aleksandro na stly wyjazd do Polski sad wloski napenwo sie nie zgodzi bo tym samym jakby odebral ojcu mozliwosc sprawowania wladzy rodzicielskiej..by ci ultwic zrozumienie tego o co i chodzi..bo mozliwe ze zbyt jasno nie pisze heheh ..wskazuje ci ze od 13 czerwca nasze prawo zostalo zminione..Pisalam o tym tu
http://www.wloski.ang.pl/Wyrok_o_pobyt_dziecka_z_matka_we_wloszech_33100.html Sytuacje nalezy odwrocic tylko..i zrozumiec zeprawo ..sady dbaja o kontakty naszychdzieci obojgirm rodzicow..Wiec jak sobie wyorazasz oplacanie przelotow podrozy sewgo odseparowanego meza do Polski celem odwiedzin syna?..czy sam bedziesz mu dowozic..Wiem ze wprzypadku nie orzeczenia przez sad alomentow dzicko moze przebywac 15 dni w mies. z jednym rodzicem i 15 dni/mies z drugim ,wowczas wydatki sa rozlozone po polowie i nikt nie placi alimentow...Tu jest czesc wywiadu z sędzią Sądu Okręgowego w Warszawie to wazne pytania dla ciebie celem ogarniecia sytuacji doglebniej...Rodzice będą mieli obowiązek kontaktów z dzieckiem. Co to oznacza w praktyce?
- Zarówno sąd, jak i wszystkie organy powinny dokładać wszelkich starań, żeby do kontaktów dziecka z rodzicem dochodziło i żeby niechęć dziecka spowodowana złym nastawieniem do rodzica, nieuzasadniona obiektywnym zagrożeniem dla dziecka, była przełamywana. Może to się odbywać w drodze działań terapeutycznych w stosunku do dziecka i rodzica, z którym przebywa. Jeżeli natomiast są jakieś obiektywne obawy dotyczące zagrożenia dobra dziecka, to obowiązek kontaktów nie może być realizowany. Obowiązek po stronie rodzica oznacza, że jego niewykonywanie powinno mieć wpływ na zmianę w zakresie władzy rodzicielskiej: ograniczenie lub pozbawienie władzy rodzicielskiej. To może mieć znaczenie przede wszystkim dla dzieci przebywających w placówkach opiekuńczych.
Zdarza się, że rodzic opiekujący się dzieckiem utrudnia spotkania z dzieckiem drugiemu rodzicowi. Czy nowe przepisy ułatwią dziecku kontakt z nim?
- Sąd w orzeczeniu o kontaktach może zobowiązać osobę uprawnioną do kontaktu lub osobę, pod której pieczą dziecko pozostaje, do pokrycia kosztów podróży, pobytu dziecka, lub nawet osoby towarzyszącej dziecku. Poza tym sąd może zobowiązać osobę, pod której pieczą dziecko pozostaje, do złożenia na rachunek depozytowy sądu odpowiedniej kwoty w celu pokrycia wydatków uprawnionego na wypadek, gdyby nie doszło do kontaktu.