potrzebuję porady jak odebrać pieniądze

Temat przeniesiony do archwium.
Witam. Pracowałam we Włoszech prawie półtora roku razem z chłopakiem. Mieliśmy połacane kontrybuty za które mamy dostać należne nam pieniądze.Wszystkie formalności załatwiała nam zaufana znajoma i z tego co wiemy mieliśmy dostać na tych wakacjach ponad 4 tysiące euro które ona miała odebrać i wysłać nam do Polski. Niestety zaczeła coś ściemniać że musimy jeszcze poczekać na kase bo cos jest nie tak w IMPSIE czy coś takiego. Jak możemy sprawdzić czy te pieniądze rzeczywiście zostały wstrzymane czy poprostu ona je wybrała a nas zrobiła w bambuko. Proszę o pomoc
Co to znaczy, ze "mieliście płacone kontrybuty"? Contributi to nic innego jak składki na ubezpieczenie społeczne, za nie się nic nie "dostaje"...

Może chodzi o to, że dawniej, wyjeżdżając z Włoch, można było te składki wyciągnąć (nawet powiększone o jakieś %%). Zostało to w roku 2002 (decreto Fini - Bossi) zmienione i już nic nie można tych pieniędzy "odzyskać"
kiedy 'dawniej'? nikita podaje malo faktow, podala tylko kwote,nie podala czasu... Nie sadze zeby ktos mogl za kogos pobrac pieniadze i przywlaszczyc je.To przestepstwo..Wyslijcie oficjalne pismo/poleconym/do owej znajomej zadajc wyjasnienia sprawy na pismie..musicie miec jakies potwierdzenie z jej strony ze cos takiego zaistnialo....druga rzecz to jedno z was powinno przyjechac do It by wyjasnic sprawe w owym urzedzie skad jakoby mial byc zwrot pieniedzy.Nalezy to wyjasnic bez przeciagania w czasie :D
P.S. malo co rozumiem z tej histori,taka jest ogolnikowa
moze to chodzi o odprawe?
pracodawca opłacił nam tzw. dniówki (min. 102dni w roku) za które dostaje sie raz w roku tzw. dizikupacjone nie wiem jak się to poprawnie pisze ale tak się mówi. Ta znajoma ma nasze dokumenty i to ona jest upoważniona do odebrania tych pieniędzy razem z takim znajomym polcjantem. Te pieniądze odbiera się na poczcie po tym jak przychodzi takie potwierdzenie że są już do odebrania. Takie coś jest już od dawna we Włoszech
disoccupazione to bezrobocie ..ja dalej nic nie rozumiem..ta praca byla legalna? czy na czarno? mialas kontrakt? potem umowa o prace zostala rozwiazana? kto rozwiazal umowe ty czy pracodawca? i potem zglosilas sie do Biura Pracy by cie zarejestrowali jako osobe poszukujaca pracy ? moze przeczytaj to: http://www.naszswiat.net/poradniki/poradniki/5290-indennita-disoccupazione-zasiek-dla-bezrobotnych-we-woszech.html
tak to było wszystko legalnie mieliśmy umowę i tak samo rozwiązanie umowy (przez pracodawce) a na każdej mieliśmy opłacone po 51 dni i na kolejnej też 51 czyli łącznie 102dni za które raz w roku dostaje się jednorazowo kasę i to dostaje każdy włoch i obcokrajowiec. Tyle wiemy bo reszte załatwiała znajoma wiemy też że napewno nam się należy
nikita159, co prawda nie wiem o czym piszesz i rady żadnej nie dam ale "na chłopski rozum" jakby po półtora roku pracy, mając 2 umowy o pracę po 51 dni każda, należało się ponad 4 tysiące euro to o kryzysie we Wloszech nikt by nie słyszał ! Owszem, gdy zwalnia Cię pracodawca należy Ci się zasiłek dla bezrobotnych, ale aby nabyć do niego prawa musisz pracować duuuuuuuużo dłużej niż 2 razy po 51 dni, musisz być zarejstrowana w INPS min. 2 lata i w ciągu tych 2 lat mieć opłacane contributi przez min 12 miesięcy.
W żadnym wypadku pracując 1,5 roku nie masz żadnych praw do jakiegokolwiek zasiłku.
Ktoś nieźle sobie z Ciebie zakpił ( według mnie)

