Dokumenty dla dziecka urodzonego we Wloszech do podróży za granicę

Temat przeniesiony do archwium.
Jakie dokumenty i gdzie najlepiej wyrobić dziecku urodzonemu we Wloszech (matka Polka, ojciec Wloch) do wyjazdów z kraju? Który dokument polski/wloski paszport/dowod osobisty bedzie mial najdluzsza date waznosci? Chodzi mi o noworodka. Z tego co widze, to chyba polski paszport - 5 lat. W jaki sposob najlepiej go wyrobic? Na stronie konsulatu w Mediolanie jest napisane, ze po uprzednim umiejscowieniu aktu urodzenia w polskim usc, powinno sie wystapic poprzez konsulat o nadanie nr PESEL (w kwestii paszportowej to jest wlasciwy organ) i wydanie paszportu. Czy bedzie to problem jesli rodzice dziecka wyrobia PESEL w urzedzie miasta w Polsce? Moze latwiej byloby np. pojechac z dzieckiem do Polski na wloskim dowodzie osobistym i tam wyrobic wszystkie dokumenty? Moze ktos wie jak to praktycznie najlatwiej rozwiazac?
Cytat: Olusia_FC
Jakie dokumenty i gdzie najlepiej wyrobić dziecku urodzonemu we Wloszech (matka Polka, ojciec Wloch) do wyjazdów z kraju? Który dokument polski/wloski paszport/dowod osobisty bedzie mial najdluzsza date waznosci? Chodzi mi o noworodka. Z tego co widze, to chyba polski paszport - 5 lat. W jaki sposob najlepiej go wyrobic? Na stronie konsulatu w Mediolanie jest napisane, ze po uprzednim umiejscowieniu aktu urodzenia w polskim usc, powinno sie wystapic poprzez konsulat o nadanie nr PESEL (w kwestii paszportowej to jest wlasciwy organ) i wydanie paszportu. Czy bedzie to problem jesli rodzice dziecka wyrobia PESEL w urzedzie miasta w Polsce? Moze latwiej byloby np. pojechac z dzieckiem do Polski na wloskim dowodzie osobistym i tam wyrobic wszystkie dokumenty? Moze ktos wie jak to praktycznie najlatwiej rozwiazac?
Cytat: Olusia_FC
Jakie dokumenty i gdzie najlepiej wyrobić dziecku urodzonemu we Wloszech (matka Polka, ojciec Wloch) do wyjazdów z kraju? Który dokument polski/wloski paszport/dowod osobisty bedzie mial najdluzsza date waznosci? Chodzi mi o noworodka. Z tego co widze, to chyba polski paszport - 5 lat. W jaki sposob najlepiej go wyrobic? Na stronie konsulatu w Mediolanie jest napisane, ze po uprzednim umiejscowieniu aktu urodzenia w polskim usc, powinno sie wystapic poprzez konsulat o nadanie nr PESEL (w kwestii paszportowej to jest wlasciwy organ) i wydanie paszportu. Czy bedzie to problem jesli rodzice dziecka wyrobia PESEL w urzedzie miasta w Polsce? Moze latwiej byloby np. pojechac z dzieckiem do Polski na wloskim dowodzie osobistym i tam wyrobic wszystkie dokumenty? Moze ktos wie jak to praktycznie najlatwiej rozwiazac?
hej moze nie sa to pelne informacje,ale moi znajomi Polacy ,ktorzy mieszkaja we Wloszech i urodzilo sie im dziecko we Wloszech no i zrodzil sie problem z paszportem czy tez dowodem.. u Ciebie to inna sprawa bo ojciec jest Wlochem. w kazdym badz razie na stronie Konsulatu w Mediolanie sa bardzo wyjasniajace informacje oni z tego co wiem to wyrobili dziecku paszport. zadzwonili do Konsulatu i umowili sie na wiztyte w Bologni ( blizej miejsca zamieszkania) tam tez wiem ,ze mozna zrobic od razu zdjecie paszportowe( jest gdzies w poblizu fotograf,ktory robi specjalne zdjecia) byli oboje rodzicow bo trzeba bylo podpisac dokumenty. otrzymali paszport na 2 lata jesli dobrze pamietam. natomiast do Polski to tak jak piszesz z tym numerem Pesel z tego co sie orientuje to mozna i zlozyc za posredniectwem internetu o nadanie numeru Pesel. ale wydanie dowodu czy paszportu to potrzebni sa oboje rodzicow..

