Włoski - Zestawy na ustny!!!!

Temat przeniesiony do archwium.
31-33 z 33
| następna
witam. ja miałam 8 maja ustna podstawową i zdobyłam 20/20 ;)a wczoraj miałam rozszerzona i zdobyłam 19/20 :)) cieszę sie niezmiernie !!!

a wiec na podstawowej : obrazek=> matka, z dwoma synami i córką sa w przyczepie campingowej i graja w gre planszowa. Smieją sie.
PYtanie: czy lubisz spedzać wakacje z rodzina?
jak myslisz, dlaczego sa szcześliwi?

Rozmowa sterowana :

1. Chcesz studiować w Rzymie.
a)Opowiedz koledze dlaczego akurat tam.
b) jaki kierunek wybrałas.
c)jakie sa twoje plany na przyszłosc w związku z tym.

2. Brałaś udział w imprezie charytatywnej
a)opowiedz jaki był cel imprezy
b) opisz przebieg zdarzenia
c) jakie były rezultaty

3. Twoj kolega z Włoch chce przyjechac do polski z grupą przyjacioł. W rozmowie z nim :
a)doradz mu jakieś zakwaterowanie
b) nie zgodź sie by nocował u Ciebie i podaj powód
c) zaproponuj kompromis.

jesli chodzi o mature ustna rozszerzoną to :

1. materiał stumulujący : 4 zdjęcia, na pierwszym kobieta z dzieckiem u lekarza i tytuł "le medicine senza froniterie" drugie zdjecie: zawalony dom i rotownicy z psem, trzecie powód, ludzie pływajacy na pontonach, ostatnie zdjecie ratownicy udzielający pomocy ofierze kataklizmu,oraz tabela przedstawiająca wystepowanie katastrof naturalnych od 64 do 2004 r i ich konsekwencje.

Pytania :
a) cy według Ciebie mozna przewidziec katastrofy naturalne?
b)czy można ominąć katastrofy naturalne?
c)czy pomoc ratowników jest efektowna?
Pytania zadawane w języku włoskim.


2. Przygotowanie wypowiedzi na wybrany temat.
Pierwszego nie pamietam, ja wybrałam drugi : "I ragazzi preferiscono vivere in centro.Presenta i vantaggi ed i problemi che sono legati a questa preferenza"

pytania:
a) dlaczego wybrałas ten temat?
b) czy wolisz mieszkac w miescie czy na wsi>?
c)co Ci sie podoba na wsi?


wiecej pytan nie pamietam, bo to była raczej taka spójna rozmowa na te tematy :))Powodzenia ;))
I już po ustnej :)
Rozszerzona na 90%. Cieszę się, bo przez ostatni rok miałam zerowy kontakt z językiem i wcale się nie uczyłam :)
W materiale stymulacyjnym miałam plakaty różnych organizacji pozarządowych, zdjęcie Jurka Owsiaka, jakiegoś pochodu greenpeace, wykres ile osób dale na co pieniądze, i cytacik, czym zajmuje się UNICEF. Miałam opowiedzieć, o celach organizacji pozarządowych, sposobie ich działania, czym się zajmują i w jaki sposób są finansowane. Temat taki średni i strasznie się zdenerwowałam jak zobaczyłam ten zestaw.
Tematy wypowiedzi do wyboru(tak mniej-więcej): Czy uważasz, że nawyk czytania u dzieci całkowicie zanika, czy jeszcze jest jakaś nadzieja. A drugie: Spędzanie wolnego czasu w centrach handlowych. Opowiedz o problemie i powiedz co o tym sądzisz.
O dzieciach mówiłam, dostałam pytania, czyja to wina, ze dzieci nie czytają, rodziców, czy baraku czasu, czy uważam, że szkoła zabija przyjemność czytania, i jakieś jeszcze ale nie pamiętam. Ogólnie to wiłam się tam jak Piekarski na mękach, myliłam się okropnie i sama chyba bym sobie tych 18 punktów nie dała ;)
Ale atmosfera była bardzo miła, egzaminatorki w porządku i zdawałam z ludźmi pozbieranymi z całej małopolski i podkarpacka, które nie mogły tego zdawać u siebie w szkołach. Część była przygotowana, część to na przykład tacy, którzy po kilka czy kilkanaście lat mieszkali we Włoszech ale o samej formuje egzaminu nie mieli kompletnie pojęcia i dopytywali się dopiero pod drzwiami. Wszyscy zdali, a chyba najgorszym wynikiem z rozszerzonej było 50%.
Wiem, że już wszyscy matury skończyli, ale nie miałam kiedy wpisać wcześniej, a pewnie przyda się komuś za rok:) A więc podaję mój zestaw:) 20/20:)

1. Jesteś na studiach w Rzymie. Pewnego wieczoru źle się poczułeś, dostałeś gorączki. Zadzwoń na pogotowie i powiedz:
- co Ci dolega
- gdzie dokładnie mieszkasz
- kiedy przyjedzie lekarz

2. Kolega z Włoch chce wiedzieć jak obchodzi się Boże Narodzenie w Polsce. Opowiedz:
- jak włączasz się w przygotowania do świąt
- jakie są tradycyjne świąteczne potrawy w Polsce
- kiedy i jakie prezenty kupujesz dla rodziny

3. Byłeś współorganizatorem konkursu, ustalacie z kolegą nagrodę dla zwycięzcy:
- zaproponuj nagrodę
- nie zgódź się z jego propozycją, uzasadniając czemu jest głupia
- wymyśl inną, która zadowoli was oboje.

Na obrazku miałam dwóch nastolatków w supermarkecie, z wózkiem pełnym zakupów, dookoła wszędzie półki z towarami. Pytania do obrazka:
- jak myślisz: co zamierzają kupić?
- czy lubisz robić zakupy w wielkich centrach handlowych? dlaczego tak/nie?
31-33 z 33
| następna

« 

Życie, praca, nauka