Tessera sanitare

Temat przeniesiony do archwium.
Witam Cenna Skarbnice Wiedzy:)
Jestem zameldowana we Wloszech od kilku lat. Ubezpiczenie zdrowotne, a co za tym idzie tessera sanitare, otrzymalam wraz z zawarciem umowy o prace na okres na jaki obowiazywala ta umowa, tj. na okolo 1,5 roku.
Po zakonczeniu tego okresu zglosilam sie do ASL o przedluzenie waznosci tessera sanitare i dowiedzialam sie, ze z zaswiadczeniem o wpisie do bezrobocia przysluguje mi tessera na okres pol roku i po tym okresie nie otrzymam juz ubezpieczenia, chyba, ze oczywiscie znajde prace do tego momentu.
Chcialam sie Was zapytac czy wiecie cos na temat tego przepisu?
Budzi on moje watpliwosci, poniewaz moja kolezanka, po przyjechaniu do Wloch i zamelodwaniu sie oplacajac prywatne roczne ubezpiczenie, dostala od razu tessere na 10 lat bodajze, nie majac nawet umowy o prace...
po pierwsze dokument o ktorym mowisz to Tessera sanitaria to co ci powiedzieli w Asl to prawda masz prawo do przedluzenia twojego ubezpieczenia tylko na okres 6 miesiecy. Co do twojej kolezanki to niech sobie dobrze sprawdzi, bo data waznosc, ktora jest na karcie to nie zawsze jest zgodna z okresem ubezbieczenia. Ja rok temu musialam przedluzac moje ubezbieczenie, ktore skonczylo sie we wrzesniu, a na karcie mam date duzo dluzsza,bo do 2017 roku
Dziekuje serdecznie za odpowiedz.
A jesli nie uda mi sie znalezc pracy do tego czasu, to po oplaceniu indywidualnie ubezpiczenia dostane nowa tessera sanitaria?
po 5 latach rezydencji dostaniesz tessere sanitaria bez niczego.....wystarczy 5 lat rezydencji.
I to nie jest tak ze po 5 latach dostaniesz bez niczego, ja mialam wlasnie taka sytuacje w tamtym roku.Zmienilam miejsce zamieszkania a potem miejsce pracy. W czasie kiedy poszlam do urzedu zmienic zameldowanie akurat bylam bez pracy. Zwonilam sie w i czekalam na nowa umowe w nowym miejscu, nie dali mi zameldowania ani nie przedluzyli umowy do momentu przedstawienia umowy o prace, chociaz mialam juz wiecej niz 5 lat zameldowania tutaj a to tylko dlatego ze nie mialam na to papieru z poprzdniej gminy. Po prostu tego nie dopilnowalam w odpowiednim czasie nie zglosilam sie po to sama. Teraz juz mam wszystko i w takiej sytuacji nie potrzebuje juz zadnych ubezpieczen dodatkowych.
odpowiadajac na twoje pytanie to nie wiem jak to jest z wykupowaniem indywidualnego ubezpieczenia, nigdy tego nie potrzebowalam..
Problem polega na tym, ze gdy obywatel UE przekroczy 5 lat legalnego pobytu we Wloszech i otrzymuje prawo stałego pobytu, musi wykazać, ze właśnie w tym momencie spełnia warunki ustawy 30/2007. Dlatego jeśli ich nie spełnia, prawo do stałego pobytu (a co za tym idzie, rejestracja w SSN na czas nieokreślony) nie może mu być przyznane.
Dzisiaj rano wybralam sie do usl zeby przedluzyc waznosc tessera sanitaria i po paru standardowych pytaniach o umowy itp (zawsze przedluzano mi do konca umowy o prace) zapytalam sie czy fakt ze moj maz jest Wlochem nic nie zmienia. A to trzeba bylo tak od razu. Jasne, nie ma problemu od razu dali mi na rok a potem trzeba ja tylko przedluzac rok po roku (az dobije do 5 lat zameldowania). Musi Pani przyniesc certificato di matrimonio ale w sumie wystarczy jak mi tu Pani zadeklaruje ze jest zona Wlocha.. Szok!! A w tym samym usl na poczatku roku sie zarzekali ze absolutnie, ze slub z Wlochem nic nie zmienia w kwestii opieki zdrowotnej..
Witam!ja mam troche inna sytuacje, otóż mi z końcem tego roku kończy sie ubezpieczenie, dodam ze nie pracuje i nie jestem mężatka.Zyję w konkubinacie z Polakiem mam 1 dziecko które ma ubezpieczenie po ojcu, nie wiem co zrobic zeby ubezpieczenie miec?jak to Pan w ASL zasugerowal (wez ślub!), przeciez nie bedziemy slubu brac dla ubezpieczenia.Czy jest jakies inne rozwiazanie?
jest, isc do pracy
Cytat: Olusia_FC
A w tym samym usl na poczatku roku sie zarzekali ze absolutnie, ze slub z Wlochem nic nie zmienia w kwestii opieki zdrowotnej..

