jak sie odmienia zwyczajny czasownik?

Temat przeniesiony do archwium.
miałabym prosbę..czy mógłby ktoś napisac mi odmianę jakiegoś prostego czasownika z zaznaczeniem koncowek,jakis przyklad na ktorym bede mogla sie opierac potem z innymi czasownikami.Aha i jeszcze jak rozpoznac ktore sa od "essere" a ktore od "avere".dziekuje
To może ja tu choć trochę zabłysnę,mam nadzieję że lepsi ode mnie ( jest ich Was dużo) też zajrza:)
Z essere w passato prosimo odmieniają sie tzw.czasowniki nieprzechodnie- ( nie posiadające dopełnienia bliższego),zwłaszcza te które okreslają przemieszczanie sie,ruch ( niestety nie wszystkie) oto niektóre z nich:andare,partire,uscire,essere,restare,nascere,tornare,rientrare,venire,arrivare,entrare,stare,morire,ritornare,riuszire,piacere,costare itd
jeżeli chodzi o końcówki
I koniungacja- are,np parlare: -o,-i,-a,-iamo,-ate,-ano To jest io parlo,tu parli, lei,lui parla, noi parliamo,voi parlate, loro parlano
Czasowniki zakończone na ARE
np. cant - ARE
io cant - o
tu cant - i
lui cant - a
noi cant - iamo
voi cant - ate
loro cant - ano

Czasowniki zakończone na ERE
np. scriv - ERE
io scriv - o
tu scriv - i
lui scriv - e
noi scriv - iamo
voi scriv - ete
loro scriv - ono

Czasowniki zakończone na - IRE
part - IRE
io part- o
tu part - i
lui part - e
noi part - iamo
voi part - ite
loro part - ono
czas. zakończone na -are
np. studiare
studi -o stud - iamo
stud -i stud-iate
studi -a stud-iano
zakończone na -ere
leggere
legg - o legg -iamo
legg -i legg -ete
legg - e legg - ono

a poza tym wiele czasowników zakończonych na - ere odmienia sie nie regularnie
czasowniki zakończone na - ire
np. aprire
apr-o apr-iamo
apr-i apr-ite
apr-e apr-ono

do tej grupy zaliczamy rowniez czasowniki z końcówkami:
-isco -iamo
-isci -ite
-isce - iscono
np: finire
finisco finiamo
finisci finite
finisce finiscono

co do essere i avere to nie bardzo wiem o co Ci chodzi moze ktoś inny pomoże
II kon. - ere np.ridere - o,-i,-e,-iamo,-ete,-ono To jest io rido,tu ridi,lui/lei ride,noi ridiamo,voi ridete,loro ridono
III kon. - ire np.aprire - o,-i,-e,-iamo,-ite,-ono To jest io apro, tu apri,lui/lei apre,noi apriamo, voi aprite,loro aprono
W III kon. w niektórych czasownikach są jeszcze końcówki -isco,-isci,isce,iamo,ite,iscono, np:finire,capire

I nie riuszire a riuscire,sorry
sluchaj, moge Ci podac takie koncowki, jakie sa na koncu kazdego czasownika, niezaleznie od koniugacji, ale zaleznie od osoby czy liczby.
ja - io parlo (-o)
ty, tu parli (i)
on, ona parla, scrive, finisce (-e)
my, noi parliamo (iamo)
wy, voi parlate, scrivete, finite (-te)
oni, one loro parlano, scrivono, finiscono (-no)

Jesli chcesz dokladniej, tzn calej odmiany, proponuje, jakikolwiek slownik, podrecznik, gramatyka, wszedzie to bedzie, nie ma sensu przepisywac.

Co do essere - avere, rozumiem, ze chodzi ci o czas passato prossimo?
jak napisac poprawnie Zjazd Milosnikow Ferrari Europa 2005
Prosze pomozcie,jak napisac zjazd milosnikow Ferrari Europa 2005
dzieki za informacje.A z tym essere i avere to mnie ktos poprostu wczesniej wprowadzil w blad,ale teraz juz wszystko jasne.A,i racja chyba potrzbuje jakiejs dobrej ksiazki.Mozecie mi cos zaproponowac.Tylko ze ja dopiero co zaczelam wiec taką jakąś dla laikow;)
Moze napisz Raduno degli Appassionati Ferrari Europa 2005.
Pozdrawiam,
Dee
Moje 3 grosze,ja kupilam książkę,Czasy i czasowniki wyd.PONS,jestem zadowolona,polecam,cena przystepna,pozdrawiam
dzieki barbi,zwrocę na nią uwagę napewno.Pozdrawiam!
DELLA FERRARI? ma dove, quando?
Bylo we Wloszech raz w Ciro Calabria,pozniej wieksze na polnocy w tej chwili zapomnialam Miasta,ale jak przegladne fotki to napisze dziekuje za tlumaczenie
Temat przeniesiony do archwium.

« 

Nauka języka

 »

CafeItalia