Pierwszy paszport dla małoletnich urodzonych za granicą może być w szczególnie uzasadnionych przypadkach wydany na podstawie włoskiego odpisu aktu urodzenia z zastrzeżeniem, że zapis danych dziecka w paszporcie będzie ściśle odpowiadał zapisowi z aktu urodzenia (brak polskich znaków diakrytycznych ą, ę, ś, ł itd.). Należy przedłożyć odpis zupełny (w języku włoskim copia integralne dell'atto di nascita) LUB ewentualnie odpis skrócony (estratto per riassunto dell'atto di nascita con paternità e maternità) wraz z polskim odpisem aktu małżeństwa rodziców.
Zagraniczny odpis aktu urodzenia może posłużyć tylko do wydania pierwszego paszportu tymczasowego. Jeżeli urodzenie dziecka nie zostało zarejestrowane w Polsce to przed wydaniem paszportu 5- lub 10-letniego niezbędne jest umiejscowienie (transkrypcja) zagranicznego aktu urodzenia w polskim urzędzie stanu cywilnego i wyrobienie numeru PESEL.
nie wiem na ile Tobie pomoglam poniewaz ojcem jest Wloch ....a moi znajomi to byli Polacy ..... pozdrawiam
Tak sobie myślę, ze najlepiej wyrobić dziecku wszystkie dokumenty, i polskie, i włoskie. Jeśli macie zamiar, przynajmniej na razie, podróżować jedynie po terytorium UE, to wystarczy włoski dowód osobisty ważny na wyjazdy zagraniczne, na podstawie którego możecie wybrać się z maluchem do Polski i tam wyrobić mu polskie dokumenty (dowód i/lub paszport). W ten sposób na pewno zmniejszycie koszty związane z wydaniem dokumentów za pośrednictwem konsulatu, no i czas oczekiwania jest krótszy.
No wlasnie chcialabym zeby docelowo mialo 2 komplety dokumentow. Zastanawiam sie tylko czy mozna wyrobic PESEL i dowod osobisty bez zameldowania w Polsce?
Cytat: Olusia_FC
Zastanawiam sie tylko czy mozna wyrobic PESEL i dowod osobisty bez zameldowania w Polsce?

Kazdy obywatel RP ma prawo do otrzymania dowodu osobistego, lecz do "automatycznego" nadania numeru PESEL konieczne jest niestety zameldowanie w Polsce, aczkolwiek w wyjątkowych przypadkach MSW może zdecydować o nadaniu go również osobom zameldowania nie posiadającym. Natomiast w przypadku osób zameldowanych zagranica wniosek o nadanie numeru PESEL składa się w konsulacie razem z wnioskiem o wydanie paszportu i to konsul pośredniczy w całej procedurze, polska gmina nie ma w tej kwestii kompetencji. Konieczne jest przedstawienie odpisu polskiego aktu urodzenia (włoski akt nie wystarczy) - dlatego pierwsze, co trzeba zrobić, to umiejscowić włoski akt urodzenia w Polsce (nie musisz tego robić osobiście, możesz "oddelegować" np. rodziców). Pamiętaj, ze polski akt urodzenia musi zawierać wszystkie dane, dlatego zaznaczcie w polskim USC, żeby uzupełnili brakujące pola (np. nazwiska rodowe rodziców, których we włoskim dokumencie nie ma) - w przeciwnym wypadku wygenerowanie numeru PESEL będzie niemożliwe.

Gdy już dziecko otrzyma PESEL, nie powinno być problemem z otrzymaniem polskiego dowodu podczas pobytu w Polsce.

edytowany przez deelaylah: 17 sty 2014
Jesli masz meldunek w Polsce, to polecam pojechac do Polski na wloskim dowodzie i wyrobic dla dziecka dowod na miejscu (dowod jest bezpolatny i wydawany na 5 lat). Musisz oczywiscie umiejscowic wloski akt urodzenia w Polsce (przetlumaczyc go najpierw przez tlumacza przysieglego w Polsce, a nastepnie udac sie do odpowiedniego urzedu USC), a potem z tym dokumentem wybrac sie do odpowiedniego urzedu gminy w Polsce i wystapic o dowod osobisty dla dziecka (oczywiscie potrzebne beda tez odpowiednie zdjecia do dowodu itd). Z tego co pamietam to zarowno wniosek o wydanie musisz zlozyc osobiscie oraz odebrac ten dowod osobiscie. Poniewaz urzad gminy bedzie tez musial zalatwic Pesel to czas od zlozenia wniosku do jego odbioru to nawet 2 miesiace....
To wszystko ma sens jesli planujesz i tak wybrac sie do Polski, bo koszt zalatwienia sobie wszystkiego na miejscu jest znacznie nizszy niz staranie sie o tego typu dokument przez konsulat. Ale powtarzam ma to sens jesli zamierzasz wybrac sie do Polski i przy okazji to sobie zalatwic.
Zapomnialam napisac, ze w urzedzie gminy potrzebny jest tez ojciec (jednorazowo do zlozenia podpisu na wniosku o dowod)
Moja córa 15 miesięczna podrózuje od urodzenia na włoskim dowodzie osobistym. Oczywiście by go wyrobić potrzebni są oboje rodzice w Comune, ich nazwiska i imiona są wskazane potem na dowodzie dziecka (w przypadku gdyby podrózowało z jednym z nich tylko, a jak wiadomo nazwisko matki jest inne od nazwiska dziecka).
Cytat: ksalus
Musisz oczywiscie umiejscowic wloski akt urodzenia w Polsce (przetlumaczyc go najpierw przez tlumacza przysieglego w Polsce

