Leczenie w Italii?

Temat przeniesiony do archwium.
Chcialabym sie dowiedziec jak moge leczyc sie bezplatnie we Wloszech? Czy potrzebe jest jeszcze permesso,zeby moc wyrobic sobie dyskietke ktora uprawnia do leczenia panstwowego.Gdzie sie zalatwia taka dyskietke? I czy musze wybrac jednego lekarza?-a jesli go nie bedzie to czy przyjmnie mnie inny? Prosze o odpowiedz....
Nie dyskietke, tylko plastikowa karte (tessera sanitaria).;-)

>Chcialabym sie dowiedziec jak moge leczyc sie bezplatnie we Wloszech?

Leczenie we Wloszech nie zawsze jest bezplatne, np. za wizyty u specjalistow trzeba placic tzw. ticket.

>Czy potrzebe jest jeszcze permesso,zeby moc wyrobic sobie dyskietke
>ktora uprawnia do leczenia panstwowego.

Tak, musisz wystapic o wydanie karty pobytu i dopiero z nia idziesz do ASL zapisac sie do Servizio Sanitario Nazionale.

>I czy musze wybrac jednego lekarza?

Tak, musisz wybrac lekarza pierwszego kontaktu, podobnie jak w Polsce.

>a jesli go nie bedzie to czy przyjmnie mnie inny?

Jesli bedzie na wakacjach, to zapewne bedzie go zastepowal inny lekarz. Natomiast jesli nie bedzie mogl Cie przyjac z innych powodow (nie ma go w gabinecie, jest chory itp.), to mozesz isc na pogotowie (pronto soccorso).
na pogotowiu od niedawna placi sie ticket 25 euro, albo 10 jesli przypadek jest powazny...
Pierwsze slysze... Ustawa budzetowa z br. rzeczywiscie wprowadzila ticket, ale tylko w przypadku tzw. codici bianchi (tzn. takich przypadkow, ktore nie sa nagle i moga czekac nawet 12 godzin na pomoc:-)). Jesli chodzi o codici rossi, gialli i verdi, nie placi sie nic. Potwierdza to rowniez przypadek mojej kolezanki z pracy, ktora przedwczoraj zawiezlismy na pogotowie, zostala uznana za "codice verde" i nic nie placila.

Myslalam, ze moze w Mediolanie tak jest, ale nie, na stronie ASL stoi jak byk:

"PRONTO SOCCORSO

A tutti i cittadini è garantita l'erogazione gratuita di tutte le prestazioni di Pronto Soccorso riconosciute urgenti dal medico del pronto Soccorso.

Le prestazioni di pronto soccorso che, secondo la valutazione del medico del Pronto Soccorso, non rivestono carattere d'urgenza, indipendentemente dalla presenza di un eventuale stato di esenzione, prevedono il pagamento di un ticket di:

35 euro per la sola visita specialistica
50 euro se vengono effettuate altre prestazioni diagnostico-terapeutiche

Non sono sottoposte a questa quota:
- le prestazioni seguite da ricovero
- le prestazioni effettuate a seguito di infortunio sul lavoro in assicurati INAIL
- le prestazioni effettuate su richiesta degli organi di pubblica sicurezza o polizia giudiziaria

Sono esentati dal ticket:
- I bambini di età inferiore a 6 anni
- Gli anziani di età superiore a 75 anni"
PS. Tak w ogole to ticket w calym kraju wynosi 25,00 €, tylko w Lombardii placi sie wiecej (kwote ustalona poprzednio przez Region), a na Sycylii ticket nie zostal wprowadzony (jako region autonomiczny miala do tego prawo).
w lombardi za codice bianco placi sie 50.00 euro, za codice verde- giallo 25.00 a za codice rosso (jesli przezyjesz) 10.00 euro.

