Skąd się wzięła nazwa" Italia"

Temat przeniesiony do archwium.

Sformułowano wiele hipotez wyjaśniających pochodzenie nazwy Italia. Oto kilka najpopularniejszych:
- Il mito di Italo – mit o legendarnym królu Italo, władcy państwa Enotria. Enotri przybyli na płw. Apeniński w epoce żelaza (XIw.) i osiedlili się na terenie Apulii, Bazylikaty i płn. Kalabrii. Starożytni historycy i filozofowie, min. Tukidydes, Wirgiliusz i Arystoteles, wspominali o królu Italo, od którego imienia nazwano Italię, krainę zamieszkiwaną przez Italów (Italioti/Italiotai), zwanych wcześniej Enotri, i stopniowo nazwa ta rozciągnęła się na cały półwysep.

- I Taliani – lud pochodzenia afrykańskiego, przybyły na Płw. Apeniński z antycznego miasta Tala. Wspomina o nich min. neoplatoński filozof Salustios, pisząc, że Taliani najpierw osiedlili się na Sycylii, potem powędrowali do dzisiejszej Toskanii i tam stworzyli swoje państwo Thalia, później Talia, i stąd powstała Italia.

- Aithalìa - z greckiego Aιθαλία – od „Aith- czyli „ogień”, nazwa odnosiła się do terenów wulkanicznych na półwyspie, nazwanych tak przez przybyłych tu pierwszych Greków. Stąd też wywodzi się prawdopodobnie nazwa wulkanu Etna, z greckiego Aitna. Inne hipotezy sugerują, że starożytni Grecy zaadoptowali tę nazwę od Etrusków.

- Viteliù/ Vituli/ Viteli – mieszkańcy ziemi młodych bydląt/byczków (z łac. vitulus – dziś wł.: vitelli), lud z pochodzenia Osków, który zamieszkiwał południową część Płw. Apenińskiego, w okolicach Catanzaro. Stopniowo pierwsza litera “v” zanikła, a starożytni Grecy zwali ich już Italói/Italioti/Italiotai (gr. italós – byk). Aż do V w. p.n.e. nazwy tej używano w odniesieniu do terenów dzisiejszej Kalabrii, a później rozpowszechniła się ona na środkowe i północne regiony Półwyspu Apenińskiego.
Byl tez temat : Skąd się wzięła nazwa "Włochy" http://www.wloski.ang.pl/forum/inne/174284

SKĄD POCHODZI NAZWA „WŁOCHY”?
- Volsci, Volsini, czyli Wolskowie – celtyckie plemię zamieszkujące Valland, w języku słowiańskim zwani także Walchy lub Wołchy. Stopniowo zarówno Słowianie jak i niektóre plemiona germańskie zaczęły określać w ten sposób inne ludy pochodzące z Płw. Apenińskiego i ogólnie z Europy Południowej.

Plemię Wolsków (Volsci) było walecznym ludem, spokrewnionym ze szczepem Umbrów, zamieszkującym tereny wzgórz i bagien w południowej część Lacjum, północnej Kampanii i części Molise.

Stolicą Wolsków było Antium (dzisiejsze Anzio koło Rzymu). Posługiwali się oni indoeuropejskim językiem volsco (z rodziny osko-umbryjskiej), a ich nazwa miała pochodzenie etruskie.

Starożytni Rzymianie uważali Wolsków za plemię niezbyt „rozwinięte”i wielokrotnie ich podbijali, aż wreszcie prawie zupełnie unicestwili w IV w. p.n.e.

Wolskowie zmuszeni byli wyemigrować na północ Europy, i osiedlili się na terenach dzisiejszej Walii (Wielka Brytania)
zrodlo http://www.naszswiat.net/czas-wolny/woski-na-wesoo/5522-video-odwieczny-problem-jzykowy-italia-czy-wochy-.html
:)super, zawsze mnie to ciekwilo...teraz mam odpowiedz!Dziekuje
Matko, alez ja zdolna jestem, oczywiscie przeczytalam, ze nazwa Wlochy pochodza od celtyckiego plemienia WALACHOW :D
mi najbardziej podoba sie opcja I Taliani bede dogadywal kolegom z pracy :)
Żeby się tam jakiś Polak nie znalazł, który zacznie dogadywać: nie zaczyna się zdania od "mi".
Cytat: prof_Pralczyk
Żeby się tam jakiś Polak nie znalazł, który zacznie dogadywać: nie zaczyna się zdania od "mi".
juz w I klasie szkoly podstawowej pani mowi nie zaczyna sie zdania od A mi..bo Ami to imie psa
wracamy do tematu... bez pralczykowania:D Istnieje tez “teorie” z pogranicza legendy i anegdoty na temat postu zgodnie z podaniem, podczas pierwszych dni pobytu królowej Bony Sforzy w Polsce, jej świta, która wraz z nią przybyła z dalekiej Italii, komentowała wszystko, co Polacy raczyli jej pokazać, słowami “o sì, o sì!”. Tym sposobem przylgnęło do nich określenie “Osi”, które z czasem przeszło w znaną dzisiaj nazwę Włosi. Sympatyczne, prawda?
Temat przeniesiony do archwium.

« 

Pomoc językowa

 »

Pomoc językowa - Sprawdzenie