obyczaje

Temat przeniesiony do archwium.
Kiedy się składa życzenia Bożonarodzeniowe we Włoszech? w Wigilie, czy w pierwszy dzień świąt?
calkiem dobry tytul..OBYCZAJE..podepne sie bo tytul mi pasuje jak zloto..zrozumiecie jak sami przeczytacie, ze rzeczywiscie chodzi tu o "wloskie obyczaje"..a jest ich tu omowionych kilka ...Włochy mają odzwyczaić się od gotówki, bo Monti walczy z oszustami podatkowymi. Floriana d’Andrea, muzyczka z Neapolu, nosi ze sobą zwitki banknotów, kiedy idzie kupić instrument albo sprzęt audio. Będzie musiała rozstać się z tym zwyczajem, bowiem władze Włoch wprowadzają nowe limity płacenia gotówką, chcąc w ten sposób utrudnić oszustwa podatkowe.

- Kupiłam trochę drogiego sprzętu dźwiękowego a kiedy poprosiłam o fakturę, właściciel sklepu podniósł cenę do 1600 euro – opowiada. Ma co prawda kartę kredytową, ale rzadko z niej korzysta.

Urzędujący od nieco ponad miesiąca premier Mario Monti chce by właściciele mieszkań na wynajem, hydraulicy, elekrycy i drobni sklepikarze przestali prowadzić duże transakcje gotówką, bo to zdaniem krytyków pomaga unikać płacenia podatków. 4 grudnia rząd zmniejszył maksymalną kwotę płatności w gotówce z 2500 do 1000 euro.

- Jeśli zmuszą nas do używania kart, ceny pójdą w górę – twierdzi d’Andrea i zauważa, że wielu detalistów daje zniżki klientom płacącym gotówką, którzy nie chcą paragonu. W istocie więc dzielą się z nimi kwotą zaoszczędzoną na nieodprowadzeniu 21-procentowego vatu.

Włochy rocznie tracą 120 mld euro na niezapłaconych podatkach, jak wynika z danych Equitalia, instytucji zajmującej się zbieraniem podatków. Związek banków ABI podaje, że kolejne 10 mld euro rocznie państwo wydaje na ochronę i płace ludzi zajmujących się gotówką.

Montii stara się ukrócić oszustwa podatkowe w ramach wysiłku, na rzecz ograniczenia włoskiego długu, który wynosi 1,9 bln euro i jest większy od długów Hiszpanii, Grecji, Irlandii i Portugalii łącznie. Obawy inwestorów, że kraj może załamać się pod presją kryzysu zadłużenia w strefie euro podniosły koszty zadłużenia do rekordowych poziomów.

- Uważniejsze śledzenie płatności gotówką nie doprowadzi automatycznie do zaniku oszustw, bo bardzo często obejmują one transakcje poniżej 1000 euro. Ale nowe przepisy mogą być dobrym narzędziem dla władz skarbowych do identyfikacji osób wydających więcej niż oficjalnie zarobiły – stwierdził Luca Mezzomo, szef działu badań ekonomicznych w banku Intesa Sanpaolo.

Reformy przeciwstawiają rząd części ludności, która woli płacić gotówką za wszystko łącznie z weselnym przyjęciem i remontem domu. Pozwala to kupcom i dostawcom usług nie rejestrować przychodu, za co w zamian obniżają cenę. Wiele małych firm płaci pensje w gotówce co również pozwala pracownikom deklarować mniejszy przychód w rozliczeniu podatkowym.

- Firmy i sklepy czynią z nas swoich wspólników, bo nikt nie chce płacić podatku od dużej transakcji – opowiada Adele Constantini, lekarka z regionu Abruzzo na południu kraju, która musiała się wykłócić o fakturę z ekipą remontującą dom. – Chciałam, żeby to oni zapłacili podatek a nie zrzucali go na mnie – dodaje.
Podpis elektroniczny w Polsce »

Włosi to najmniej zadłużeni konsumenci strefy euro i jedni z najbardziej oszczędnych, jak wynika z oficjalnych statystyk UE. Ich oszczędność może być po części związana z niechęcią do płacenia innymi środkami niż gotówką. Bank Włoch podajem, że włoscy właściciele kart kredytowych używają ich średnio 26 razy rocznie, czyli pięciokrotnie rzadziej od Brytyjczyków.

- Kultura gotówki jest silnie zakorzeniona wśród Włochów, nawet tych, którzy nie oszukują na podatkach – stwierdził podczas konferencji prasowej 5 grudnia wiceminister finansów Vittorio Grilli.

Włoskie banki, które narzucają sklepom do 2% prowizji za transakcje kartami, mogą stać się głównymi beneficjentami nowych przepisów, jak twierdzi organizacja konsumencka Adusbef. – Jeśli banki nie zmniejszą prowizji za karty i prowadzenie kont osobistych, zarobią jeszcze więcej dzięki nowym przepisom – stwierdził sekretarz generalny organizacji reprezentujące konsumentów banków i firm ubezpieczeniowych Mauro Novelli.

Rzecznicy praw konsumenta twierdzą również, że nowe przepisy wprowadzą dyskryminację osób starszych, nie korzystających z kart. Według Adusbef 7,5 mln Włochów nigdy nie miało konta. – Prawo nie może zmuszać starszych ludzi do otwierania kont i płacenia plastikiem – stwierdził Novelli.

Politycy skorzystali z kwestii gotówki, by zdobyć dodatkowe punkty wśród wyborców niechętnych zmianom. – Istnieje realne zagrożenie, że wkraczamy w erę fiskalnego państwa policyjnego – mówił 27 listopada na wiecu w Veronie były premier Silvio Berlusconi, dwa tygodnie po tym, jak kryzys zadłużenia obalił jego rząd.
- Potrzebujemy rewolucji w myśleniu Włochów, a to wymaga czasu. Teraz stawiamy pierwsze kroki – powiedział 5 grudnia premier Monti dziennikarzom. http://biznes.onet.pl/wlochy-maja-odzwyczaic-sie-od-gotowki-bo-monti-wal,18543,4981580,1,news-detal
..rewolucja w mysleniu Wlochow???oj, chyba musza zejsc z tego padolu łez 2 pokolenia :D
Pozdrawiam wszystkich sette ;-)!!!!Polaczenie kilku mòzgòw razem....
Ja tego odzwyczajania sie od gotowki, doswiadczylam na wlasnej skorze, w tym miesiacu wyczepalam limit gotowki, ktora moge wypacic za pomoca karty do bankomatu, okazalo sie ze jest to tylko 2000 euro. Teraz do konca miesiaca moge placic za wszystko tylko karta do bankomatu albo mastercard.
Skoro Włosi to najmniej zadłużeni konsumenci strefy euro i jedni z najbardziej oszczędnych, jak wynika z oficjalnych statystyk EU to dlaczego polscy politycy decyduja za nas narod polski ,ze pomozemy IT w splacaniu ich olbrzymiego dlugu?..pewnie po to nas wciagneli do klubu..jadacego na debecie od lat..jakim jest UE..ale podobno i tak nam sie to oplaca..Takie czasy..wszystko za kase..nie ma nic za darmo
Temat przeniesiony do archwium.

« 

Jezyk wloski i slownictwo tematyczne

 »

Szkoły językowe