ZA codice bianco juz od jakiegos czasu placi sie 50.00 euro za inne od 01/01/2007
To wspolczuje osobom chorujacym w Lombardii. ;-)
za wizyte specjalistyczna placi sie roznie, ja za niektore placilam nawet 80.00 euro!!! cal szczescie, ze mam ubezpieczenie lekarskie z pracy ;-)
Musisz pójść do NFZ i po prosić o taką kartkę co upoważnia Cię do miesięcznego leczenia za granicą, gdzie potem koszty Polska zwraca. Nie musisz mieć żadnych dokumentów specjalnych. Tylko ta kartkę, ale pamiętaj że ona jest upoważniona tylko do nagłych przypadków. Leczenie np. grypy czy zapalenia ucha nie wchodzi w rachunek zwrotny.
Jak Polak może bezpłatnie leczyć się we Włoszech

Pracownik lub osoba prowadząca działalność gospodarczą, aby skorzystać z bezpłatnych świadczeń zdrowotnych we Włoszech, musi zarejestrować się w lokalnym urzędzie do spraw opieki zdrowotnej.

We Włoszech obowiązuje powszechny system ubezpieczenia zdrowotnego. Oznacza to, że każda osoba musi co miesiąc odprowadzać od swoich dochodów 5-procentową składkę. Dotyczy to również obywateli polskich, którzy na terenie Włoch prowadzą własną działalność gospodarczą lub są pracownikami i podlegają tamtejszemu systemowi ubezpieczeń zdrowotnych.
Konieczna rejestracja

Aby skorzystać ze świadczeń zdrowotnych wykonywanych w ramach publicznego systemu ochrony zdrowia (Servizio Sanitario Nazionale - SSN), należy zarejestrować się w lokalnym urzędzie ds. opieki zdrowotnej (Azienda Unita Sanitaria Locale - AUSL). Tam też można uzyskać wykaz placówek ochrony zdrowia, które wykonują świadczenia medyczne finansowane z publicznych środków.

Osobie zarejestrowanej w AUSL jest nadawany tzw. narodowy numer zdrowotny. Dzięki temu może ona wybrać lekarza ogólnego. To gwarantuje dostęp do świadczeń medycznych, które są w większości bezpłatne. Pacjent nie zapłaci na przykład za podstawowe badania diagnostyczne, opiekę pielęgniarską czy leczenie sanatoryjne. We Włoszech obowiązują natomiast opłaty za wizytę u lekarza (do 36 euro za poradę) i leczenie stomatologiczne.

Lekarz decydujący o konieczności hospitalizacji pacjenta wydaje zaświadczenie (proposta di ricovero), które na ogół uprawnia do leczenia po obniżonej cenie w niektórych szpitalach. Zaświadczenie to należy zanieść do lokalnego urzędu ds. opieki zdrowotnej w celu zatwierdzenia. Tam też pacjent uzyska informację o szpitalach działających w ramach publicznego systemu służby zdrowia. W przypadku leczenia szpitalnego pacjent musi liczyć, że zapłaci na przykład za świadczenia o podwyższonym standardzie. Zniżki lub całkowite zwolnienie z opłat przysługują m.in. niepełnosprawnym, dzieciom do szóstego roku życia, niewidomym i głuchoniemym, przewlekle chorym oraz kobietom w ciąży.
Opłata za leki

We Włoszech za niektóre leki na receptę trzeba zapłacić wyłącznie niewielka opłatę ryczałtową w wysokości do 3,10 euro. Osobą uprawnioną do wystawiania recept objętych refundację są jedynie lekarze praktykujący w ramach publicznej służby zdrowia. Oznacza to, że recepty na leki refundowane nie mogą wystawiać prywatni lekarze. Jeżeli na rachunku z apteki znajduje się słowo ticket, to oznacza to, że produkt nie podlega refundacji i należy zapłacić pełną cenę leku.

Ważne!

Gdy Polak podlega włoskiemu systemowi ubezpieczenia zdrowotnego i planuje pobyt w Polsce powinien przed wyjazdem wyrobić w AUSL europejską kartę ubezpieczenia zdrowotnego. Dzięki temu będzie miał zapewniony bezpłatny dostęp do świadczeń zdrowotnych w polskich placówkach ochrony zdrowia

WAŻNE ADRESY
Włoski odpowiednik polskiego Ministerstwa Zdrowia:
Minister Della Salute
DG RUERI Ufficio II
Piazzale dell'Industria 20
00144 Roma
Temat przeniesiony do archwium.

« 

Solo italiano

 »

Życie, praca, nauka