Włoscy fałszerze i nieuczciwi producenci powinni zacząć się bać
Elitarny oddział policji ukończył właśnie 18-miesięczne szkolenie, zorganizowane przez Stowarzyszenie Sommelierów.
REKLAMA Czytaj dalej
Włochy są obecnie, po pokonaniu w zeszłym roku Francji, największym eksporterem wina na świecie. Państwo to, szczycące się ponad 300 gatunkami rodzimej winorośli, otrzymuje co roku około 130 mln euro subsydiów z Unii Europejskiej. Rynek ów jest łakomym kąskiem dla fałszerzy, a w winnicach kwitnie przestępczość.
Do walki z oszustami przystąpiło teraz 150 funkcjonariuszy ze specjalnego rzymskiego oddziału policji, którzy uzyskali kwalifikacje sommelierskie. – Nie chodzi nam o to, by pić lepsze wino – wyjaśnia płk Pasquale Muggeo, dowódca. – Szkolenie było potrzebne dla zrozumienia sposobów działania fałszerzy. O ile mi wiadomo, w Europie nie istnieje inny oddział o podobnych kwalifikacjach.
– Uczciwi producenci są zadowoleni, że wiemy o winie wszystko. Nieuczciwi powinni się bać – mówi Muggeo. – Najpopularniejszy sposób fałszowania to naklejanie niewłaściwych etykiet na butelki oraz stosowanie sztucznych dodatków, by wino udawało lepsze niż jest. Dzięki chemii możliwe jest dzisiaj niemal wszystko. Widziałem nawet zestawy "zrób to sam" na wielkim targu winnym. Po zmieszaniu proszku z wodą otrzymuje się dobre wino. Jego jakość jest tak wysoka, że zwiodłaby nawet eksperta.
Nierzetelni rolnicy próbują robić wino z winogron "stołowych", przeznaczonych do konsumpcji, a nie do produkcji alkoholu. Na południu występuje nadmiar tych winogron, a po dodaniu odpowiednich składników można z nich stworzyć trunek nadający się do picia. Jednakże przepisy Unii Europejskiej zabraniają stosowania tych praktyk – z obawy przed nadprodukcją.
Często ignorowane są też inne ścisłe zasady. W jednym roku może zostać wyprodukowana tylko określona liczba butelek, a część wina musi leżakować w dębowych beczkach. Na przykład Brunello do Montalcino, powszechnie uważane za jedno z najlepszych włoskich win, powinno leżakować przez pięć lat. – Nieuczciwi producenci dodają cukier, by zwiększyć zawartość alkoholu lub nie leżakują właściwie wina – mówi płk Muggeo.
Nowy oddział policyjny aresztował niedawno dziesięciu mężczyzn zamieszanych w przemyt stu tysięcy butelek nieoznakowanego wina do Niemiec, gdzie następnie oklejano je etykietami win jakościowych i sprzedawano supermarketom.