Najlepiej wystąpić do włoskiego USC o wystawienie odpisu aktu urodzenia na formularzu międzynarodowym (estratto dell'atto di nascita sul modello plurilingue), wówczas tłumaczenie go nie będzie potrzebne.
witam.mi comuna nie chciala wyrobic dowodu osobistego by podrozowac po za granice wloch( z tylu na dowodzie jest zaznaczone ze jest wazny tylko we wloszech) ,moze to dlatego ze obydwoje rodzice jestemy polakami,co do peselu to ja wyrobilam przez konsulat w rzymie zaraz jak sie urodzil moj maly i go zapisywalam i wyrabialam paszport.dostarczylam estratto di nascita sul modello di vienna i po miesiacu moglam odebrac polski akt urodzenia ( bez meldunku w polsce) ktory odebrala mi siostra w polsce.natomiast co do paszportu to tymvzasowy dali mi w ciagu pol godziny a 5 letni przysali mi na adres domowy z tym ze ponosilam koszty wyslania ktore oplacilam przy skladaniu wniosku
Cytat: carla80
witam.mi comuna nie chciala wyrobic dowodu osobistego by podrozowac po za granice wloch( z tylu na dowodzie jest zaznaczone ze jest wazny tylko we wloszech) ,moze to dlatego ze obydwoje rodzice jestemy polakami

Osoby nie posiadające obywatelstwa włoskiego nie mogą otrzymać włoskiego dowodu upoważniającego do przekraczania granicy. Pisałam o tym tutaj:

http://deeoswajawlochy.blogspot.it/2013/06/woski-dowod-osobisty-carta-didentita.html
tak wiem o tym deelaylah ale szczerze to tez zalezy od osoby ktora cie obsluguje w comunie,znam polke ktorej wyrobili dowod osobisty dla dziecka mimo ze obydwoje rodzice sa polakami i nie maja obywatelstwa wloskiego.nie wiem byc moze to byla pomylka na ich dobro ale widzialam na wlasne oczy ten dokument,tu we wloszech czasami urzednicy sami stwarzaja przepisy ahhaha
@Carla80
Carla, dowod osobisty wyrobia i nie ma z tym problemow, ale jesli nie masz obywatelstwa wloskiego, nie mozesz podrozowac z tym dokumentem bo ma waznosc tylko i wylacznie na terenie Wloch.
madber wiem o tym bo moj syn ma wloski dowod ale tylko po wloszech moge go uzywac a mi chodzilo o dowod wloski ze mozesz podrozowac poza granice wloch i taki wyrobili mojej kolezance mimo iz obydwoje rodzice sa polakami.moze ktos sie pomylil w comunie.boh
madber zle sie zrumielismy.na dowodzie mojego syna pisze NON VALIDA PER L'ESPATRIO a na dowodzie mojej kolezanki nie pisze tak.wiem jakie sa przepisy co do dzieci urodzonych we woszech nie posiadajacych obywatelstwa wloskiego bo sie dowiadywalam jak sie urodzil moj syn.pozdrawiam
@ Carla80
Wiem cos o ignorancji urzednikow wloskich - ostatnio musialam z klientka pojsc do urzedu i wytlumaczyc babie, ze Polska nalezy do UE od 2004 i takie cos jak permesso di soggiorno w stosunku do Polki to nie ten adres. Rozpacz czarna ogarnia. Przepisy i prawo to jedno, a wiedza i aplikacja ustawodawstwa to zupelnie inna para kaloszy. Rece opadaja na ten bajzel....
madber tak masz racje no ale coz nic nie mozemy z tym zrobic.....
Temat przeniesiony do archwium.

« 

CafeItalia