Szatańskie dżinsy Benettona

Temat przeniesiony do archwium.
Szatańskie dżinsy Benettona
Piotr Kowalczuk 16-10-2007, ostatnia aktualizacja 16-1[tel]:36

W ubraniach sprzedawanych przez wÅ‚oskÄ… firmÄ™ sÄ… ukryte chipy, które gromadzÄ… tajne dane – twierdzi „Iran”
Znana na caÅ‚ym Å›wiecie firma odzieżowa z Treviso zaprzecza tym rewelacjom, ale paÅ„stwowy dziennik „Iran” jest pewien, że wpadÅ‚ na trop wielkiej afery szpiegowskiej: „Dżinsy i bluzki sprzedawane przez Benettona to urzÄ…dzenia szpiegowskie”.

Zdaniem irańskiego dziennika włoska firma jest narzędziem międzynarodowego syjonizmu, a jej sprzedawane w Iranie produkty mają wmontowane przez Amerykanów chipy RFID (Radio Frequency Identification), które zbierają tajne informacje i przekazują je drogą radiową do bazy danych.

Rzecznik Benettona wyjaśnia, że chipy RFID rzeczywiście istnieją i powoli wypierają kody kreskowe. Zawierają jednak tylko informacje o rozmiarze i kolorze produktu. Są więc pomocne przy sortowaniu i magazynowaniu towarów, ale w żadnym wypadku nie można za ich pomocą gromadzić informacji. Na dodatek w momencie zakupu są odpinane przez sprzedawcę.

Co więcej, Benetton produkujący 140 mln sztuk ubrań rocznie, nie używa chipów, bo kosztują 1 euro za sztukę.

WÅ‚oska prasa przypomina, że pod koniec wrzeÅ›nia iraÅ„scy ajatollahowie rozpoczÄ™li kampaniÄ™ przeciw zachodnim firmom odzieżowym, które nazwali „narzÄ™dziem penetracji kulturowej zgniÅ‚ego Zachodu”. W Iranie istnieje siedem sklepów Benettona, w tym cztery w Teheranie. Pierwszy otwarto w 2004 roku. Burmistrzem byÅ‚ wtedy obecny prezydent Mahmud Ahmadineżad.
Przyznam sie, że najbardziej zdziwiły mnie niemal jedynie satyryczne reakcje na tę wiadomość w mediach. Nie wiem, co w tym zabawnego. Abstrahując od tego, czy jest to prawda, czy nie, z technicznego punktu widzenia nie jest to najmniejsza trudność.

Swiatowe wywiady stosowały już o wiele bardziej wyrafinowane sposoby.

« 

Pomoc językowa - tłumaczenia