Polki mają nadal wielkie powodzenie u Włochów. Świadczą o tym dane włoskiego głównego urzędu statystycznego, który opublikował raport na temat mieszanych małżeństw w 2006 r. Aż 1193 Włochów wybrało za żonę kobietę z Polski.Wśród cudzoziemskich żon prym wiodą Rumunki (wybrało je blisko 4 tys. Włochów), drugie miejsce zajęły Ukrainki, trzecie Brazylijki, a na czwartym są Polki. Jak twierdzą Włosi, kobiety ze wschodniej Europy umieją o siebie zadbać, są zawsze schludne i czyste. Nie chodzą w piżamie przez cały dzień. Umieją podkreślić wdzięk i, to co najważniejsze, są zaradne.Dane z raportu nie uwzględniają przypadków Włoszek, które wybierają za mężów Polaków. Włoskie kobiety jako przyszłego małżonka najczęściej wybierają Marokańczyków. Po nich są Albańczycy, Tunezyjczycy i Rumuni. W dalszej kolejności Anglicy, Irlandczycy, Niemcy, Brazylijczycy i Amerykanie.
Z informacji policji wynika jednak, że duża część mieszanych małżeństw to związki fikcyjne. Pary zawierają je tylko po to, by partner mógł uzyskać zezwolenie na stały pobyt. Tydzień temu policja przerwała ślub cywilny między 40-letnia Włoszką i 34-letnim Afrykańczykiem. Zanim on wypowiedział „Tak” został aresztowany, po czym wydalony z Włoch. Pan młody nie posiadał pozwolenia na pobyt, przebywał tu i pracował nielegalnie. Panna młoda na zarzuty "brania" fikcyjnego ślubu odpowiedziała, że nie wiedziała oraz, że z pewnością nie był to ślub fikcyjny.
Liczba zawartych związków z cudzoziemkami wynosi około 20 tys., zazwyczaj ponad 80 proc. z nich już po sześciu miesiącach rozwodzi się (czas potrzebny, by uzyskać włoskie obywatelstwo). Główną przyczyną rozpadu są podawane tak zwane „różnice kulturalne”, które oczywiście przed ślubem nie były widoczne.
Zadziwiający jest wiek panów młodych. Połowa z nich przekroczyła 50 lat. W roku 2007 odnotowano, iż najwięcej na ślubnym kobiercu (w mieszanych małżeństwach) stanęło 65-letnich mężczyzn. Charakteryzują się takie związki dużą różnicą wieku. Pary gdzie on ma 84 lat, a ona ledwie 40 nie są rzadkością. Szacuje się, że tego typu związki, gdzie przeciętna różnica wieku wynosi 25 lat i więcej, przekroczyły już liczbę 30 tysięcy. Pozostaje tylko zapytać, czy kobieta w takim związku to żona czy opiekunka...?Anna Smolińska Neapol