ISEE- wszystko co potrzeba

Temat przeniesiony do archwium.
Hej! Dostałam się wy tym roku na studia w Università degli studi di Milano. Jestem na etapie szukania wszystkich potrzebnych papierów do uzyskanie ISEE (dokumentu niezbędnego do oplecenia drugiej raty za studia). Wiem, ze jest nas miliony- osób, które dwoją się i troją żeby znaleźć odpowiedz na pytanie: "JAKIE DOKUMENTY SA POTRZEBNE?!". Nigdzie na znalazłam satysfakcjonującej odpowiedzi wiec pisze tutaj.
Z tego co udało mi się ustalić potrzebujemy:
1) Nucleo famigliare- czyli kto jest razem z nami zameldowany i gdzie. Tu sprawa wydaje mi się dość prosta: idziemy do urzędu po zaświadczenie o zameldowaniu (naszym i pozostałych osób z nami zameldowanymi!).
2) Następnie potrzebujemy zaświadczenie o dochodach (trzeba pamiętać, ze odnosimy się do 2 lat wstecz. Czyli w bieżącym roku 2015 szukamy dokumentów z 2013). Tutaj również potrzebne są dochody zarówno nasze (o ile zarabialiśmy we wcześniej wspomnianym roku 2013), naszych rodziców/dziadków/braci/sióstr czy innych osób (zawsze- tylko tych którzy są z nami zameldowani!) Jeżeli jakiś członek rodziny jest dorosły ale nie zarabia to potrzebne jest tez zaświadczenie, ze nie posiadał w danym roku żadnych przychodów!
3) Teoretycznie powinno się przedstawić także "Somma dei patrimoni mobiliari di tutti i componenti il nucleo" czyli sumę wszystkich nieruchomości osób z nami zameldowanych. W Polsce jednak taki dokument nie istnieje. W konsulacie powiedzieli mi, ze można by iść do gminy po zaświadczenie o NIEPOSIADANIU żadnej nieruchomości ale to strata czasu!!! Co teraz? W świetle prawa powinno przedstawić sie wszystkie nasze mieszkania/nieruchomości/działki jednak jest to co najmniej trudne do wykonania! Ktoś coś widział? Ktoś coś wie?
4) Zawartość naszych kont bankowych. Ehh... to tez jest niemożliwy do Somma dei patrimoni mobiliari di tutti i componenti il nucleo dla Polaka absurd! Jak?!
Pamiętajmy, ze wszystkie dokumenty trzeba będzie następnie przetłumaczyć! Za każda stronę płaci sie nie male pieniądze. Robiąc miliony wyciągów bankowych czy aktów notarialnych zapłacilibyśmy majątek!
Czy ktoś z was już przez to przebrnął i wie co i jak?
Jeśli chodzi o ISEE to, po pierwsze jest to tzw autocertificazione, po drugie dotyczy tylko osób zameldowanych we Włoszech (jedyny wyjątek dotyczy Włochów mieszkających zagranica i zapisanych do AIRE). Czyli, jeśli mieszkasz we Wloszech sama, to twoje nucleo będzie sie składało z jednej osoby. Poza tym wszystkie dane możesz "autocertificare a voce". W praktyce 99,9% zagranicznych studentów ma ISEE "a zero" (bo rzadko kiedy młodzi ludzie posiadają dochody/majatek).
Do zeszłego roku istniało ISEU, w którym, mimo ze ISEE było zerowe, trzeba było podać dochody i majątek wszystkich członków rodziny (dokumenty potwierdzone przez ambasadę). Od 15 stycznia ISEU zostało pochłonięte przez nowe ISEE. Pozniej zależy od uczelni co z tym zrobi i czy będzie wymagała dodatkowych dokumentów.
ISEE to autocertificazione, wiec możesz iść do caaf bez żadnych dokumentów (podpisujac ISEE bierzesz na siebie cała odpowiedzialność). Zazwyczaj sprawdzenie czy podałeś prawdziwe dane należy do tego, kto wymaga od ciebie ISEE. Czyli dopytaj sie bezpośrednio na uczelni czy wystarczy im samo ISEE czy wymagają dodatkowych danych. Każda uczelnia wymaga czego innego.