Studia we Włoszech - help ;-)

Temat przeniesiony do archwium.
Witam,
chciałam zapytać, czy jeśli posiadam tytuł mgr zrobiony w Polsce i wybieram się na studia do Włoch (drugi kierunek), to czy przysługuje mi wtedy zniżka czesnego za niskie dochody roczne? Czy będę musiała płacić już całość, ponieważ mam już mgr?
Myślę konkretnie o uczelni w Bolonii.

Moja sytuacja wyglądała do tej pory w ten sposób, że mieszkałam sama (nie z rodzicami), pracowałam w wakacje za granicą i z tego się utrzymywałam w ciągu roku w trakcie studiów w Polsce - stąd niskie dochody. W Italii też tak zamierzam.

Proszę o odpowiedź.
przecie<z masz juz zawod wyuczony,mozesz zarabiac i sie utrzymywac
Nie mogę pojąć dlaczego niektórzy nie rozumieją, że ktoś chciałby coś jeszcze, żeby zwiększyć swoje kwalifikacje, albo - bo lubi się uczyć. Ja np chcę jeszcze ekonomię, 24 lata to chyba nie taka starość, żebym nie mogła jeszcze iść na studia :D

PS. To nie była odpowiedź na pytanie.

Bo nie którzy ludzie nie rozumieją gdyż nie maja własnych ambicji lub są zazdrośni. A Ci ambitni nie poprzestają na jednej rzeczy tylko się rozwijają intelektualnie, zawodowo. Widać ze masz zapal do nauki i tak trzymaj. Powodzenia na studiach we Włoszech. Niestety nie orientuje sie ale zapytam u mnie w barze jednej Włoszki czy cos wie w tej sprawie.
Brava sa setka :) Ja co prawda nie odpowiem na Twoje pytanie ale pochwalę Twój zapał, energię i ambicję. Tak trzymaj. Jesteś młoda i całe życie przed Tobą.
Tylko człowiek bez żadnych ambicji będzie się dziwił Twoim dążeniom i marzeniom.
Bo w życiu nie tylko o możliwość zdobycia utrzymania chodzi przecież, prawda?

Pozdrawiam Cię bardzo serdecznie
M
Cytat: sa_setka
Witam,
chciałam zapytać, czy jeśli posiadam tytuł mgr zrobiony w Polsce i wybieram się na studia do Włoch (drugi kierunek), to czy przysługuje mi wtedy zniżka czesnego za niskie dochody roczne? Czy będę musiała płacić już całość, ponieważ mam już mgr?
Myślę konkretnie o uczelni w Bolonii.

Po pierwsze musisz sie dowiedziec czy uniwersytet, na ktory sie wybierasz przewiduje jakas pomoc dla studentow w trudnej sytuacji materialnej np. stypendium socjalne, znizka czesnego, pozyczka itp. i na jakich warunkach bedzie ona udzielana (bandi zazwyczaj wychodza w czerwcu lub lipcu).
Zeby moc sie ubiegac o pomoc musisz zrobic ISEEU (indicatore situaczione economica equivalente universitaria). Zazwyczaj robi sie go w caf wyznaczonym przez uniwersytet lub bezposrednio z uniwerkiem (np. wypelniajac formularz online).
Podstawa do zrobienia ISEEU jest ISEE (indicatore situaczione economica equivalente). ISEE mozesz zrobic w kazdym caf (ale dla wygody Twojej i caf, lepiej zrobic go w tym samym miejscu, w ktorym robi sie ISEEU). ISEE jest zawsze darmowe, a ISEEU moze kosztowac maksymalnie kilka euro.
Bedac zameldowana we Wloszechè i majac rodzicow w Polsce mozesz zrobic ISEE sama (czyli nie majac dochodow ani patrimonio we Wloszech Twoje ISEE = 0), ale do ISEEU beda potrzebne dochody i patrimonio wszystkich czlonkow rodziny, przetlumaczone przez ambasade lub konsulat.


