podatek od dochodów we włoszech

Temat przeniesiony do archwium.
Mam straszny metlik w głowie bo każdy mi mówi co innego na temat ww.podatku.Może ktoś wie dokładnie czy bedę musiała płacić podatek od dochodu(w polsce nie mam żadnego dochodu) pracuje jako badante 54godz. tygodniowo.
Jezeli masz regularna umowe to jesli twoj dochod z pracy przekracza 8 000 euro rocznie musisz placic podatek od dochodu osob fizycznych (IRPEF).
Dziękuję za odpowiedz,a wiesz może jaka to może być kwota jeżeli przekrocze o ok.1500euro
cos ok 2 tys eu
NIE OPLACA SIE przekraczac granicy 8 tys eu..tu sa Wlochy!
kwota moze sie zmniejszyc jesli korzystasz z ULG PODATKOWYCH ..jak kredyt na mieszkanie,koszty leczenia zdrowotnego..
Cytat: adelatraczynska
jaka to może być kwota jeżeli przekrocze o ok.1500euro

Będziesz płacić podatek dochodowy w wysokości 23% całkowitego dochodu (jest to próg podatkowy obowiązujący w przypadku dochodu nieprzekraczającego 15000 euro).
Aliquote we Wloszech (dochody w skali roku):
€ 0 - € 15.000 - 23%
€ 15.001 - € 28.000 - 27%
€ 28.001 - € 55.001 - 38%
€ 55.001 - € 75.000 - 41%
€ 75.001 - ...... - 43%

Od wyliczonego podaku sa takze detrazioni, ktore zaleza takze kogo masz na utrzymaniu.

Calcolo detrazioni annua per lavoro dipendnete, ktorzy mieli dochod od €8001 - €15000:
1.338 x (55.000-reddito presunto/effectivo)/40.000.=
€ xxxx.xx detrazione annua spettante + € importo correttivo


importo correttivo (dochody w skali roku):
€ 23.001 € 24.000 - € 10
€ 24.001 € 25.000 - € 20
€ 25.001 € 26.000 - € 30
€ 26.001 € 27.700 - € 40
€ 27.701 € 28.000 - € 25


Jezeli chodzi o detrazioni per le persone a carico sa inne formuly do ich obliczania.
edytowany przez marysia2: 22 sie 2012
Wazna informacja jest takze, ze dochod, ktory jest opodatkowany (imponibile fiscale) jest inny niz dochod, od ktorego sie placi INPS (imponibile previdenziale).

Wiem jednak, ze badante maja troche inne buste paga i niestety ich nie znam zbyt dokladnie.
Jezeli Twoje 'imponibile fiscale' wynosi: €9500
podatek: => 9500*23%= €2185
detrazioni lavoro dipendente: => 1338*(55[tel])/40000 = €1521,975
podatek do zaplacenia: €663,025

Oczywiscie od podatku jak wspomniala Sette mozna sobie odliczyc rozne rzeczy i jest to ulga 19% od zaplaconej kwoty.
..i jeszcze jedna informacja, co trzeba zaplacic:

addizionali comunale
addizionale regionale lazio (dovuta se irpef netta superiore a € 12,00)

* podkresle jeszcze raz, ze nie znam wyjatkow jakie moga miec badante. To sa zasady ogolne we Wloszech i nawet nie zaleza od CCNL. ...ale byc moze badante maja lekko inne zasady, nie jestem w stanie na to odpowiedziec.
edytowany przez marysia2: 22 sie 2012
I jeszcze jedno... jeśli w Polsce masz niepracującego męża zarejestrowanego w urzedzie pracy lub studiujące dziecko to możesz rozliczyć się wspólnie z nimi. Trzeba tylko odpowiednie zaświadczenia przetłumaczyć i potwierdzić w Warszawie. Ze wspólnego rozliczenia z mężem skorzystała swego czasu moja znajoma a też miała do zapłaty ok.2000€. pozdrawiam
Bardzo wam wszystkim dziękuję, po przeczytaniu waszych wpisów doszłam do jednego wniosku -trzeba spadać na jakiś czas do domu i po sprawie.
tu masz przyklad : podatki badante z 2011 http://contrattobadanti.blogspot.it/2011/06/tasse-badanti-2011.html
I guai cominciano al superamento di quegli 8000 Euro minimi.
Una badante a 54 ore regolarmente assunta con livello CS prende in un anno 11.758 Euro. Questa cifra prevede due ore libere al giorno, una mezza giornata libera e la domenica libera. Si stà in casa dell'assistito (per contratto) tutte le restanti 22 ore dei giorni lavorativi.
La tassa è del 23% sul reddito totale quindi 2.704 Euro, ma viene applicata una riduzione per i primi 8000 Euro di 1.570 Euro (dipende dal reddito complessivo). Quindi la tassa effettivamente da pagare è di 1.134 Euro per l'anno precedente a quello della denuncia (cioè 2.704-1.570=1.134 Euro).
Fermi qui?
No, ci sono 106 Euro di tasse che vanno alla regione e 18 Euro al comune di residenza.
E' finita?
No.
Lo stato vuole avere le tasse anche su quello che si presume di guadagnare nell'anno in corso e lo calcola
sul 99% della tassa dovuta per l'anno precedente.
Quindi 1.134 Euro moltiplicato 99% = 1.122,66 Euro da dividere in due rate una a Giugno (il 40%) di 449,06 Euro e una al 30 di Novembre come secondo acconto (il 60%) di 673,60 Euro.
Quindi subito si pagano 1.707,60 Euro e 673,60 a Novembre.
E' pur vero che quanto anticipato verrà conteggiato sulle tasse del prossimo anno dove però si verseranno gli acconti dell'anno successivo.
Se penso che in certi ristoranti qualcuno fa una cenetta a due da 800 Euro mi viene da pensare che è difficile indurre con queste cifre le persone a regolarizzarsi. C'è uno scollamento abissale tra i poveri e i ricchi. Chi in una sera si mangia quanto una famiglia in un mese deve farsi bastare per luce, gas, acqua, aria, pane, pomodori, affitto, un abito da lavare e da rimettere di Domenica.
Questo non può essere progresso.
Cytat: adelatraczynska
Dziękuję za odpowiedz,a wiesz może jaka to może być kwota jeżeli przekrocze o ok.1500euro
praktycznie sama moglas znalezc odpowiedz w sieci ..wystarczylo wpisac samemu 2 slowa w google: tasse badante
Badante jesli zarobi w skali roku do 8 tys eu..nie przekroczy tej kwoty to nie musi skladac zeznania podatkowego
Eska jestes? :D
tak jestem i jestem tez załamana..co robić??mój szef boi się na czarno w ogóle boi się wszelkich kombinacji,a mnie chyba szlag trafi za tę uczciwość!!!
Temat przeniesiony do archwium.

« 

Życie, praca, nauka

 »

Pomoc językowa