pzdr
M
Cytat: nikita159
tak to było wszystko legalnie mieliśmy umowę i tak samo rozwiązanie umowy (przez pracodawce) a na każdej mieliśmy opłacone po 51 dni i na kolejnej też 51 czyli łącznie 102dni za które raz w roku dostaje się jednorazowo kasę i to dostaje każdy włoch i obcokrajowiec. Tyle wiemy bo reszte załatwiała znajoma wiemy też że napewno nam się należy

Jedyne rozwiazanie jakie widze to zwrocic sie do TEJ znajomej..bo ja dalej nic nie rozumiem ,czysta enigma to co piszesz.Przyznam sie ,ze nigdy nie slyszalam o 'oplacanych dniowkach" w liczbie 51 /co to za rodzaj pracy wykonywalas..w polu? w rolnictwie? kiedy to bylo w jakim czasie ?..w tym roku?...cyfra 102 kojarzy mi sie wylacznie z czolgiem Rudy.Chyba nie znajdziesz tu wyjasnienia swego problemu,wyjasnienie znajdziesz tylko u zrodla..czyli owa znajoma...
2 umowy..kazda na okres 51 dni...Wyplata zostala wam wyplacona za ten okres pracy?..piszesz ze pracowalas lacznie poltora roku...Zeby mozna bylo zrozumiec cie o JAKICH ty pieniadzach mowisz?..za co te pieniadze???Myslam ze byc moze o zasilku dla bezrobotnych,Zasiłek dla bezrobotnych przysługuje pracownikom ubezpieczonym w INPS od co najmniej 2 lat i mających opłaconych co najmniej 52 tygodniowe składki w ciągu ostatnich dwóch lat pracy.
Ty pracowalas poltora roku....wiec to nie moze byc mowa o pieniadzach zasilku..jest cyfra 52 ale nie dni tylko tygodni.czy ty sama zaczynasz juz cos rozumiec ?
"....102dni za które raz w roku dostaje się jednorazowo kasę i to dostaje każdy włoch i obcokrajowiec......" To dziwne o czyms takim nie slyszalam..te 102 dni w roku to moga byc np zsumowane wszystkie niedziele plus dni swiateczne ustawowwo wolne od pracy plus dni urlopu..to prawie 1/3 roku ktora faktycznie jest wolna dla kazdego pracujacego

Jesli pracowalas w rolnictwie czy jako pracownik sezon.to byc moze przyda ci sie to:
Inps w rzporządzeniu nr 170 z 31.12.2010 informuje, że od 1 stycznia 2011 wnioski o przyznanie zasiłku dla bezrobotnych (disoccupazione ordinaria) oprócz pracowników rolnych należy składać telematycznie za pośrednictwem następujących kanałów:

WEB (poprzez stronę internetową INPS);
Infolinię INPS : tel.: 803164;
patronati – poprzez serwisy telematyczne przez nich oferowane.

