Połowa Polek, które nie pracują zawodowo, tłumaczy to obowiązkami rodzinnymi - wynika z danych, jakie opublikował w czwartek unijny urząd statystyczny Eurostat.
W grupie wiekowej 25-54 lata nie pracuje co czwarta Polka (24,6 proc.). Połowa z nich (12 proc. kobiet w tej grupie wiekowej) twierdzi, że powodem są okoliczności życiowe związane z rodziną: ciąża, wychowywanie dzieci albo opieka nad starszymi krewnymi.
Polska ma jeden z najwyższych na północy Europy odsetek kobiet, które nie są aktywne na rynku pracy. W grupie obejmującej kobiety w wieku 15-64 lata wynosi on nieco ponad 43 proc. Średnia unijna to 37 proc.
Dla porównania: w krajach nordyckich tylko 23-25 proc. nie pracuje zawodowo, a w Niemczech i Francji odpowiednio 30-35 proc. Rekord należy do Islandii (poza UE), gdzie nie pracuje jedynie 16,6 proc. kobiet.
Z kolei na południu Europy kobieta pracująca jedynie w domu nie należy do rzadkości; we Włoszech nie pracuje zawodowo prawie połowa kobiet w wieku 15-64 lata, na Malcie 62 proc., w Grecji 45 proc., w Chorwacji (która jest kandydatem do UE) i Rumunii ok. 43 proc. Stosunkowo dużo niepracujących kobiet jest też w zamożnych krajach Europy Zachodniej: Belgii, Luksemburgu i Hiszpanii - od 40 do 42 proc.
Najwięcej niepracujących zawodowo kobiet jest w aspirującej do członkostwa w UE Turcji - 74 proc., przy czym 8 na 10 Turczynek tłumaczy to obowiązkami rodzinnymi.
PAP