Dziwaczny kardynał z Mediolanu

Temat przeniesiony do archwium.
Kardynał Mediolanu dociera do wiernych w nowoczesny sposób
Chcąc dotrzeć do pięciu milionów wiernych w swojej archidiecezji, kardynał Mediolanu Dionigi Tettamanzi raz w tygodniu występuje w You Tube, najpopularniejszym serwisie internetowym z plikami wideo.

73-letni włoski kardynał zwrócił na siebie niedawno uwagę mediów szeregiem niekonwencjonalnych wypowiedzi i inicjatyw.

Duchownego zobaczyć można na ekranie komputera w każdy piątek o godzinie 13. Wygłasza kazanie wielkopostne, a następnie odpowiada na pytania internautów.
Wczoraj oglądało go szesnaście tysięcy osób. Jednym z tematów dialogu były problemy ludzi rozwiedzionych, którzy czują się odepchnięci przez Kościół. Kardynał pocieszył ich stwierdzając, że i oni są w stanie wychować swoje dzieci po katolicku.
Sprawa rozwodników w kościele była przedmiotem niedawnego listu pasterskiego kardynała. Odbił się on głośnym echem we włoskich mediach i spotkał z niezadowoleniem niektórych kręgów kościelnych.

Arcybiskup Mediolanu postrzegany jest jako jeden z hierarchów publicznie nie podporządkowujących się zaleceniom Watykanu. Po ogłoszeniu przez Benedykta XVI legalizacji przedsoborowej mszy po łacinie, Tettamanzi oświadczył, że nie widzi takiej potrzeby w swojej archidiecezji. Na święto Trzech Króli, wbrew nakazom, by nie łączyć katolickiej liturgii z egzotycznym folklorem, zaprosił do katedry kilka tancerek ze Sri Lanki.

Po śmierci Jana Pawła II włoskie media typowały oryginalnego kardynała na następnego papieża
Lista nowych grzechów
Księża i wierni powinni zwrócić uwagę na nowe rodzaje grzechów związanych z dobrobytem, globalizacją i rozwojem nauki - korespondencja Piotra Kowalczuka z Rzymu
Grzechy XXI wieku to manipulacje genetyczne, doprowadzanie do nierówności i niesprawiedliwości społecznej, powodowanie biedy, nadmierne bogacenie kosztem bliźnich, handel narkotykami i ich zażywanie oraz zatruwanie środowiska“ - wymieniał regens Penitencjarii Apostolskiej, biskup Gianfranco Girotti, w wywiadzie dla watykańskiego „L’Osservatore Romano“ udzielonym z okazji zakończenia dorocznego kursu dla ponad 600 spowiedników.

Penitencjaria Apostolska, watykański trybunał rozpatrujący sprawy sumienia, rozstrzyga o kwestiach dotyczących życia wewnętrznego i związanych z odpustami. Udziela rozgrzeszeń, dyspens i innych łask zastrzeżonych dla Stolicy Apostolskiej. Rozstrzyga również sprawy związane ze sprawowaniem sakramentu pokuty.

Biskup zwrócił uwagę, że jeśli do niedawna grzech miał głównie wymiar indywidualny, w dobie globalizacji posiada wymiar społeczny – zarówno gdy chodzi o jego skutki, jak i rezonans społeczny. Dziś grzech stał się o wiele bardziej destrukcyjny i szkodliwy.Penitencjaria Apostolska uczula spowiedników na nowe formy grzechu we współczesnym świecie. Biskup wymienia grzechy wobec praw społeczności i jednostek, szczególnie w dziedzinie bioetyki, czyli eksperymenty i manipulacje genetyczne, których skutków nie sposób przewidzieć ani kontrolować. Grzechem społecznym nazwał handel narkotykami i ich zażywanie, bo osłabiają psychikę i inteligencję. Wskazał na niesprawiedliwość i nierówności doprowadzające do sytuacji, w której bogaci stają się coraz bogatsi, a biedni biedniejsi. Mówił o aborcji i pedofilii.

Orazio La Rocca, watykanista z gazety „La Repubblica“, sądzi, że Kościół chce zwrócić uwagę na odpowiedzialność spoczywającą na tych, którzy są u władzy i mają wpływ na kształt życia społecznego.

Listy konkretnych grzechów śmiertelnych nie ma. Katechizm mówi o grzechu, który dotyczy materii poważnej, popełniony został z pełną świadomością i całkowitą zgodą. Niszczy miłość w sercu człowieka wskutek poważnego wykroczenia przeciw prawu bożemu. Jako przykład wymienia wykroczenia przeciw dziesięciu przykazaniom.Biskup Girotti przytoczył badania Katolickiego Uniwersytetu w Mediolanie, z których wynika, że 60 proc. włoskich wiernych nie chodzi do spowiedzi, 30 proc. uważa, że spowiednik jest niepotrzebny, a 10 proc. – że przeszkadza w rozmowie z Bogiem.
http://www.oecumene.radiovaticana.org/it1/Articolo.asp?c=191724
http://paparatzinger-blograffaella.blogspot.com/2008/03/anche-chi-inquina-fa-peccato-la-rocca.html
Mordo ty moja, pójdziesz do piekła....
Bogaci nie unikną kary. Czeka na nich piekło. Tak samo jak na pedofilów, genetyków, ginekologów i narkomanów. Watykan przygotował nową listę grzechów śmiertelnych, za które ludzie będą smażyć się przez całą wieczność. Dlatego do piekła trafią bogaci - ci, którzy niszczą środowisko, pedofile, ale też genetycy, którzy klonują zarodki. Wiecznego ognia nie unikną także ginekolodzy, przeprowadzający aborcję i narkomani.
"Nowe grzechy to efekt globalizacji" - twierdzi ojciec Gianfranco Girotti, głowa watykańskiego departamentu, który odpowiada za odpuszczenie grzechów. Według niego, trzeba pokazać wiernym, że wszystkie nowe winy mają wpływ na cały świat i dlatego łamanie boskich zakazów musi skończyć się piekłem.

« 

Życie, praca, nauka

 »

Nauka języka


Zostaw uwagę