problemy z dowodem

Temat przeniesiony do archwium.
Witam! Zwracam się z prośba o pomoc do rodaków mieszkających we Włoszech, znalazłam się w trudnej sytuacji, trochę z mojej winy i mojej mamy bo nie upilnowałyśmy spraw. No wiec mieszkam tu od 3 lat i chodzę do szkoły, w maju skończę 18 lat, mam dowód osobisty(tymczasowy) który kończy datę ważności 15 kwietnia,nie posiadam paszportu i nie mam możliwości podroży do polski na miesiąc gdyż mam szkole. Zastanawiałam się czy konsulat w Rzymie jest w stanie rozwiązać ten problem. Jeśli posiadacie jakiekolwiek informacje, bardzo prosiłabym o odpowiedz. pozdrawiam.
Poczekaj az ukonczysz 18 lat i dopiero wtedy wystap o wyrobienie paszportu..ale czy to ci sie oplaci? Koszty beda duzo wyzsze niz w kraju.. i wyrobia co go na 1 rok..waznosci tzw paszport tymczasowy...a w kraju masz szanse wyrobienia na 10 lat/za chyba ok 100 zl/...i dowodu osob/za 30 zl chociaz za pierwszy dowod to wydaje mi sie ze nic nie oplacisz/wazny na 10 lat. Pojedz na wakacjach do kraju i wyrob sobie nowe dokumenty :D Zobacz, tu masz wszystko opisane:

http://www.rzym.polemb.net/?document=146&PHP SESSID=f65d6a7c94a288acaf3549fe2177afba

DOKUMENTY PASZPORTOWE DLA OSÓB DOROSŁYCH

I. PASZPORT 10-LETNI

Okres
oczekiwania na 10-letni paszport biometryczny, który jest sporządzany w kraju, wynosi aktualnie ok. 4-5 miesięcy. W związku z powyższym zaleca się składanie wniosków o nowy paszport co najmniej 6 miesięcy przed upływem terminu ważności dotychczas posiadanego dokumentu paszportowego. W przypadku konieczności posiadania ważnego dokumentu tożsamości w okresie oczekiwania na paszport 10-letni, istnieje możliwość wystąpienia z dodatkowym wnioskiem o wydanie paszportu tymczasowego. Dokument ten, z okresem ważności do 12 miesięcy, nie zawiera elementów biometrii.

Wymagane dokumenty:

1. Dwa czytelnie wypełnione i podpisane wnioski o wydanie dokumentu paszportowego dostępne na miejscu w Konsulacie (patrz: Zasady wypełniania wniosku o wydanie dokumentu paszportowego). W przypadku aplikowania jednocześnie o paszport tymczasowy należy wypełnić 4 egz. wniosku.

2. Trzy aktualne jednakowe kolorowe fotografie (w przypadku aplikowania jednocześnie o paszport tymczasowy - 5 zdjęć) o wymiarach 3,5x4,5 cm, wykonane w ciągu ostatnich 6 miesięcy, na jednolitym jasnym tle, mające dobrą ostrość oraz pokazujące wyraźnie oczy i twarz z obu stron od wierzchołka głowy do górnej części barków, tak aby twarz zajmowała 70-80% fotografii; fotografia ma przedstawiać osobę bez nakrycia głowy i bez okularów z ciemnymi szkłami, patrzącą na wprost, z otwartymi oczami, nie przesłoniętymi włosami, z naturalnym wyrazem twarzy i zamkniętymi ustami (patrz: Instrukcja wykonywania zdjęć). Jedna z fotografii powinna być delikatnie podpisana (tak, aby nie zniszczyć zdjęcia) na odwrocie ołówkiem (wyraźnie: imię, nazwisko i data urodzenia).

3. Dotychczas posiadany polski dokument paszportowy – do wglądu (stary paszport pozostanie w posiadaniu wnioskodawcy do momentu odbioru nowego dokumentu paszportowego, kiedy to konieczne będzie jego ponowne okazanie, celem anulowania). Jeżeli o paszport wnioskuje osoba pełnoletnia, która nigdy nie posiadała polskiego paszportu, musi przedstawić polski dowód osobisty lub inny dokument potwierdzający obywatelstwo polskie (np. decyzja o nadaniu obywatelstwa polskiego, poświadczenie posiadania obywatelstwa polskiego) oraz odpis aktu urodzenia wydany przez polski USC.

