Sycylia

Temat przeniesiony do archwium.
Mafia kontrolowała największą procesję religijną na Sycylii

Przez co najmniej siedem lat cosa nostra kontrolowała organizację procesji religijnej w Katanii (Sycylia), ku czci patronki tego miasta świętej Agaty - informują w piątek włoskie media. Prokuratura wszczęła dochodzenie w sprawie ośmiu osob.

Według dziennika "La Repubblica" powołującego się na krajową prokuraturę ds. walki z mafią, istnieją niezbite dowody na to, że w latach 1999-2005 jeden z sycylijskich klanów - Santapaola, czerpał zyski z całego handlu dewocjonaliami i innymi artykułami, towarzyszącego tradycyjnej procesji.

Wpływy mafii sięgały także stowarzyszenia katolickiego świętej Agaty, organizującego obchody uroczystości w dniu patronki - 5 lutego, w których uczestniczy co roku około miliona pielgrzymów. Jednym z podejrzanych o związki z mafią jest były prezes tego stowarzyszenia wiernych Pietro Diolosa.

Prasa podkreśla, że informacje ze śledztwa w tej sprawie wywołały wstrząs na Sycylii i to zaledwie kilka dni przed tegoroczną ceremonią religijną w Katanii. W tym roku w obchodach 4 i 5 lutego uczestniczyć będzie były watykański sekretarz stanu kardynał Angelo Sodano.

Sylwia Wysocka
Ogladalam raz program Tempi Moderni,gdzie byla pokazana owa procesja eucharystyczna..niezapomniane wrazenie,cos niesamowitego po prostu niezapomniany spektakl.Podobno nastepuja podczas procesji cudowne uzdrowienia .Z katedry wierni wędrują niosac relikwie świętej. A rozmodleni wierni donośnie i z entuzjazmem godnym południowców manifestują swój niewzruszony katolicyzm, machając białymi chusteczkami i niosąc w dłoniach zapalone lampiony. Procesję zamyka pokaz sztucznych ogni i ogólna radość.
Swieto Santa Agata jest trzecie na świecie pod względem ważności religijnej oraz liczebności uczestniczących w nim wiernych (co najmniej milion osób) i cieszy się długoletnią tradycją. Katańska Cosa nostra w latach 1999 – 2005 sprawowała pieczę nad wszelkimi przygotowaniami do obchodów dni świętej Agaty: począwszy od całkowitego planu przebiegu uroczystości, a skończywszy na handlu dewocjonaliami, świecami, sztucznymi ogniami, a nawet nugatem i balonami. Wpływy mafii przeniknęły także do stowarzyszenia katolickiego Koło Obywatelskie Świętej Agaty, które ma kluczową rolę w organizacji uroczystości. Wśród podejrzanych są: Antonino i Francesco Santapaola, Enzo, Alfio, Vincenzo i Agatino Mangion oraz Salvatore Copia. - Rodziny Santapaola i Mangion próbowały przeniknąć w organizację święta o niezwykłym wymiarze symbolicznym dla społeczności katańskiej, ciągle powiększając przy tym swój prestiż w światku przestępczym i zapewniając sobie pewną moc decydującą w mieście – podsumowali Carmelo Petralia z krajowej prokuratury ds. walki z mafią i Antonino Fanara z prokuratury okręgowej
czy jest ktos na forum z tamtad?