Najbardziej mi sie to zdanie podoba... Za kazdym razem Ci mowia co innego. Juz kiedys wspomnialam, ze tu przepisy zaleza od urzednika ...a nie od przepisow. ...ale ubezpieczenie, jak ktos nie pracuje i nie jest zamezny z osoba pracujaca, to raczej zaden urzednik nie 'wymysli' ;-)
tak settedinove oddam jakiejs Babie dzieci na wychowanie ,pojde do pracy i dam jej moja cala pensje!to bedzie mi sie oplacalo! albo posle niemowlaka do zlobka i tez oddam cala pensje bo z takim maluchem tylko do 12 popracuje,wole sama wychowac dzieci do 3 lat.Nie mam tu nikogo z rodziny by mi pomogl i nie narzekam chcemy sobie jakos sami poradzic .Mam takie pytanie ; Ty masz wogole dzieci¨? chyba nie bo z tego co widze to z nudow siedzisz tutaj i zajmujesz sie dogadywaniem innym .
Czemu krzyczysz michalina29? ...Sette nie sugerowala, co jest lepszym rozwiazaniem ...tylko jezeli chcesz miec ubezpieczenie, to to jest rozwiazanie. Moze jedno z wielu ...a moze jedyne. Jestesmy tu emigrantami ...i nieraz nie ma rozwiazan idealnych.

pzdrw
mozesz tez zawrzec zwiazek malzenski i wowczas maz dostanie rodzinne i na ciebie i jako jego zona bedziesz miec ubezpieczenie rodzinne..ale po co ja o tym pisze jak ty to wiesz przyszlas sie zapytac..to sie odezwalam a co zrobisz to bedzie twoja decyzja..nie ma co panikowac,pisalas ze masz 1 dziecko...teraz mysle, ze jestes w konkubinacie z wlochem z nim masz niemowle a jedno z twoich dwojga dzieci jest polskie i ma ubezpiecz. po polskim ojcu..dobrze zrozumialam twe wpisy????
juz wiem wiem..Polak..zorientowalam sie po wpisach w drugim poscie. http://www.wloski.ang.pl/forum/zycie-praca-nauka/199496 http://www.wloski.ang.pl/forum/zycie-praca-nauka/175000
a mi sie wydaje ze to zalezy od regionu w ktorym mieszkasz tzw, prawo lokalne. ja po przyjechaniu do wloch znalazlam prace poprzez jedna pania w pewnej fabryce. ale niestety okazalo sie ze z dowodem polskim moge pracowac tylko w firmach metamecanica . zas w firmach ktore zajmuja sie produktami spozywczymi musze miec dowod wloski . i tak zaczela sie przygoda z ubezpieczeniem ktore pani w gminie kazala mi zrobic . a otoz wylsac do rzymu ok 120 euro na pol roku dokladnie nie pamietam teraz. i dopiero moze bylo pozniej zaczac zameldowanie i td. a to UBEZPIECZNIE OKAZALO SIE nie przysluguje mi tassera sanitare. bylo tylko potrzebne do tego zebym mogla miec rezydencje . teraz pracuje na kontrakt wiec przedluzaja go co miesiac albo dwa. i tez nie moge liczyc na to ze bede miec tassera sanitare dopiero po pol roku od przepracowania . . albo ktos mi tu sciemnia albo sama nei wem moze ktos sie orientuje w tym temacie dokladniej
120 euro za residenza??? Dziwne...

Tez jakas bzdura mi sie wydaje, ze tylko w firmach metamecanica mozesz pracowac. ...to raczej nie moze zalezec od regionu.

Zreszta takze ANF wydaje mi sie, ze nie zalezy od regionu i sa to tylko regulacje ogolnonarodowe.
W kazdym razie ja w kazdym miesiacu u mnie w firmie zmniejszam odpowiednio skladki INPS o kwote ANF.

Pracownikow mamy w calych Wloszech ...ale siedzibe glowna w Rzymie.



dzieki laski
deelaylah
29 wrz 2011
Możesz zapisać się dobrowolnie, płacąc te 500€, o których mówiła pani nr 1, lub zapisać się do Centro per l'Impiego (ale tylko jeśli już pracowałaś we Wloszech i stałaś się bezrobotna nie z Twojej winy).
odnoszac sie do tej wypowiedzi jestem zapisana w Centro per l'Impiego od 2009r do tej pory chodze sie podpisywac.W lipcu tego roku skonczyla mi sie tessera i poszlam odnowic Pan w okienku powiedzial ze przysluguje mi ubezpieczenie na rok od zarejestrowania w Centro per l'Impiego czyli na ich rozumowanie do 2010r.Pan w Centro per l'Impiego nic nie kuma dal mi kartke ze jestem u nich zarejestrowana od 2009r czyli prawidlowo.ok zanioslam to do ASl i pan sie nagadal, nagadal i dal mi ubezpieczenie na pół roku czyli do konca tego roku.No i poiwedzcie jak to jest prawo swoje oni swoje.Prawidlowo z przepisow wynika ze nie mam prawa miec tessery a on mi dal.no i człowiek głupieje
w It interpretacja prawa zalezy od osoby interpretujacej dany przepis prawny:D
to prawda prawo swoje oni swoje hehehe
Temat przeniesiony do archwium.