4. W przypadku ubiegania się o nowy paszport w związku z utratą dotychczas posiadanego dokumentu paszportowego, konieczne jest wypełnienie Oświadczenia o okolicznościach i dacie utraty paszportu, oraz ewentualnie dostarczenie innego ważnego polskiego dokumentu tożsamości ze zdjęciem. Jeżeli jest to możliwe, sugerujemy dodatkowe zgłoszenie utraty posiadanego wcześniej dokumentu paszportowego miejscowej policji (tzw. „denuncia” .

5. W przypadku ubiegania się o paszport z powodu zmiany nazwiska lub imienia, należy dostarczyć dokument potwierdzający zmianę nazwiska lub imienia wydany przez polski Urząd Stanu Cywilnego, np. odpis aktu małżeństwa z adnotacją o zmianie nazwiska lub inny dokument wydany przez polski USC potwierdzający zmianę nazwiska lub imienia.

6. Osoba ubiegająca się o paszport 10-letni musi posiadać numer ewidencyjny PESEL. Jeżeli osoba wnioskująca o wydanie paszportu nie ma lub nie jest pewna czy posiada numer PESEL, powinna wypełnić wniosek o nadanie numeru ewidencyjnego PESEL (patrz: Wniosek o nadanie numeru PESEL ) i dołączyć do wniosku oryginał aktu urodzenia (w miarę możliwości w odpisie zupełnym) oraz w przypadku osób, które zmieniły nazwisko na skutek zawarcia związku małżeńskiego, oprócz oryginału aktu urodzenia również oryginał aktu małżeństwa, wydany przez polski Urząd Stanu Cywilnego.

7. Dokument potwierdzający charakter pobytu na terenie Włoch, np. zaświadczenie o zameldowaniu, karta
pobytu, włoski dowód osobisty, umowa o pracę, zaświadczenie o podjęciu nauki na studiach wyższych.

W każdym przypadku pomocnym będzie dostarczenie polskiego aktu urodzenia.

II. PASZPORT TYMCZASOWY
Zgodnie z ustawa z dnia 13 lipca 2006 r. o dokumentach paszportowych, paszport tymczasowy wydaje się:
- obywatelom polskim przebywającym za granicą, którzy nie posiadają paszportu,
- obywatelom polskim przebywającym za granicą na czas oczekiwania na doręczenie paszportu sporządzonego w kraju.
Paszport tymczasowy jest ważny przez okres w nim wskazany zgodnie z decyzją konsula, ale nie dłużej niż 12 miesięcy. Dokument ten nie zawiera elementów biometrii.
Konsul wydaje paszport tymczasowy obywatelowi polskiemu zamieszkałemu poza okręgiem konsularnym, który nie ma numeru PESEL, na okres do jednego miesiąca (art. 24 ust.1, pkt. 2 oraz ust. 2).
Obywatelowi polskiemu stale zamieszkałemu w okręgu konsularnym, który nie posiada numeru PESEL, konsul może wydać paszport tymczasowy tylko raz na okres 9 miesięcy (art. 24 ust. 1, pkt. 3 oraz ust. 2 i 3).
Czas oczekiwania na wydanie paszportu tymczasowego z terminem ważności 9/12 miesięcy wynosi ok. 2 tygodni.

Wymagane dokumenty:

1. Dwa czytelnie wypełnione i podpisane wnioski o wydanie dokumentu paszportowego dostępne na miejscu w Konsulacie (patrz: Zasady wypełniania wniosku o wydanie dokumentu paszportowego).