wiec byc moze Inps ci cos wyjasni...Albo patronati

dobra dzieki za informacje ale nie wiem czy cokolwiek mi to da a gdybym zwróciła się do ambasady? albo jakiegoś prawnika?
ambasada nie ma nic do problemow tego typu. Zresztą Ty sama nie bardzo wiesz o co chodzi to jak chcesz to wytłumaczyć jakiemukolwiek prawnikowi? Zwracając się o poradę do prawnika musisz określić o co chodzi a z tego co piszesz wynika że Ty sama nie wiesz o co chodzi. Wydaje mi się że ktoś wprowadził Was w błąd bo niemożliwe jest aby po 102 dniach pracy otrzymać z jakiegokolwiek źródła ponad 4 tysiące euro ! 102 dni to jest 3 miesiące pracy ....wynika więc że każdy pracujący oprócz pensji otrzymuje miesięcznie dodatkowe 1500 euro miesięcznie !! Tyle nie zarabiają ludzie a Ty próbujesz nas przekonać iż dostaje to każdy pracujący w Italii, niezależnie czy włoch czy cudzoziemiec. Przecież to co piszesz nie trzyma się kupy.
Cytat: nikita159
dobra dzieki za informacje ale nie wiem czy cokolwiek mi to da a gdybym zwróciła się do ambasady? albo jakiegoś prawnika?
..wyrzucanie pieniedzy na prawnika..chodzi ci o disoccupazione..pracowalas tylko poltora roku a nie jak sa wymagane 2 lata Nie nalezy ci sie zaden zasilek dla bezrobotnych..Zasiłek dla bezrobotnych przysługuje pracownikom ubezpieczonym w INPS od co NAJMNIEJ 2 lat i mających opłaconych co najmniej 52 TYGODNIOWE składki w ciągu ostatnich dwóch lat pracy.
..ponadto po rozwiazaniu kontraktu o prace masz 30 dni od daty rozwiazania umowy na pojawienie sie w Biurze Pracy.Bylas?..poinformowalas ich ze masz kontrakt rozwiazany? Co ci powiedzieli? :D
Każde państwo UE ma inne przepisy dotyczące zasiłków i świadczeń dla bezrobotnych.
• Austria – aby mieć prawo do zasiłku, trzeba przepracować co najmniej 52 tygodnie w ciągu ostatnich 24 miesięcy,

• Belgia – minimum 312 dni w ciągu ostatnich 18 miesięcy, podstawa wyliczenia zasiłku, to przeciętne dzienne zarobki z okresu zatrudnienia. Wysokość świadczenia zależy od liczby osób na utrzymaniu. Jeśli bezrobotny ma rodzinę, w pierwszym roku pobierania zasiłku dostaje 60 proc. podstawy wymiaru zasiłku, w drugim roku ta kwota spada do 42 proc. podstawy wymiaru. Bezrobotny samotny dostaje 55 proc. podstawy, po trzech miesiącach – 35 proc.,

• Dania – minimalny okres zatrudnienia i ubezpieczenia – 52 tygodnie przed utratą pracy,

• Finlandia – przynajmniej 43 tygodnie zatrudnienia w ciągu ostatnich 28 miesięcy,

• Francja – przynajmniej 182 dni zatrudnienia w ciągu ostatnich 22 miesięcy, wysokość zasiłku – 75 proc. wynagrodzenia, od którego były płacone składki na ubezpieczenie społeczne, lecz nie więcej niż czterokrotność minimalnej płacy (ok. 9 tys. euro),

• Grecja – minimum 125 dni pracy w ciągu ostatnich 14 miesięcy,/Grecy nie wysilaja sie zbytnio:D

• Hiszpania – minimum 360 dni w ciągu 6 lat przed utratą pracy,

• Holandia – 26 tygodni zatrudnienia w ciągu ostatnich 4 lat, wysokość zasiłku zależy od osiąganego wcześniej dochodu,

• Irlandia – minimum 39 tygodni zatrudnienia,

• Islandia – 10 tygodni zatrudnienia w ciągu ostatnich 12 miesięcy,

• Niemcy – 12 miesięcy w ciągu ostatnich 3 lat, podstawą wyliczenia są dochody z 52 tygodni ostatniego zatrudnienia,

• Portugalia – 540 dni przed utratą pracy,

• Szwecja – 6 miesięcy przed utratą pracy,

• Wielka Brytania – nie ma wymaganego okresu zatrudnienia i ubezpieczenia. Wysokość zasiłku zależy od sytuacji materialnej bezrobotnego (przeciętna wysokość zasiłku – 700 funtów),

• Włochy – wymagane 2 lata pracy.
dokladnie 1 rok skladkowy w ciagu ost 2 lat pracy
Temat przeniesiony do archwium.