Pracujesz za granicą? Możesz stracić zasiłek rodzinny w Polsce
Regionalne ośrodki pomocy społecznej w Polsce wydają wiele decyzji nakazujących zwrot nienależnie pobranych świadczeń, gdy członek rodziny pracuje w UE
Osoby otrzymujące świadczenia rodzinne w Polsce mają obowiązek powiadomienia swoją gminę o tym, że członek rodziny podjął zatrudnienie za granicą, czytamy w serwisie gazetaprawna.pl. Dokumenty muszą być przekazane do marszałka województwa. Z jego upoważnienia regionalne ośrodki polityki społecznej (ROPS) sprawdzą, czy zachodzi koordynacja systemów zabezpieczenia społecznego oraz który kraj jest właściwy do wypłaty świadczeń.
Jeżeli taka informacja nie zostanie wcześniej przekazana, a ROPS uzna, że przepisy koordynacji mają tu zastosowanie, trzeba zwrócić pobrane świadczenia, które w rzeczywistości nie należały się. Przepisy te obowiązują już od kilku lat, ale urzędy wciąż wydają wiele decyzji o zwrocie nienależnie pobranych świadczeń (niektóre z nich nawet od maja 2004 roku).
Jeśli np. mąż pracuje za granicą od dłuższego czasu, w Polsce jego żona mogła pobierać nienależne świadczenia nawet od kilku lat.
Okazuje się jednak, że gminy same często nie wiedzą, jak postępować. – Wydają np. zaświadczenia na potrzeby osoby pracującej za granicą, czego w ogóle nie przewiduje ustawa – mówi Danuta Średzińska z ROPS w Opolu.
Należy uważać też na odsetki naliczane za każdy dzień po dniu wypłaty nienależnych świadczeń do momentu ich spłaty. Pieniędzy jednak nie można wpłacić zanim ROPS nie podejmie odpowiedniej decyzji, a niestety korespondencja z zagranicznymi instytucjami jest długotrwała.
O tym, który kraj jest właściwy do wypłaty świadczeń, decyduje miejsce pracy rodzica. Gdy oboje rodzice pracują, decyduje miejsce przebywania dzieci, przy czym jeżeli spełnione jest kryterium dochodowe, część świadczeń wypłaci Polska, a różnicę kraj pracy ojca.
Więcej na temat koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego na stronie Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej: www.mpips.gov.pl.
M. R.
Źródło: The Polish Observer 32/2009
http://www.naszswiat.net/news/zyc-i-pracowac-w-uk/pracujesz-za-granica-mozesz-stracic-zasilek-rodzinny-w-polsce.html