2. Trzy aktualne jednakowe kolorowe fotografie o wymiarach 3,5x4,5 cm, wykonane w ciągu ostatnich 6 miesięcy, na jednolitym jasnym tle, mające dobrą ostrość oraz pokazujące wyraźnie oczy i twarz z obu stron od wierzchołka głowy do górnej części barków, tak aby twarz zajmowała 70-80% fotografii; fotografia ma przedstawiać osobę bez nakrycia głowy i bez okularów z ciemnymi szkłami, patrzącą na wprost, z otwartymi oczami, nie przesłoniętymi włosami, z naturalnym wyrazem twarzy i zamkniętymi ustami (patrz: Instrukcja wykonywania zdjęć). Jedna z fotografii powinna być delikatnie podpisana (tak, aby nie zniszczyć zdjęcia) na odwrocie ołówkiem (wyraźnie: imię, nazwisko i data urodzenia).

3. Dotychczas posiadany polski dokument paszportowy – do wglądu (stary paszport pozostanie w posiadaniu wnioskodawcy do momentu odbioru nowego dokumentu paszportowego, kiedy to konieczne będzie jego ponowne okazanie, celem anulowania). Jeżeli o paszport wnioskuje osoba pełnoletnia, która nigdy nie posiadała polskiego dokumentu paszportowego, musi przedstawić polski dowód osobisty lub inny dokument potwierdzający obywatelstwo polskie (np. decyzja o nadaniu obywatelstwa polskiego, poświadczenie posiadania obywatelstwa polskiego) oraz odpis aktu urodzenia wydany przez polski USC.

4. W przypadku ubiegania się o paszport tymczasowy w związku z utratą dotychczas posiadanego dokumentu paszportowego, konieczne jest wypełnienie Oświadczenia o okolicznościach i dacie utraty paszportu, oraz ewentualnie dostarczenie innego ważnego polskiego dokumentu tożsamości ze zdjęciem. Jeżeli jest to możliwe, sugerujemy dodatkowe zgłoszenie utraty posiadanego wcześniej dokumentu paszportowego miejscowej policji (tzw. „denuncia” .

5. W przypadku ubiegania się o paszport tymczasowy z powodu zmiany nazwiska lub imienia, należy dostarczyć dokument potwierdzający zmianę nazwiska lub imienia wydany przez polski Urząd Stanu Cywilnego, np. odpis aktu małżeństwa z adnotacją o zmianie nazwiska lub inny dokument wydany przez polski USC potwierdzający zmianę nazwiska lub imienia.

6. Dokument potwierdzający charakter pobytu na terenie Włoch, np. zaświadczenie o zameldowaniu, karta pobytu, włoski dowód osobisty, umowa o pracę, zaświadczenie o podjęciu nauki na studiach wyższych.

W każdym przypadku pomocnym będzie dostarczenie polskiego aktu urodzenia.

III. PASZPORT TYMCZASOWY UMOŻLIWIAJĄCY POWRÓT DO POLSKI

Paszport tymczasowy na powrót do kraju wydawany jest osobom, które w trakcie pobytu na terenie działania Wydziału Konsularnego w Rzymie utraciły dotychczas posiadany dokument podróży (paszport, dowód osobisty), a przebywają na tym terenie tymczasowo i potrzebują pilnie wrócić do Polski, gdzie są zameldowane.

Wymagane dokumenty:

1. Dwa czytelnie wypełnione i podpisane wnioski o wydanie dokumentu paszportowego dostępne na miejscu w Konsulacie - opis wypełniania jak wyżej.

2. Trzy aktualne jednakowe kolorowe fotografie – opis jak wyżej.

3. Wypełnione i podpisane Oświadczenie o okolicznościach i dacie utraty paszportu - wzór zgłoszenia dostępny w Konsulacie. Jeżeli jest to możliwe, sugerujemy dodatkowe zgłoszenie utraty posiadanego wcześniej dokumentu paszportowego miejscowej policji (tzw. „denuncia” .

