Powrót do Polski ,a potrzebne dokumenty i załatwienie formalności.

Temat przeniesiony do archwium.
Witam Was....stało sie!!...po 5 latach podjełam decyzję o powrocie do kraju...z wiadomych przyczyn...ach ten kryzys....;/
chciałabym się zapytać Was jakie dokumenty bedą mi potrzebne, żeby Zus w Polsce zaliczył mi staż pracy?kontrakty z pracy,busta paga,cud ??Czy ktoś był w podobnej sytuacji?
a co z rachunkami za gaz,światło? ponoć trzeba podać inny włoski adres...gdzie je mogą wyslać..tylko ,że ja wracam do Polski i czy mogłabym im podać polski adres??a co mam zrobić z meblami i ze sprzetem agd oraz rtv? jak się ich szybko pozbyć?

bardzo dziekujÄ™ za Wasza pomoc..pozdrawiam!
Daria: Jestem w tej samej sytuacji. Nie dzwonilam jeszcze do pradu/gasu bo trzeba podac stan licznika ale wyjezdzam zaz 3 tyg wiec musze sie zorganizowac przed. Tez sie zastanawiam jak im zaplacic, chce podac maila zeby mi wyslali rachunki. Wyslalam list do Fastweb ze rezygnuje ale mi nic nie odpisali. Jak bede juz po to Ci dam znac :)
Daria wiesz ja z moim mezem i dzieckiem tez planujemy zjechac do pol po 8 latach ale dopiero na przyszly rok bo chce zeby maly skonczyl tutaj ten rok szkolny.no coz kryzys daje sie we znaki ale my nie z tego powodu bo prace mamy obydwoje chociaz szczerze wyplaty poszly w dol ale jakos daje sie rade.nie te czasy co kiedys ze mozna bylo odlozyc cos teraz to zyje sie od wyplaty do wyplaty.coraz bardziej widac i slychac rasizm przynajmniej tutaj na dole wloch na poludniu a nie wiem jak jest na polnocy.no a co do formalnosci z tego co sie orientuje to musisz isc do inps po dokument ( nie pamietam jak sie nazywa) w ktorym jest zaznaczone twoj okres zatrudnienia a co do gazu i swiatla to zadzwon na zielona linie i sie dowiedz co i jak masz zalatwic.
Cytat: daria606
chciałabym się zapytać Was jakie dokumenty bedą mi potrzebne, żeby Zus w Polsce zaliczył mi staż pracy?kontrakty z pracy,busta paga,cud ??

Potrzebujesz tylko i wyłącznie formularza U1 (dawniej E301), potwierdzającego okresy zatrudnienia i ubezpieczenia we Wloszech. Wydaje go INPS, możesz tez wystąpić o jego wydanie już po powrocie do Polski, za pośrednictwem Urzędu Pracy, załączając dokumentacje dotyczącą zatrudnienia we Wloszech. To drugie rozwiązanie jest nieco bardziej skomplikowane (w przypadku INPS nie musisz niczego załączać, bo INPS ma wszystkie potrzebne informacje), a dodatkowo czas oczekiwania na otrzymanie informacji zwrotnej przez polski urząd pracy jest dość długi.

Ponadto, jeśli we Wloszech uzyskałaś prawo do zasiłku dla bezrobotnych, możesz przenieść go do Polski, o czym pisałam tutaj:

http://deeoswajawlochy.blogspot.it/2013/05/przeniesienie-woskiego-zasiku-dla.html

« 

Życie, praca, nauka

 »

Inne