Sette, nawet jeśli ktoś miałby ochotę wystąpić o o włoskie obywatelstwo, to "attestato di soggiorno" mu w tym nie pomoże, bo ono nie potwierdza, że jesteś tu legalnie. Jesteś tu legalnie, jeśli spełniasz warunki ustawy 30/2007, a nie dlatego, że masz świstek papieru. Co innego zameldowanie - zameldowanie jest konieczne, by uzyskać obywatelstwo po 4 (nie pięciu) latach mieszkania tutaj.

edytowany przez deelaylah: 25 lip 2011
ale termin 5 lat ..obil mi sie o uszy ..w ASl..nie wiem Dee czy to prawda slyszalam jak do jednej osoby mowili ,ze jesli wykaze sie ze minelo jej 5 lat rezydencji i przyniesie z Comune attestato di soggiorno to bedzie mogla bezplatnie korzystac z uslug ASL...mimo ze do tej pory nie byla tam nigdy zarejstrowana,ta osoba chciala uzyskac esenzione..to pamietam ..ale tylko przysluchiwalam sie rozmowie..Mozliwe, ze ta historia jest zalezna od danej Comune ,ze tak nie jest w calej Itali..co sadzisz Dee......stad moj wpis z cyfra 5 lat....:D
Zapewne urzednikom w ASL chodzilo o to, ze po 5 latach legalnego pobytu we Wloszech obywatel uzyskuje prawo stalego pobytu, a co za tym idzie zostaje zarejestrowany na czas nieokreslony w SSN i ma prawo do opieki zdrowotnej bez wzgledu na to, czy pracuje, czy nie.
wiesz ..zawsze bylam pelna podziwu dla ciebie:D
marysia2 widzisz teraz co daje rezydencja?...po 4 latch masz obywatelstwo a po 5 latch bezplatne leczenie...Dee wie wszystko :D
No i przegapiłam całą dyskusję, bo wyjechałam na 2 tygodnie do dziczy :P bez dostępu do internetu.
Bardzo dziękuję wszystkim za pomocne informacje, a zwłaszcza nieocenionej Dee :)
Temat przeniesiony do archwium.