proszę o pomoc !

Temat przeniesiony do archwium.
Dlaczego w poniższym zdaniu występuje "per":

- loro vanno dagli amici per guardare la TV.

i jeszcze mam pytanie dlaczego w zdaniach poniższych raz jest "nel" a raz "in" czy jeżeli w pierwszym i drugim zdaniu zamiast nel powiem "in" to tez bedzie dobrze? skad mam wiedzieć kiedy stawiać "nel" a kiedy "in"?

1) nel bar parliamo della zia

2) é nel bagno

3) sono in bagno czy no, sono in bagno
4) è in bar czy è nel bar ????????
>Dlaczego w poniższym zdaniu występuje "per":
>
>- loro vanno dagli amici per guardare la TV.

Preposizioni - to jedno z zagadnień sprawiających nam, Polakom, sporą trudność.

Jest taka regułka, która mówi, że kończymy pewną akcję używając: "per". Czyli w zdaniu:

"Loro vanno dagli amici per guardare la TV" akcja: "loro vanno" zakończona jest oglądaniem telewizji. Dlatego używa się "per". Podobnie jest w zdaniu:

"Esco PER comprare il giornale"

W każdym tym zdaniu zamiast "PER" można dać "A" i także będzie poprawnie.

___________________

>i jeszcze mam pytanie dlaczego w zdaniach poniższych raz jest "nel" a
>raz "in" czy jeżeli w pierwszym i drugim zdaniu zamiast nel powiem
>"in" to tez będzie dobrze? skąd mam wiedzieć kiedy stawiać "nel" a
>kiedy "in"?

"NEL" używasz jeśli wiesz o jakim miejscu mówisz.

>1) nel bar parliamo della zia

To zdanie oznacza, że jesteś w barze i mówisz o ciotce. Czyli znajdujesz się w danym barze ( wiesz gdzie jesteś ) a nie w jakimkolwiek nieokreślonym.

Jeśli natomiast mówisz o barze jako takim ( nie opisując o jaki bar chodzi ) używasz "IN" - bo nie jest to określony bar.

Podobnie z łazienką. Jeśli będziesz opisywał jedną, szczególną łazienkę - użyjesz "NEL" ( w Twojej lub tej o której właśnie rozmawiacie ). Jeśli zaś będziesz mówić o jakiejś nieokreślonej łazience - użyjesz "IN" ( mówiąc na przykład, że zwykle w łazience znajduje się wanna - w każdej jednej zwykle jest wanna ).

Poczekaj, może ktoś będzie chciał coś sprostować. Ja to piszę tak na wyczucie.
Dzięki bardzo mi pomogłeś:)

 »

Pomoc językowa