Mam nadzieje, ze Cie nie zakrecilam za bardzo.
A nie wolałabyś znaleźć we Włoszech jakiejś pracy albo chociaż praktyki, stażu?
Jesteś młodziutka, masz 24 lata, ale pomyśl co będzie za parę lat.

Jak skończysz kolejny kierunek studiów to minie conajmniej 5 lat, więc będziesz miała 29 lat (prawie 30).
Przez te 5 lat Twoi rówieśnicy zdobędą już 5 lat doświadczenia zawodowego, a Ty?
Będziesz miała 30 lat i puste CV. Nie będziesz zbyt atrakcyjną kandydatką na rynku pracy.
Oczywiście możesz pracować i studiować, ale powiedzmy sobie szczerze - taka praca łączona ze studiami to najczęściej żadna poważna praca, nic czym można pochwalić się w CV.
tu popieram forumiste,zgadzam sie w pelni
Studia uniwersyteckie we Włoszech są płatne, kosztują ok. 1[tel]euro rocznie. Każda uczelnia decyduje co roku, jaka liczba studentów w trudnej sytuacji materialnej, niezdolnych do opłacania czesnego, będzie zwolniona z tego obowiązku.
Czy wiesz, że we Włoszech studenci mogą podchodzić do egzaminów zaliczeniowych w dowolnym terminie.
Mogą je także poprawiać nieskończoną ilość razy:D
poinformuj sie we Wloskiej Ambasadzie w Warszawie udziela ci wszelkiej informacji
tel. (22) 826 3471
e-mail: [email]
dojdzie ci koszt utrzymania sie minimum 300 eu mies plus koszt wynajmu,pokoju czy posto letto mniej wiecej 250 czy 300 eu,bedzie potrzebna ci praca by sie utrzymac,byc moze uda ci sie wykorzystac zawod JUZ wyuczony.Mysle , ze Wloski Instytut Kultury w Warszawie tel 0048.22.628.06.10/18 fax 0048.22.628.1068
udzielilby ci odpowiedzi na twe pytania.
W kazdym badz razie nie jestes juz studentka tylko osoba po studiach,osoba ktora zdobyla wyksztatcenie i zawod. A to roznica.moze pomyslisz o niepublicznym Uniwersytecie Bocconi z Mediolanu, to nr2 w Europie.
W sprwie swojego EWENTUALNEGO STYPENDIUM mozesz zasiegnac info:W sprawie stypendiów można zasięgnąć informacji pod następującymi adresami:

Biuro Uznawalności Wykształcenia i Wymiany Międzynarodowej - www.buwiwm.edu.pl

MENiS - www.men.waw.pl, [email]

Ministerstwo Kultury - www.mkidn.gov.pl

Fundacja Batorego - [email] www.batory.org.pl
Cytat: SettediNove
moze pomyslisz o niepublicznym Uniwersytecie Bocconi z Mediolanu, to nr2 w Europie.

Dziewczyna napisala, ze ma niskie dochody, a Ty jej polecasz Bocconi??? :O
Jako ze lubisz intenetowe ciekawostki, polecam Ci link: http://www.ilfattoquotidiano.it/2012/12/28/universita-la-finta-eccellenza-della-bocconi/456631/

Nie rozumiem dlaczego tak odradzacie drugi kierunek studiow. Jesli ktos chce zdobywac wiedze i sie rozwijac, to jest to jak najbardziej pozytywne.

