w jakim banku otworzyc konto?

Temat przeniesiony do archwium.
31-59 z 59
| następna
Dee, wyszedł Ci prawdziwy felietonik. Ciekawy i milion razy bardziej wspomagający na duchu naszych na obczyźnie, niż te durnowate artykuły niedorobionych dziennikarek, które można czasami przeczytać na wp polonia a potem wklejane na tym forum.
Wyrazy uznania.:)
Takich "felietoników" to miałabym na pęczki, po tych 3 latach z hakiem mieszkania tutaj... ;) Dzięki za uznanie. Ciężkie jest życie imigranta we Włoszech, ech... ;)
Polskie prawo jazdy jest wazne we wloszech i nie trzeba go wymieniac,ja juz jezdze 3 lata na polskim,pare razy mnie zatrzymali i obylo sie bez zadnych problemow! we wloskich biurach motoryzacji nie za bardzo sa poinformowani na ten temat,najlepiej to zadzwonic do ambasady polskiej w rzymie i tam ci udziela wszystkich informacji.
dolaczam sie do pytania czy nalezy wymienic polskie prawo jazdy, wiem ze juz byl taki watek, ale w motorizzazione kazdy mowi co innego, a prawda jest taka ze pracownicy sa poprostu niedoinformowani...jezdze na polskim prawku od 3 lat a autko mam na wloskich targach, jeszcze nigdy nie zatrzymala mnie policja, ale jakby co to niechcialabym miec niepotrzebnych nieprzyjemnosci...
targa to targa,prawo jazdy to prawo jazdy dwie rozne rzeczy.
no tak...masz racje...:) no ale wymienic czy nie to prawko?:)
Nie.
aaa tak przy okazjii..mam pytanko do Dee....
zapewne się orientujesz jak wygląda sprawa zwolnienia lekarskiego w IT?
Czyli,kto,jak i kiedy na ile itd...
(prosze nie dorabiać teorii :):) iż coś kombinuję,ale to pytanie zadala mi Polka pracująca na 1/2 etatu w IT,a ja sie zupelnie nie orientuje).
dzieki za info
Orientuje się, a jakże.;) Ale o co chodzi dokładnie? Bo pytanie jest dość ogólne. Jeśli chodzi o zwolnienie lekarskie jako świstek od lekarza, to trzeba je doręczyć pracodawcy oraz INPS (w przypadku choroby dłuższej niż 3 dni) w ciągu 48 godzin od jego wypisania. Przez pierwsze 3 dni chorobowe jest bowiem wypłacane przez pracodawce, a od czwartego dnia wypłaca je INPS. Podczas przebywania na zwolnieniu lekarskim należy przebywać w miejscu zamieszkania, gdyż pracodawca lub INPS mogą wysłać kontrole (w godzinach 10-12 i 17-19).
chodzi o To iż kobietka ma jakies problemy z "rwą kulszową" iiii idzie na jakis czas do pracy tzn 2 tyg i pozniej jest na zwolnieniu...itd...np 2 tyg
wiec pytanie:
-jak dlugo mozna byc na zwolnieniu lekarskim? np w PL jest to pół roku a poznej komisja itd...
ew czy pracodawca moze ja zwolnic w takim przypadku
Chorobowe przysługuje przez 180 dni w roku (max), przy czym w przypadku umowy na czas określony (nie wiem, jaka umowę ma Twoja koleżanka) chorobowe przestaje być wypłacane w momencie jej wygaśnięcia.
kobitka ma umowe na czas nieokreslony na 1/2 etatu,
a ma obawy poniewaz jej brakuje jakis niedlugi okres do emerytury z IT wiec bardzo się boi o zwolnienie,zwlaszcza zeee taki slaby okres ekonomiczny a pracuje u prywaciarza wiecc ma obawy.
wiec wyglada to podobniee jak w PL...
dzieki za informacje...
Pracodawca może ja zwolnic nawet podczas chorobowego, gdyż niemożność wykonywania pracy z powodu powtarzających się nieobecności stanowi podstawę do zwolnienia (oczywiście istnieją odpowiednie podstawy prawne) - możesz o tym przeczytać tutaj:

http://www.previdenza-professionisti.it/idarticolo=637
jezu..jak jej powiem to sie załamie kobita...
bo wiem ze sprawa renty jest bardzo skomplikowana i nie wiem czy ona sie zaliczyyy..wiem ze trzeba ok 2 lata chorowac,pozniej komisje itd...
aa wiedz co Dee,jeszcze przyszlo mi do glowy cos takiego...moze jej powiem aby w razie wypowiedzenia dogadala sie z swoim pracodawcą iz to ona bedzie placila skladki itd....aby on jej nie zwolnil...
jest mozliwe takie rozwiazanie i ew jakie sa to koszty mies przy 1/2 etatu?
Nie wiem, czy trzeba chorować dwa lata (pierwsze słyszę, szczerze mówiąc...), mi się wydaje, ze jeśli ktoś obiektywnie jest chory, to może złożyć wniosek o uznanie inwalidztwa (invalidità civile) w każdej chwili. Potem to lekarze komisyjni, po badaniach i tym podobnych, decydują, czy renta choremu przysługuje, czy nie. Trwa to dość długo, zwłaszcza w dużych miastach, ale ja na jej miejscu już zaczęłabym się w tym kierunku nastawiać.
Musiałaby chyba wtedy zarejestrować działalność gospodarcza (partita IVA) i wystawiać faktury pracodawcy, nie wiem, czy by się jej to opłacało...
wiem to od niej z ta rentą a moze jak zwykle "ktos" jej doradził
nie,nieee o to chodzi
chodzi o to aby pracodawca dalej zostawil ja na etacie ale ona pokrywala koszty skladek (ze swojego prywatnego portfela)
Oddawałaby mu pieniądze, które on wpłacałby do INPS?
taaakk...ale to moja teorie nie wiem czy cos takiego jest mozliwe i jaki jest koszt takiej imprezki
Możliwe to jest (choć niezgodne z prawem), wystarczy się dogadać, jeśli "kobitce" zależy, a co do kosztów, do wystarczy sprawdzić w obecnej busta paga, ile pracodawca płaci na INPS i INAIL.
wiem ze to niezgodne z prawe,ale kobitka ma prawie 60 lat wieccc kiepska jest jej sytuacja
Dodaj jeszcze do tego zaliczki na podatek dochodowy, bo możliwe, ze pracodawca tez nie będzie chciał ich za nią płacić w takim razie. Nie wiem, jaka prace ona wykonuje, wiec trudno mi coś na ten temat powiedzieć (jeśli jest np. opiekunka, to i tak sama płaci podatki, wiec nic by się nie zmieniło).
nieeee,nie opiekunka ..
No wiec pracodawca płaci za nią IRPEF.
miejmy nadzieje ze"facet" jej nie zwolni i szczesliwie dozyje emeryturki ,bo takie kombinacje zawsze zle sie koncza..w kazdym razie podpowiem jej ten temat z inwalidztwem..dziekuje Ci bardzo za informacje
Podpowiedz, a nuż się uda.
zobacz na forum www.forum.najlepsza-pozyczka.pl dla najlepszych wpisowiczów maja fajne bonusy hehehee i mozna sie czegoś dowiedziec papaaaa
Temat przeniesiony do archwium.
31-59 z 59
| następna

 »

Pomoc językowa - tłumaczenia