4. W miarę możliwości dokument stwierdzający tożsamość i obywatelstwo polskie (np. dowód osobisty).
http://wiadomosci.onet.pl/2142324,11,nowe_dowody_osobiste_juz
_w_przyszlym_roku,item.html http://www.wloski.ang.pl/Wyrobienie_nowego_paszportu_32776.html http://polonia.wp.pl/title,Jak-moge-zdobyc-paszport-we-Wloszech,wid,11832928,faq.html
Troche pozno o tym pomyslalas. Ja mialam kiedys podobna sytuacje z paszportem. Rodzina oplacicla mi w Polsce paszport i przeslala formularze, ja je wypelnilam i wyslalam do urzedu paszportowego w Warszawie. Do Polski pojechalam na kilka dni przed uplywem waznosci starego paszportu, a gotowy juz na mnie czekala. Nie wiem, czy teraz to jest mozliwe, ale i tak do 15 kwietnia nic nie zdzialasz. Bedziesz musiala chyba prosic w konsulacie o paszport tymczasowy.
Masz 4 miesiace od dnia gdy dowo traci waznosc na wyrobienie nowego..proponuje zajac Ci sie tym na wakacjach ..bo z ustawy wynika ze masz czas do 15 sierpnia jako osoba stale mieszkajca zagranica i z ustawy wynika,ze wjazd do kraju na stary/przeterminowany dowod nie powoduje utraty prawa do wjazdu, gdyż zgodnie z Konstytucją RP obywatelowi polskiemu nie można zakazać powrotu do kraju :" Od dnia 1 stycznia 2009 r. plastikowe dowody osobiste osób, które na skutek zmiany danych zamieszczonych w dowodzie osobistym nie dokonały wymiany dokumentu są unieważniane z urzędu. W przypadku obywateli polskich zamieszkałych na terenie kraju unieważnienie dowodu osobistego następuje po trzech miesiącach od dnia, w którym powstał obowiązek wymiany. W przypadku obywateli polskich przebywających za granicą termin ten wynosi 4 miesiące." POBIERZ SOBIE PLIKI pdf z formularzem do wypelnienia na tej stronce http://www.powroty.gov.pl/powrotnik/formalnosci_po_powrocie/dowod_osobisty Do Polski wiec mozesz wrocic na stary dowod osobisty http://www.wloski.ang.pl/carta_d_identita_na_granicy_38070.html
Masz 4 miesiace od dnia gdy dowod traci waznosc na wyrobienie nowego.
Opłata za wydanie paszportu osobie pełnoletniej wynosi 140 zł. Emerytom, rencistom, uczniom i studentom przysługuje ulga w opłacie za wydanie paszportu, wynosząca 50% tej kwoty...Wez ze soba jakies zaswiadczenie z Wloch do kraju ze jestes uczennica :D Zorientuj sie czy ci sie oplaci cenowo wyrabianie paszportu tymczasowego w Konsulacie w Itali bo w Polsce za wydanie np. paszportu tymczasowego od osób pełnoletnich pobiera się opłatę w wysokości 45 zł, a od osób małoletnich w wysokości 30 zł. Za wydanie paszportu w konsulacie pobierana jest zas opłata konsularna...za to zekonsula sie naptracowal i zajmowal twa osoba..chyba nie macie za duzo pieniedzy zmam do rozwalania..lepiej przeznacz te pieniazki na podroz do Polski,sa obcnie bardzo dobre oferty na loty za 400zl na tam i z powrotem :D Jak myslisz?..co zrobicie?
ceny podane wyzej to w zlotych oczywiscie.. http://www.powroty.gov.pl/powrotnik/formalnosci_po_powrocie/paszport
Mam pytanie. Mam jeszcze stary dowod osobisty bo go nigdy nie wymienilam. Czy ktos z was wie, moge go jeszcze wymienic w Polsce na nowy? Pozdrawiam ;)
Można.
stary dowod /ksiazeczkowy/stracil waznosc a ty jako obywatelka RP jestes zobowiazana do posiadania dowodu osobistego/jego brak nie jest karalny/ wiec wydadza ci w kraju nowy z plastiku,co do tego nie ma zadnej watpliwosci.Prawo nie dopuszcza, by formalności związane z wymianą dowodu można było załatwić na przykład w konsulacie. Można to zrobić jedynie w macierzystym urzędzie gminy. :D
Dziekuje.
Starego dowodu / ksiazezkowego / w urzedach nawet nie biora do reki. W 2008 roku w USC na szczescie mialam paszport: inaczej nic bym nie zalatwila.
Temat przeniesiony do archwium.

« 

Nauka języka

 »

Pomoc językowa - tłumaczenia