Forumista, zgadzam sie co do zdobywania doswiadczenia zawodowego (wg. mnie jest o wiele wazniejsze od studiow, bo, nie oszukujmy sie, studia daja tylko tytul i podstawy wiedzy z danej dziedziny, a zawod zdobywa sie pracujac) ale praktyki/staz we Wloszech sa zazwyczaj darmowe... wiec raczej moze sobie pozwolic na nie ktos, kto ma zapewnione utrzymanie.
Uwazam, ze w tym przypadku lepszym rozwiazaniem sa studia i praca jednoczesnie, co akurat jest jak najbardziej wykonalne (studia we Wloszech sa "luzniejsze" niz w Polsce, co nie znaczy, ze sa latwiejsze!!! sa, po prostu zorganizowane w inny sposob). Wlosi studiuja dosc dlugo, wiec w wieku 29 lat maja skonczony co najwyzej jeden kierunek, a sa_setka w tym wieku bedzie miala ukonczone dwa kierunki, majac podobne lub wieksze doswiadczenie zawodowe (pracujac w trakcie studiow).
drugi kierunek studiow od tego roku 2013 w PL jest platny..nie wiem czy nie warto przekalkulowac sobie wszystkie koszty jakie bedzie musiala poniesc w It czesne zycie mieszkanie rachunki..czy to sie finansowo bedzie kalkulowac..tym bardziej ze pwenie rodzice beda dalej pomagac..a ona juz jeden dyplom ma..Dla mnie to troche niejasne jest ze sytuacja finansowa w rodzinie jest kiepska i ktos ma dyplom i nie idzie pracowac..tylko tego nie rozumiem..bo to, ze sa ludzie wybitnie zdolni i latami sie ucza to mam ta wyobraznie...to dobre na przeczekanie kryzysu..dlugie studiowanie
kazdy kij ma 2 konce..tak jak napisala forumista odnosnie luki w Cv w stazu zawodowym..pracodawcy szukaja ludzi ktorzy JUZ W CZASIE TRWANIA STUDIOW pracowali a nie po 4 letnim okresie uczenia sie.
Wiemy, ze po studiach zaczyna sie doroslosc, szare dorosle zycie,rzeczywistosc placenia rachunkow na czas i tak co 30 dni regularnie.Obecnie zeby tak dlugo studiowac trzeba miec naprawde dobre zrodlo finansowania..a w p oscie sa nie o tym slowa, sa slowa o trudnej sytuacji /niskich dochodach rocznych/ i te slowa glownie przyciagnely moja uwage
Cytat: sa_setka
Witam,
chciałam zapytać, czy jeśli posiadam tytuł mgr zrobiony w Polsce i wybieram się na studia do Włoch (drugi kierunek), to czy przysługuje mi wtedy zniżka czesnego za niskie dochody roczne? Czy będę musiała płacić już całość, ponieważ mam już mgr?
Myślę konkretnie o uczelni w Bolonii.

Moja sytuacja wyglądała do tej pory w ten sposób, że mieszkałam sama (nie z rodzicami), pracowałam w wakacje za granicą i z tego się utrzymywałam w ciągu roku w trakcie studiów w Polsce - stąd niskie dochody. W Italii też tak zamierzam.

Proszę o odpowiedź.

http://www.eurodesk.pl/studia-w-kraju/studia-we-wloszech
Pozatym by moc legalnie przebywac na terenie Itali muszisz sie wykazac minimalnym dochodem rocznym 5750 eu rocznie ,muszisz wiec zarabiac minimalnie 442,30 euro na miesiąc (wysokość zasiłku socjal. http://www.naszswiat.net/y-we-woszech/wiadomoci/5921-zobacz-ile-musisz-zarobi-by-y-legalnie-we-wloszech.html rzadowi chodzi o to by nie wyciagac reki po zasilki ,by kazdy sie utrzymywal samodzielnie
Pomoc finansową świadczy regionalna agencja ds. studiów uniwersyteckich (Azienda Regionale per il Diritto allo Studio Universitario). Lista na stronie: www.miur.it/UserFiles/756.pdf

Znizka na bilety komunikacji miejskiej przysluguje studentom do 26 roku zycia
http://www.wlochy.edu.pl/Wlochy,Studiuj-w-Rzymie-lub-Mediolanie-na-polskiej-uczelni-prawniczej,564.html
Szczegółowe informacje można uzyskać dzwoniąc na numer do przedstawiciela EWSPA w Rzymie Pani Kornelii Kruk - tel. (0039) 34[tel]albo pisząc na adres email: [email] Wszelkie informacje można także znaleźć na stronie internetowej www.studiapolonijne.pl.
Temat przeniesiony do archwium.